Amerykańska baza w Powidzu od środka. Zobacz nagrania

menway.interia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: AFP


Amerykańska armia rozpoczęła transport ciężkiego sprzętu do swoich magazynów w Powidzu, aby wzmocnić potencjał obronny Polski. Teraz ujawniła, jak wygląda ich baza w Polsce od środka.

Na terenie 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu znajduje się specjalny magazyn amerykańskiej armii. Mieścić ma sprzęt, potrzebny do wyposażenia całej brygady pancernej. W momencie ewentualnego ataku na państwo NATO w Europie pozwoli na szybkie wyposażenie żołnierzy w ciężką broń jak czołgi, które w ciągu kilku dni staną do walki.

Pod koniec czerwca do amerykańskiej bazy w Polsce przerzucono pierwsze wozy bojowe. Do Powidza przetransportowano 14 czołgów M1 Abrams oraz wóz wsparcia technicznego M88 Hercules. To początek ściągania do Powidzu ogromnej ilości amerykańskiego sprzętu.

Reklama

405. Polowa Brygada Wsparcia US Army pokazała, jak wygląda teren magazynów w Powidzu. Na jednym z nagrań możemy zobaczyć wyładunek pierwszego transportu, jak i budynki, gdzie składowany jest ciężki sprzęt jak czołgi.

Więcej amerykańskiej armii w Polsce

Składowisko amerykańskiej broni w Powidzu otwarto na początku kwietnia 2023. To część APS-2 (Army Prepositioned Stock-2) czyli całej sieci magazynów armii USA w Europie. Stanowią element tzw. Strategicznej Triady Mobilności, odpowiadającej za szybką gotowość bojową do obrony na całym świecie.

Dzięki bazie APS-2 w Powidzu, w przypadku np. rosyjskiej agresji US Army może wręcz natychmiast wesprzeć Wojsko Polskie w obronie. Wystarczy, iż przerzuci żołnierzy na teren Polski, którzy pobiorą z bazy sprzęt. W ten sposób czas faktycznego wejścia do walki w Europie amerykańskiej brygady skraca się z dwóch miesięcy do czterech dni.

Powstanie magazynu APS-2 w Powidzu stanowi efekt imperialnej retoryki Rosji z ostatnich lat. Zaatakowanie Ukrainy tylko przyspieszyło nad nim pracę. Przerzucanie do niego amerykańskiego sprzętu, realnie zwiększa bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki NATO.

Ile broni pomieści amerykańska baza w Powidzu?

Jak wspomnieliśmy, magazyny amerykańskiej bazy w Powidzu docelowo mają pomieścić sprzęt jednej brygady pancernej US Army. Podstawowo to 85 czołgów M1 Abrams, 190 wozów bojowych M2 Bradley i 35 samobieżnych armatohaubic M109. Należy do tego dorzucić dziesiątki transporterów i wozów wsparcia technicznego, bez których nie jest możliwe funkcjonowanie brygady.

W Powidzu będą stacjonować najnowocześniejsze wersje wspomnianych systemów uzbrojenia. Przykładem może być czołg M1A2 Abrams Sep v.3, który jako pierwszy dotarł do magazynów w Powidzu. To najnowsza wersja sławnego czołgu, wyróżniająca się zmodyfikowaną wieżą z ulepszonym pancerzem. Główne zmiany w czołgu dotknęły także systemów elektronicznych, ulepszając jednostkę sterującą kadłubem i wieżą, jak i komunikację radiową. Wszyscy członkowie załogi M1A2 Abrams SEP v.3 mają nowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości, pozwalające na lepszą kontrolę co dzieje się dookoła nich w czasie walki.

M1A2 Abrams SEP v.3 przystosowano do wystrzeliwania najnowszych amerykańskich pocisków M1147 i M829A4. Pierwszy to amunicja programowalna służąca do niszczenia lekko opancerzonych celów, piechoty, budynków i fortyfikacji. Drugi to amunicja przeciwpancerna ze zubożonym uranem, przystosowana do niszczenia najnowszych rosyjskich czołgów T-80BWM i T-90M.

Parametry taktyczno-techniczne czołgu M1A2 SEP Abrams v.3:

  • Długość: 9,77 m
  • Szerokość: 3,7 m
  • Wysokość: 2,4 m
  • Masa bojowa: 66,8 t
  • Załoga: 4 osoby (dowódca, celowniczy, ładowniczy, kierowca)
  • Napęd: Turbina gazowa Honeywell AGT1500 o mocy 1500 KM
  • Prędkość maksymalna: 68 km\h
  • Zasięg: 425 km
  • Uzbrojenie główne: 120 mm armata gładkolufowa M256, 42 pociski
  • Uzbrojenie dodatkowe: 1x karabin maszynowy 12,7 mm, 1x sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm
Idź do oryginalnego materiału