Rocznicowe obchody 80 lat Tragedii Górnośląskiej w woj. opolskim rozpoczną się 19 stycznia o godz. 8.30 w Borkach Wielkich, w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu. Odbędzie się tam msza św. w języku niemieckim w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej. Tego samego dnia o godz. 16.00 w Chrząstowicach, w Klubie Samorządowym przy ul. Dworcowej 1, odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Adrianą Dawid (UO), redaktorką publikacji „Górnoślązacy 1945-1946. Historia jednej rodziny”.
80 lat Tragedii Górnośląskiej – plan wydarzeń
- 22 stycznia w Łambinowicach o 10.00 Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Instytut Śląski w Opolu oraz Opolski Kurator Oświaty zapraszają na konferencję edukacyjną „Tragedia Górnośląska 1945 roku w edukacji szkolnej. W programie: film edukacyjny „Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i miejsce pamięci” oraz wystąpienia: „Uznani za Niemców. Mechanika wojny”, „Tragedia Górnośląska – problemy z definicją”, dyskusja, warsztat metodą Avatara. Wydarzenie adresowane jest do nauczycieli i innych osób zainteresowanych historią regionu. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia pod adresem.
- 24 stycznia o 10.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe (ul. 3 Maja 5) konferencja popularnonaukowa nt. Tragedii Górnośląskiej. Prelegentami będą badacze z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Sebastian Rosenbaum oraz dr Dariusz Węgrzyn.
- 25 stycznia o 16.00 w Rzędowicach, w kaplicy Matki Boskiej Różańcowej msza św. w intencji ofiar z tej miejscowości i gminy Dobrodzień. W czasie liturgii zostaną odczytane imiona i nazwiska deportowanych mieszkańców.
- 26 stycznia o 9.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu msza św. w intencji ofiar. Po mszy św. złożenie wieńca oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem na cmentarzu przy kaplicy Miłosierdzia Bożego.
- 26 stycznia o 9.45 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chrząstowicach msza św. za poległych i ofiary cywilne z 1945 roku. Po liturgii modlitwa nad grobami ofiar na cmentarzu komunalnym.
Centralne uroczystości w Łambinowicach
26 stycznia o 15.00 w Łambinowicach odbędą się centralne uroczystości upamiętniające 80 lat od Tragedii Górnośląskiej. Rozpoczną się one ekumenicznym nabożeństwem w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Po nim – około 16.15 – uroczystości na cmentarzu ofiar powojennego obozu. Ok. 17.30 Poczęstunek w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach oraz projekcja filmu „Czerwona zaraza” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej. Wydarzenie odbywa się pod patronatem marszałka województwa Szymona Ogłazy.
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) organizuje przejazd autobusem na obchody do Łambinowic (kontakt telefoniczny nr 77/454-78-78, bądź mailowy [email protected]. Zbiórka o godz. 13:45 na parkingu przy cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania