80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Znicze i kwiaty w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

swidnica24.pl 5 godzin temu

Przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, władze Świdnicy i powiatu świdnickiego, a także harcerze wzięli udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione w 2015 roku dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 roku.

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 roku o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 i wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 roku, w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Dwighta Eisenhowera w Reims we Francji, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym.

Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, przez cały czas toczyły się jednak walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 roku zakończyła ostatecznie II wojnę światową. Uczestniczyły w niej 72 państwa, w ciągu 6 lat zginęło, według niektórych szacunków, ponad 75 mln osób. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 3 mln pochodzenia żydowskiego. Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim*.

Świdnickie uroczystości związane z Narodowym Dniem Zwycięstwa zorganizowano w Miejscu Pamięci na cmentarzu przy ulicy Słowiańskiej. – 80 lat temu zakończyła się wojna, o której mówimy, iż była najgorszą z wojen za naszych, nowożytnych czasów, która pochłonęła miliony ofiar, która wstrząsnęła całym światem, ale która też wstrząsnęła naszymi losami – podkreślała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Obok władz miasta i powiatu w uroczystości również wzięli udział przedstawiciele związków kombatanckich: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, świdnickiego koła Związku Sybiraków, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także świdniccy harcerze, przedstawiciele służb mundurowych i powiatowych instytucji.

Z własnej inicjatywy w wydarzeniu wziął też udział Marek Babral, który ubrany w strój pilotów angielskich przyjechał na uroczystość wyprodukowanym w 1935 roku zabytkowym autem brytyjskiej marki Standard. – Mamy dziś święto 80. rocznicy zakończenia wojny. Chciałem w ten sposób przypomnieć o polskich pilotach, o Cichociemnych – mówi świdniczanin.

8 maja w ramach miejsko-powiatowych obchodów zaplanowano jeszcze koncert „Pieśń Wolności” w wykonaniu Reprezentacyjnego Chóru Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, który rozpocznie się o godzinie 18.00 w świdnickim teatrze (obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w Informacji Turystycznej).

1 z 35

/mn/

* Na podstawie: 8 maja przypada Narodowy Dzień Zwycięstwa, Senat RP.

Idź do oryginalnego materiału