Album o żołnierzach-olimpijczykach

polska-zbrojna.pl 3 miesięcy temu

To wyjątkowa opowieść o żołnierzach, uczestnikach igrzysk olimpijskich w Paryżu. Album „Olimpijczycy w mundurach” prezentuje ich sukcesy, również trud przygotowań i emocje, jakie towarzyszyły im podczas chyba najważniejszej w ich życiu rywalizacji. – To będzie dla nas wspaniała pamiątka – mówi szer. Julia Szeremeta, która we Francji wywalczyła srebrny medal w boksie.

„Olimpijczycy w mundurach. Żołnierze Wojska Polskiego na igrzyskach w Paryżu 2024” to licząca niemal 400 stron publikacja. Zawiera fotografie żołnierzy-sportowców, którzy wzięli udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W albumie uwieczniono zarówno szczęśliwe chwile, euforia z wygranej rywalizacji i zdobytych medali, jak również trud i wysiłek włożony przez bohaterów igrzysk w przygotowania, by osiągnąć sukces. – To opowieść o pięknie sportowej rywalizacji i odwadze w sięganiu po marzenia, wierność przysiędze i nawiązywanie do najlepszych tradycji olimpijskich w Wojsku Polskim – zachęca do zapoznania się z pozycją wydawca. Oprócz fotografii w albumie są wspomnienia zarówno samych wojskowych, jak i ich bliskich.

REKLAMA

Jeden z pierwszych egzemplarzy albumu trafił do rąk wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Podczas spotkania z olimpijczykami szef MON-u mówił, iż służba żołnierzy-sportowców, choć inna niż ta, jaką pełnią piloci czy marynarze, może zachęcać młodych ludzi do aktywności, a także do zainteresowania się obronnością. – To jest służba, która rozsławia imię Polski i buduje pozytywny wizerunek Wojska Polskiego – zaznaczył. Dodał, iż to między innymi olimpijczycy przyczyniają się do tego, iż społeczeństwo darzy wojsko zaufaniem. Dzięki temu kolejne osoby mogą zdecydować się, by zasilić szeregi wojska. – Jesteśmy z was nieustająco dumni i liczymy na wasze dalsze sukcesy – zwrócił się do sportowców.


Film: Magdalena Miernicka, Marcin Kopeć/ ZbrojnaTV

Na spotkaniu z wicepremierem byli obecni m.in.: st. szer. spec. Aleksandra Mirosław, złota medalistka we wspinaczce na czas, szer. Julia Szeremeta, zdobywczyni srebrnego medalu w boksie, st. szer. Natalia Kaczmarek, która wywalczyła brązowy medal w biegu na 400 m oraz st. szer. Fabian Barański, szer. Mirosław Ziętarski i szer. Dominik Czaja, którzy wspólnie z szer. Mateuszem Biskupem wywalczyli w Paryżu brązowy medal w wioślarskiej czwórce podwójnej. – To dla nas duże zaskoczenie, iż powstała publikacja o nas. Będzie to dla nas wspaniałą pamiątką – powiedziała podczas prezentacji albumu szer. Julia Szeremeta.

Album „Olimpijczycy w mundurach. Żołnierze Wojska Polskiego na igrzyskach w Paryżu 2024” przygotowała Fundacja „Instytut Łukasiewicza”, a partnerem wydawnictwa była Polska Grupa Zbrojeniowa. Publikacja trafi między innymi do uczniów klas mundurowych oraz młodych sportowców w ramach promocji służby w szeregach Wojska Polskiego. Ma też zachęcać do podejmowania aktywności fizycznej.

Na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 215-osobowym składzie reprezentacji Polski znalazło się 80 żołnierzy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Aż w sześciu dyscyplinach sportowych (judo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i zapasy) Biało-Czerwonych reprezentowali w Paryżu wyłącznie zawodnicy z „armii mistrzów”. Najliczniejszą grupę żołnierzy (17-osobową) tworzyli lekkoatleci. O medale walczyło m.in. 13 kajakarzy, siedmioro strzelców oraz po sześcioro pływaków i kolarzy.

Z dziesięciu medali (złoty, cztery srebrne i pięć brązowych) zdobytych na igrzyskach przez reprezentantów Polski połowę wywalczyli żołnierze. Na najwyższym stopniu podium stanęła st. szer. spec. Aleksandra Mirosław, a z tytułami wicemistrzów olimpijskich wróciły do Polski: kajakarka szer. Klaudia Zwolińska i pięściarka szer. Julia Szeremeta. Natomiast brązowe medale zdobyli: lekkoatletka st. szer. Natalia Kaczmarek i wioślarska czwórka podwójna mężczyzn w składzie: st. szer. Fabian Barański, szer. Mateusz Biskup, szer. Dominik Czaja i szer. Mirosław Ziętarski.

Niewiele brakowało, aby na listę medalistów paryskich igrzysk wpisało się jeszcze dziesięcioro żołnierzy. Kajakarki z osady K-4 500 m (w składzie: st. szer. Karolina Naja, st. szer. Anna Puławska, szer. Adrianna Kąkol i st. szer. spec. Dominika Putto) zajęły czwarte miejsce. Do medalu zabrakło im 0,24 s. Natomiast na piątej pozycji skończyli rywalizację: zapaśnicy st. szer. spec. Robert Baran i st. szer. Arkadiusz Kułynycz, pływaczka szer. Katarzyna Wasick, pięściarka szer. Elżbieta Wójcik i kajakarka szer. Dorota Borowska.

Żołnierze wnieśli spory wkład w zajęcie przez reprezentację Polski 18. pozycji w klasyfikacji punktowej igrzysk (wliczano do niej wyniki zawodników, którzy zajęli miejsca od pierwszego do ósmego). Żołnierze z „armii mistrzów” dostąpili też zaszczytu wystąpienia w roli chorążych reprezentacji Polski podczas ceremonii zamknięcia paryskich igrzysk. Na Stade de France funkcję tę powierzono wicemistrzyni olimpijskiej szer. Julii Szeremecie i szer. Wiktorowi Głazunowowi – kajakarzowi, który zajął szóste miejsce w finale kanadyjkowych jedynek na dystansie 1000 m.

MM, SZUS
Idź do oryginalnego materiału