65. rocznica śmierci Rafała Lemkina

bialyorzel24.com 4 miesięcy temu

Na znajdującym się w nowojorskim Queensie cmentarzu Mount Hebron ambasador Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ, oraz pochodząca z Kenii Alice Wairimu Nderitu, Specjalna Doradczyni Sekretarza Generalnego ONZ ds. Zapobiegania Zbrodni Ludobójstwa, wraz z konsulem Stanisławem Starnawskim złożyli wieniec na grobie Rafała Lemkina w przypadającą 28 sierpnia 65. rocznicę jego śmierci.

W obchodach 65. rocznicy śmierci Rafała Lemkina wziął udział m.in. ambasador Krzysztof Szczerski (trzeci z lewej) oraz konsul Stanisław Starnawski (czwarty z lewej). Fot. ONZ

Uhonorowanie życia i dziedzictwa Rafała Lemkina oznacza uhonorowanie potencjału jednostki do dokonania znaczących zmian w otaczającym świecie. Jego życiowy cel i niestrudzone wysiłki mające na celu kodyfikację zbrodni przeciw całym grupom ludzi, doprowadziły do przyjęcia konwencji ws. zapobiegania ludobójstwu w 1948 roku. Lemkin jest inspiracją dla milionów osób oddanych zapobieganiu tej zbrodni na całym świecie – powiedziała Alice Nderitu.

Poświęciwszy życie idei zwalczania zbrodni ludobójstwa, Lemkin zmarł zapomniany w ubóstwie na nowojorskiej ulicy, kilka przecznic od obecnej siedziby Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ. Dziś przywracamy należne mu miejsce w panteonie czempionów prawa międzynarodowego i systemu Narodów Zjednoczonych. Historia jego życia jest nadzwyczajna i niezwykle inspirująca, szczególnie dla prawników, dyplomatów i obrońców praw człowieka. Podejmujemy szereg działań promujących tego wybitnego Polaka – skomentował ambasador Szczerski.

Dyplomaci złożyli wieniec na grobie Rafała Lemkina. Fot. ONZ

Po uroczystości na cmentarzu ambasador Szczerski wraz z Alice Nderitu zainaugurowali przygotowaną przez Instytut Pileckiego wystawę poświęconą Lemkinowi, która prezentowana będzie w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa.

Fot. ONZ

Rafał Lemkin (1900-1959) był polskim prawnikiem żydowskiego pochodzenia, który stracił podczas Holocaustu licznych członków rodziny i stworzył pojęcie ludobójstwa oraz udokumentował jego przykłady na przestrzeni dziejów. Lemkin poświęcił życie przygotowaniu i przyjęciu Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 9 grudnia 1948 r.

Bartosz Kempiński

Idź do oryginalnego materiału