Co najmniej 23 osoby zostały ranne w wyniku zmasowanych rosyjskich ataków powietrznych na Kijów minionej nocy. Uszkodzona została infrastruktura kolejowa i budynki mieszkalne w kilku dzielnicach ukraińskiej stolicy.
W ataku ucierpiał również budynek wydziału konsularnego polskiej ambasady w Kijowie. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (KO) poinformował w piątek rano o «zmasowanym, raszystowskim ataku na Kijów».
Polska ambasada bez ofiar
Szef polskiej dyplomacji rozmawiał z ambasadorem Piotrem Łukasiewiczem i potwierdził, iż «wszyscy są cali i zdrowi». Rzecznik MSZ Paweł Wroński wyjaśnił PAP szczegóły nocnego ataku na budynek konsularny.
W nocy z czwartku na piątek pracownicy ambasady przebywali w schronie i około 30 minut po północy usłyszeli wstrząs. Najprawdopodobniej nad budynkiem wydziału konsularnego eksplodował dron - nie wiadomo, czy uległ awarii, czy został trafiony.
Uszkodzenia dachu ambasady
Odłamki drona uderzyły w dach ambasady, powodując uszkodzenia poszycia dachowego i ślady na fasadzie. Budynek bardziej nie ucierpiał, a żaden z polskich pracowników nie został ranny.
Wroński podkreślił, iż pracownicy ambasady są zmęczeni, ponieważ w Kijowie alarmy nocne stały się permanentne. «Rosja ostrzeliwuje dronami i rakietami Kijów bezustannie» - zwrócił uwagę rzecznik MSZ.
Zniszczenia w kilku dzielnicach
Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zaangażowała ponad 450 ratowników i około 100 jednostek sprzętu do usuwania skutków ataków. Służby ratunkowe działają w kilku dzielnicach Kijowa.
W dzielnicy Sołomiańskiej częściowo zniszczony został pięciopiętrowy budynek, a na dachu innego wybuchł rozległy pożar. Pożary wybuchły też w magazynie, na terenie stacji paliw i spółdzielni garażowej.
Trafiony 14-piętrowy budynek
W dzielnicy Swiatoszynskiej rosyjski ostrzał trafił 14-piętrowy budynek mieszkalny, gdzie następnie pojawił się ogień. Zapaliły się również samochody, a uszkodzonych zostało wiele elementów infrastruktury cywilnej.
Rosyjski ostrzał uszkodził także infrastrukturę kolejową w mieście. Sikorski podkreślił, iż Ukraina pilnie potrzebuje środków obrony przeciwlotniczej.
USA wstrzymują dostawy broni
Stany Zjednoczone potwierdziły we wtorek wstrzymanie przekazywania Ukrainie części pocisków do systemów obrony powietrznej. Rzeczniczka Białego Domu powiedziała, iż decyzja ma «postawić interesy Ameryki na pierwszym miejscu».
Według telewizji PBS decyzja dotyczy rakiet PAC-3 do systemów Patriot, pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, pocisków GMRLS do systemów HIMARS oraz rakiet AIM-7. W reakcji MSZ Ukrainy wezwało charge d'affaires USA Johna Ginkela.
Trump zapewnia o dalszym wsparciu
Prezydent USA Donald Trump zapewnił w czwartek, iż Waszyngton przez cały czas przekazuje broń Ukrainie. Zaznaczył jednak, iż Stany Zjednoczone muszą być pewne wystarczających zapasów własnego uzbrojenia.
Trump ma w piątek rozmawiać telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W czwartek prezydent USA przeprowadził rozmowę z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, która nie doprowadziła do postępu w kontekście zakończenia wojny.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.