Antony Blinken w Chinach. „Relacje USA-Chiny zaczynają się stabilizować”

euractiv.pl 1 tydzień temu

Chińskie wsparcie dla Rosji, Tajwan i kwestie gospodarcze były głównymi tematami dzisiejszych rozmów przedstawicieli administracji USA i Chin.

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken przybył do Pekinu by spotkać się z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi oraz przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Spotkanie polityków trwało ponad 5 godzin, a w jego trakcie poruszono szereg kwestii związanych zarówno z gospodarką, wzajemnymi relacjami jak i bezpieczeństwem międzynarodowym.

– Sekretarz (Stanu – red.) poruszył temat obaw związanych z chińskim wsparciem dla rosyjskiego przemysłu obronnego – przekazał rzecznik prasowy Departamentu Stanu Matthew Miller. Chiny zaprzeczają by wspierały Rosję militarnie w wojnie w Ukrainie. Pekin twierdzi, iż nie zamierza angażować się w konflikt, jednak chce utrzymywać normalne relacje handlowe z Moskwą.

Jednocześnie obie strony podkreśliły, iż zależy im na stabilnych relacjach między sobą. „Powinniśmy współpracować na arenie międzynarodowej w sprawach globalnych, tak by każdy wygrał, czy angażować się w rywalizację i konfrontację, a może choćby w konflikt, który byłby porażką dla wszystkich? Społeczność międzynarodowa czeka na naszą odpowiedź”, mówił Wang Yi.

– Mamy wspólną odpowiedzialność, nie tylko za naszych obywateli, ale również za ludzi na całym świecie, biorąc pod uwagę wpływ jaki mają nasze relacje na cały świat. Ważne jest, aby pokazać, iż odpowiedzialnie zarządzamy relacją o największym znaczeniu dla świata – stwierdził z kolei w odpowiedzi Blinken.

Po spotkaniu z Wangiem sekretarz stanu spotkał się również z Xi Jinpingiem. W czasie rozmowy, chiński przywódca wyraził obawy, iż USA hamują rozwój gospodarczy jego kraju.

– To kluczowa kwestia, którą musimy się zająć (…) by relacje Chiny-USA naprawdę się ustabilizowały, poprawiły i rozwinęły – stwierdził Xi.

Podobne zdanie wyraził wcześniej również Wang. „Ogólnie relacje USA-Chiny zaczęły się stabilizować. W różnych dziedzinach zwiększyliśmy dialog, współpracę i rozwinęliśmy pozytywną stronę naszych stosunków. (…) W tym samym czasie jednak negatywne czynniki w naszych relacjach zaczęły rosnąć i nasze stosunki zmagają się z różnymi zakłóceniami. Uprawnione prawo Chin do rozwoju jest bez powodu hamowane, a nasze najważniejsze interesy zmagają się z problemami”, mówił.

– Mam nadzieję, iż dokonamy postępów w kwestiach, w których przywódcy naszych państw uzgodnili, iż powinniśmy współpracować, ale również, iż ustalimy nasze różnice, nasze zamiary i jasno wyjaśnimy sobie nasze stanowiska – stwierdził Blinken.

Przedstawiciele obu państw dyskutowali również na temat sytuacji w rejonie Tajwanu oraz współpracy w walce z produkcją i handlem narkotykami. Chiny są bowiem jednym z głównych producentów fentanylu na świecie. Używanie tego niezwykle uzależniającego narkotyku, jest najczęstszą przyczyną zgonów Amerykanów w wieku 18-49 lat.

Idź do oryginalnego materiału