85. rocznica wybuchu II wojny światowej [FOTO]

pulsradomska.pl 4 miesięcy temu

W tym roku przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej – zbrojna agresja III Rzeszy na Polskę. W Radomsku oddano hołd i uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszego kraju.


1 września 1939 roku III Rzesza dokonała zbrojnej agresji na Polskę na całej długości granicy międzypaństwowej. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, największa wojna w dziejach. Obroną Polski kierowali Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, marszałek Edward Śmigły-Rydz i szef Sztabu Głównego, generał Wacław Stachiewicz.

W 85. rocznicę tych wydarzeń, 1 września w Radomsku upamiętnieni zostali polegli w walkach w obronie kraju. Kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza przy ulicy Narutowicza, pod Tablicą Poległych Cywilów znajdującą się na Starym Cmentarzu oraz pod pomnikami: Grobem Lotników poległych w II wojnie światowej oraz Grobem Żołnierzy Bohaterów poległych w walce o wolność Ojczyzny we wrześniu 1939 r. znajdującymi się na Nowym Cmentarzu.

Te symboliczne gesty, takie jak składanie kwiatów i odwiedzanie pomników, są ważnym elementem kultywowania pamięci historycznej i przypominają nam o wartości wolności, za którą walczyły poprzednie pokolenia.



Na poniedziałek, 2 września zaplanowano:

  • o godz. 11.30 otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej pt. „Radomsko podczas II wojny światowej – fotografie z lat 1939 – 1945 roku” na placu przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, ulica Narutowicza 1;
  • o godz. 12.00 złożenie kwiatów pod Tablicą Memoriałową ku czci straconych w latach 1940-1944 i poległych w czasie bombardowania w dniu 1 września 1939 r. pracowników zakładów „Metalurgii” w Radomsku Zakład Metalurgii ul. Św. Rozalii.

Natomiast w piątek, 6 września o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Niną Majewską-Brown pt. „Historie, których nie wolno zapomnieć” – autorką książek o tematyce wojennej i obozowej. Miejsce – Miejska Biblioteka Publiczna, ulica Narutowicza 4. Wstęp wolny.



Idź do oryginalnego materiału