Ponad 60 świętokrzyskich terytorialsów podjęło wyzwanie i uczyniło pierwszy krok do dowódczej kariery. Realizując szkołę liderów, jaką jest „Sonda”, walczą o podoficerskie szlify.
Bazowy kurs podoficerski SONDA wystartował 15 marca 2025r. Celem kursu jest przygotowanie żołnierzy OT do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w korpusie podoficerów zaszeregowanych do stopnia etatowego kaprala. Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia realizowane są kilka tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, iż kurs jest przedsięwzięciem nowatorskim.
-W Wojskach Obrony Terytorialnej szkolenie podoficerów w ramach kursu „SONDA”, to jeden z najważniejszych elementów wzmacniających jego strukturę. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu „Agrykola” – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dziesiątą edycję rozpoczęło ponad 60 żołnierzy. Po raz kolejny szkolenie zostało zorganizowane na bazie 102 batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu. Przed rozpoczęciem kursu 74 kandydatów rozpoczęło kwalifikacje, po których 64 mogło przystąpić do części teoretycznej – e-learningowej szkolenia. Po ukończonej teorii czas na praktykę, którą rozpoczęto 15 marca i trwała 17 dni. Na własnej skórze żołnierze ćwiczyli dowodzenie, ponieważ w trakcie kursu w rolę dowódcy wcielali się na przemian, kierując resztą szkolonych. W praktyce wykorzystywali dotychczas zdobytą wiedzę i umiejętności, stając po drugiej stronie procesu dydaktyczno-szkoleniowego, stając się instruktorami. Przyszli podoficerowie w praktyce ćwiczyli różne elementy wyszkolenia, m.in. topografię, pierwszą pomoc na polu waliki, taktykę zieloną i czarną, strzelania, itp., ale tym razem pod kątem prowadzenia zajęć. Również uczyli się przygotowywania i prowadzenia niezbędnej dokumentacji metodycznoszkoleniowej.
-W czasie kursu żołnierze mają okazję przekonać się, czy posiadają predyspozycje dowódcze. Każdy ma możliwość sprawdzić, czy droga którą obrał jest tą, w której się sprawdzi. Czy będzie potrafił odpowiadać za swoich kolegów, siebie, a to co jest najważniejsze dowodzić, być LIDEREM – dodaje por. Daniel WOŚ oficer prasowy 10 ŚBOT.

Zakończeniem części praktycznej był wewnętrzny sprawdzian przygotowany przez instruktorów. Taktyczne zadanie w terenie. Terytorialsi mieli zadanie zdobyć tajne dokumenty na terenie czasowo zajętym perz przeciwnika. Podzieleni na dwa plutony przemieszczali się do wyznaczonego rejonu działania. Tam marszem ubezpieczonym zajęli obszar, w którym przygotowali zasadzkę na przewożący dokumenty pojazd. Po przejęciu tajnych dokumentów, pododdziały wycofały się poza rejon działania. Część praktyczną obserwowali instruktorzy, którzy jako „duchy” byli obecni w plutonach. Sprawdzian był rejestrowany przy pomocy kamer osobistych oraz drona z kamerą. Wszystko po to, żeby instruktorzy mogli ocenić i omówić wykonane zadanie taktyczne. Zadanie było realizowane na terenie „Zwałki” w okolicach Łoniowa. Bazowy kurs podoficerski „Sonda” ukończyło 56 żołnierzy. Przed nimi ostatni, najważniejszy egzamin przygotowany przez komisję ze Szkoły Podoficerskiej SONDA z Zegrza, który odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia.
-Podczas najbliższej przesiągi wojskowej w maju planujemy promocję nowych podoficerów w naszej brygadzie. Życzę im i sobie, oby jak najwięcej z tego grona kursantów mogło przyjąć szlify podoficerskie – dodaje płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10 ŚBOT
Projekt łączy kilka ciekawych doświadczeń, oprócz Szkoły Niższych Dowódców AK, także model kształcenia podoficerskiego z USA, polskie doświadczenia oraz obecne potrzeby Wojska Polskiego. Kurs został opracowany zgodnie z obowiązującymi od 2019 r. standardami kształcenia podoficerów w Siłach Zbrojnych RP, a także uwzględnia specyfikę WOT, a więc dostosowany jest do ochotniczego charakteru służby terytorialsów.










