Archeolodzy po czterdziestu latach wracają na Górę Królowej Bony [VIDEO i FOTO]

mylomza.pl 5 godzin temu
Po raz pierwszy od czterech dekad archeolodzy wracają na teren grodziska w Starej Łomży, znanego jako Góra Królowej Bony. Ostatnie prace badawcze na tym miejscu miały miejsce w latach 1982-1985, ale ich wyniki nigdy nie zostały w pełni opublikowane. Zespół z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dra Sławomira Wadyla, w partnerstwie z Muzeum Północno-Mazowieckim rozpocznie nowe wykopaliska. Nowe badania mają na celu rozwikłanie szeregu pytań dotyczących historii tego miejsca oraz jego znaczenia w czasach wczesnego państwa polskiego. Znajdujące się na skarpie morenowej grodzisko składało się z grodu adekwatnego oraz dwóch podgrodzi, wszystkie otoczone wałami.


- Wiemy, iż to grodzisko miało ogromne znaczenie strategiczne. Nie tylko ze względów handlowych, ale także militarnych – powiedział podczas konferencji prasowej Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. Dodał również, iż grodzisko leżało w miejscu o szczególnym znaczeniu geopolitycznym: - To było pogranicze, 20 km stąd były Prusy, 20 km w drugą stronę Jaćwież, Ruś.


Według tradycji to właśnie na sąsiednim Wzgórzu Świętego Wawrzyńca powstała pierwsza chrześcijańska parafia na północno-wschodnim Mazowszu.


- Być może tutaj był święty Brunon, a misja ochronna z grodziska wyruszyła z nim, by ewangelizować – zauważył Kłys, nawiązując do przypuszczeń o działalności św. Brunona z Kwerfurtu.


Badania będą próbą odpowiedzi na pytania, które od lat nurtują historyków i arche
Idź do oryginalnego materiału