„Chwile. Ludzie. Miejsca. Zagłębie Miedziowe w obiektywie Wincentego Kołodziejskiego” – to tytuł otwartej właśnie wystawy fotografii, która prezentowana jest w Muzeum Miedzi w Legnicy. Ekspozycję tworzy około 200 zdjęć ukazujących życie Zagłębia Miedziowego na przełomie XX i XXI wieku.
Niewielkie sale wystawiennicze znajdujące się na pierwszym piętrze legnickiego muzeum dosłownie pękały w szwach. Wśród gości wernisażu znaleźli się fotoreporterzy, dziennikarze oraz osoby, które tworzyły historię Legnicy na przełomie wieków. Dla wielu była sentymentalna podróż do przeszłości.
Fotografie Wincentego Kołodziejskiego przez lata publikowały niemal wszystkie media, najbardziej i najdłużej związany był z redakcją tygodnika „Konkrety”, aż do czasu likwidacji tytułu w 2006 r. Przez ponad 20 lat rejestrował rozgrywające się w regionie wydarzenia społeczne, kulturalne, gospodarcze. Tak znamienne jak wyjście wojsk radzieckich w 1993 r., wizytę papieża, likwidację województwa legnickiego, wejście Polski do Unii Europejskiej. Dokumentował ówczesne przemiany ustrojowe, upadek wielkich przedsiębiorstw, rozwój strategicznego dla regionu przedsiębiorstwa, jaki jest KGHM Polska Miedź SA. Fotografował także lokalną codzienność – dziurawe drogi, przedłużające się remonty, zabytki, matury protesty, wyścigi, mecze i koncerty.
Prezentowane na wystawie zdjęcia, ale także wiele innych, ofiarowała Muzeum Miedzi w Legnicy żona zmarłego fotoreportera Halina Kołodziejska.
Z około 200 tworzących wystawę wybraliśmy 13 fotografii, uznając je – absolutnie subiektywnie – za najciekawsze.