Ameryka przekaże dziesiątki miliardów pomocy nie tylko dla Ukrainy

fpg24.pl 2 tygodni temu

Pakiet wsparcia ma łączną wartość 95 miliardów dolarów. Z tego ok. 60 miliardów jest przeznaczone dla Ukrainy, 26 miliardów dla Izraela, 8 miliardów dla sprzymierzeńców USA w Azji (głównie Tajwanu) oraz 9 miliardów trafi do organizacji zapewniających pomoc ludności cywilnej przebywającej w regionach dotkniętych konfliktami (przede wszystkim Haiti, strefa Gazy czy Sudan).

Na miliardach dla Ukrainy zarobią… amerykańskie koncerny

Na fundusze przeznaczone dla Ukrainy składa się kilka programów realizowanych przez amerykańskie Departamenty Stanu i Obrony oraz przez prezydenta. 23 miliardy będzie warte uzupełnienie i konserwację zniszczonego sprzętu i dostawy amunicji, a także na szkolenie żołnierzy tamtejszej armii. 14 miliardów na zakup nowych zaawansowanych systemów. Kolejne 11 miliardów pochłoną wspólne projekty wojskowe w tym m.in. operacje wywiadowcze, a 8 miliardów dolarów wyniesie bezpośrednia pomoc finansowa.

Pierwszy pakiet o wartości miliarda dolarów już jest w drodze na Ukrainę. Jest to sprzęt, który znajdował się dotychczas w magazynach zlokalizowanych głównie w Polsce i Niemczech. Obejmuje on opancerzone pojazdy bojowe oraz pocisków przeciwpancernych, przeciwlotniczych (Stinger) oraz artyleryjskich 155 mm. W kolejnych transzach Kijów otrzyma pociski do systemów obrony przeciwrakietowej Patriot, drony i systemy zakłóceń działania podobnych urządzeń wroga, amunicję do systemów rakietowych HIMARS oraz broń strzelecką. Znaczna część z powyższych kwot trafi do amerykańskich koncernów zbrojeniowych, które będą realizowały zamówienia.

Miliardy dolarów popłyną z USA też na Bliski i Daleki Wschód

Z 8 miliardów dolarów przeznaczonych dla Azji, aż 3,3 miliarda obejmie budowa atomowych okrętów podwodnych klasy Virginia i Columbia. Jednostki te będą miały na celu stacjonować w rejonie Pacyfiku i pełnić funkcję odstraszania ewentualnej chińskiej ekspansji na tym obszarze. Pakiet pomocy przewiduje też sfinansowanie modernizacji amerykańskiego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu armii Tajwanu.

Dla Izraela Waszyngton sfinansuje m.in. wzmocnienie izraelskiego parasola obrony przeciwrakietowej (Żelazna Kopuła) oraz rozwój wspomagającego go systemu Iron Beam, który został oparty o technologie laserowe.

appropriations.house.gov, defense.gov, Reuters, apnews.com, theguardian.com, defensescoop.com

Idź do oryginalnego materiału