2 LBOT i szwedzka Hemvärnet – wspólne szkolenie i wymiana doświadczeń

skafander.info 3 dni temu

W dniach 29-30 marca br. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej gościła delegację Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvärnet. Głównym celem wizyty szkoleniowo-obserwacyjnej był udział w treningu sztabowym, a także wizyta na poligonie, podczas szkolenia zintegrowanego lubelskich Terytorialsów.

Głównym celem wizyty zagranicznych partnerów w 2 Lubelskiej Brygadzie OT był udział w brygadowym treningu sztabowym podczas, którego Szwedzi mieli okazję obserwować część planistyczną procesu dowodzenia. Ponadto żołnierze Hemvärnet zapoznali się z działaniami brygady, w ramach reagowania kryzysowego tj. operacją „Feniks” i zaangażowaniem w zabezpieczenie wschodniej granicy kraju. Omówiono także szczegóły dotyczące wspólnych, tegorocznych przedsięwzięć szkoleniowych. Następnie delegacja wzięła udział w pokazie wyszkolenia przygotowanym przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą K-9.

Drugiego dnia wizyty Szwedzi mieli możliwość obserwować żołnierzy 2 LBOT podczas szkolenia zintegrowanego na poligonie, gdzie swoje działania prowadziła m.in. kompania wsparcia. W trakcie ćwiczeń zapoznali się ze sprzętem znajdującym się na jej wyposażeniu, w tym z bezzałogowymi statkami powietrznymi FlyEye i WARMATE. Na zakończenie wizyty zwiedzili nowo otwartą salę tradycji 2 Lubelskiej Brygady OT.

Szwedzka Gwardia Krajowa Hemvärnet od ponad siedmiu lat jest jednym z kluczowych zagranicznych partnerów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W październiku 2018 roku szwedzcy Terytorialsi po raz pierwszy odwiedzili Lubelszczyznę. Od tego czasu regularnie organizowane są spotkania robocze oraz wspólne szkolenia na poligonach, podczas których żołnierze obu formacji wymieniają się doświadczeniami i doskonalą swoje umiejętności.

Hemvärnet, czyli Szwedzka Gwardia Krajowa (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) powstała w 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielanie wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zadaniem Hemvärnet jest ochrona i obrona infrastruktury oraz obiektów istotnych dla obronności państwa.

Kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT

Idź do oryginalnego materiału