Subskrybuj naszą stronę z wiadomościami i uzyskaj dostęp do ekskluzywnych strategicznych i taktycznych raportów: https://www.rfunews.com/pricing
Odwiedź naszą stronę: https://www.rfunews.com
Dzisiaj najważniejsze wiadomości pochodzą z Kaukazu.
Gruzja, demonstrując swoją siłę poprzez organizację zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń wojskowych NATO, nie ukrywa już swojego pragnienia pozbycia się wpływów rosyjskich.
Udział ukraińskich żołnierzy, zaprawionych w bojach i wyposażonych w bogate doświadczenie w walce z użyciem dronów, tylko wzmogło obawy Rosji, sugerując rosnące zagrożenie, które może stanowić wyzwanie dla Moskwy od południa.
Ćwiczenia wojskowe NATO Agile Spirit 2025, które niedawno rozpoczęły się w Turcji i Gruzji, wzmacniają więzi i koordynację między siłami NATO i siłami spoza NATO na południowym Kaukazie.
Siły obejmują żołnierzy z 12 państw członkowskich NATO, a także Gruzji, Mołdawii i, co ważne, Ukrainy jako uczestnika spoza NATO, przy udziale Armenii i Japonii w charakterze obserwatorów.
Ćwiczenia Agile Spirit obejmują szkolenie dowódców i personelu, ćwiczenia polowe, pokazy ostrzału oraz wymianę wiedzy i doświadczeń między uczestnikami.
Ćwiczenia koncentrują się na poprawie interoperacyjności sił NATO i państw niebędących członkami NATO, ale sprzymierzonych z Zachodem, w celu zwiększenia koordynacji i zdolności bojowych na wypadek działań wojskowych Rosji na Kaukazie Południowym i ewentualnej interwencji NATO.
Chęć Gruzji do zorganizowania tych ćwiczeń nie pojawiła się znikąd; warto zauważyć, iż Rosja zastosowała podobną taktykę, aby utrzymać Gruzję w swojej strefie wpływów, tak jak zrobiła to w przypadku Ukrainy.
Rosja wspiera separatystyczne regiony Abchazji i Osetii Południowej, dostarczając im fundusze, żołnierzy i broń, aby powstrzymać Gruzję przed zbliżeniem się do Zachodu: podobnie było w przypadku separatystycznych ruchów w Donbasie w 2014 r. na Ukrainie.
Od tego czasu Rosja wykorzystuje swoją pozycję, aby zastraszać Gruzję i zmusić ją do podporządkowania się. Odnotowano ponad 54 przypadki, w których rosyjscy żołnierze nieustannie przesuwali posterunki graniczne, anektując i dzieląc całe gruzińskie miasta i społeczności.
Wywołało to ogromną niechęć Gruzinów do Rosji i wielu z nich nie chce pozostawać biernymi obserwatorami, podczas gdy Rosja kontynuuje wojnę na Ukrainie i grozi tym samym ich krajowi.
Ponieważ celem ćwiczeń wojskowych jest zwiększenie gotowości bojowej, szczególnie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, udział Ukrainy w ćwiczeniach NATO nie jest bez znaczenia, a wielu rosyjskich analityków obawia się, iż może to doprowadzić do pojawienia się poważnego zagrożenia z południa.
Ponad dziesięcioletnie doświadczenie Ukrainy w walce z armią rosyjską stanowi skarbnicę informacji dla sił zbrojnych sojuszników.
Dzielenie się z sojusznikami doświadczeniem Ukrainy w prowadzeniu i przeciwdziałaniu nowoczesnej wojnie z użyciem dronów pozwoli Gruzji lepiej przygotować się na wszelkie zagrożenia militarne lub hybrydowe ze strony Federacji Rosyjskiej.
Ponadto Ukraina mogłaby łatwo wyposażyć Gruzję w swoją technologię dronów i doświadczenie w produkcji, zapewniając jej wszystkie niezbędne środki do przeciwdziałania armii rosyjskiej w bezpośrednim konflikcie.
Zasadniczo, odpowiednie przygotowanie Gruzji do konfliktu z Rosją oznacza, iż kraj ten nie jest już łatwym celem dla rosyjskiej ekspansji, gdyby Rosja próbowała utrzymać swoje wpływy dzięki środków militarnych.
Gruzja mogłaby choćby pójść w ślady Syrii i Azerbejdżanu, wykorzystując fakt, iż rosyjskie siły zbrojne są zbyt zajęte wojną na Ukrainie, aby podjąć jakąkolwiek interwencję.
Podobnie jak syryjscy rebelianci wykorzystali zaniedbania Rosji, aby obalić reżim Assada, a Azerbejdżan wygrał kilka wojen i ofensyw przeciwko byłemu sojusznikowi Rosji, Armenii, Gruzja może podjąć próbę wykorzystania nowych taktyk i technologii, aby odzyskać utracone terytoria na północy.
Pod względem militarnym Gruzja dysponuje już zdolnościami do pokonania obu separatystycznych regionów w walce jeden na jednego, dysponując wystarczającą liczbą żołnierzy, sprzętu pancernego, artylerii i wsparcia lotniczego, aby opanować oba regiony.
Jednak wsparcie technologiczne Ukrainy i doświadczenie taktyczne zapewniłyby Gruzji odzyskanie terytoriów, a także utrzymanie pozycji w przypadku ograniczonej interwencji Rosji, czego rosyjskie siły zbrojne nie były w stanie dokonać ani w Syrii, ani w walce z Azerbejdżanem.
Ogólnie rzecz biorąc, udział Ukrainy w tegorocznych ćwiczeniach Agile Spirit daje Gruzji szansę na samodzielne przeciwstawienie się rosyjskiej agresji.
Korzystając z bogatego doświadczenia Ukrainy w walce z Rosją, Gruzja mogłaby choćby odzyskać terytoria separatystyczne, które od dawna służą Rosji do utrzymania kontroli nad Kaukazem.
Źródło: Raporty z Ukrainy