1 sierpnia 1944 roku w ramach akcji „Burza”, Armia Krajowa wystąpiła przeciwko wojskom niemieckim, które okupowały Warszawę. W godzinę “W” w Radomsku oddano hołd powstańcom.
Powstanie trwało 63 dni i były to dwa miesiące ciężkich walk, w których ucierpieli żołnierze wojska polskiego, a także wielu cywilnych mieszkańców stolicy. Heroiczna walka Państwa Podziemnego sprawiła, iż w sercach wielu Polaków zawitała nadzieja na lepszą przyszłość i zwycięstwo nad prześladowcami.
Każdego roku w dzień wybuchu powstania upamiętniani są bohaterowie, którzy oddali życie w trakcie walk. Z tej okazji w galerii Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego odbył się wykład hm. Anny Zatoń „Radomszczanie w Powstaniu Warszawskim”. Potem odbył się również koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu Rafała Songana solisty Teatru Wielkiego w Łodzi. Natomiast biblioteka miejska przygotowała z okazji 80. rocznicy wystawę książek „63 dni życia i walki” – wystawa pochodzi ze zbiorów MBP (czynna od 29 lipca do 2 sierpnia w godzinach pracy biblioteki).
Ponadto, w Godzinę „W” w Radomsku zawyły syreny, a całe miasto zatrzymało się w swoim pędzie i oddało hołd poległym w powstaniu. Reprezentanci władzy samorządowej, posłowie, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod znakiem Polski Walczącej na murze Kolegiaty Św. Lamberta.
Muzeum otrzymało okolicznościową kartkę pocztową, upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, wykonaną własnoręcznie przez przyjaciela instytucji druha Mariana Stalkę.