160 ha powierzchni ma mieć baza dla wojsk USA w Świętoszowie. Na jej terenie znajdą się m.in.: koszary dla 4800 żołnierzy, obiekty operacyjne, remontowe, budynek rekreacyjny, centrum sportowe, przychodnia medyczna i stołówki. Rejonowy Zarząd Infrastruktury we Wrocławiu zakończył budowę bocznicy kolejowej, która ma obsługiwać amerykańską bazę. Trwa budowa magazynu paliw.
Obecnie żołnierze amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej stacjonują w Świętoszowie w obiektach 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Mają też do dyspozycji tymczasową bazę ISB (Intermediate Staging Base), umożliwiającą m.in. przechowywanie sprzętu po przerzucie wojsk. Amerykańscy pancerniacy rozlokowani są również w Żaganiu, Trzebieniu i Bolesławcu. Jednak plany zakładają, iż wszyscy, czyli prawie 5 tys. żołnierzy US Army, mają stacjonować w jednej bazie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (BOF, Brigade Operations Facility), która ma powstać właśnie w Świętoszowie.
Bocznica kolejowa i magazyn paliw
Inwestycje związane z bazą dla Amerykanów trwają. Rejonowy Zarząd Infrastruktury we Wrocławiu zakończył pierwszą z nich, przeznaczoną dla wojsk sojuszniczych. To blisko trzykilometrowa bocznica kolejowa wraz z rampą przeładunkową, odchodząca w rejonie stacji kolejowej Świętoszów od nieczynnej obecnie, ale rewitalizowanej przez PKP linii kolejowej 283. – Bocznica kolejowa powstała właśnie na potrzeby bazy. Cały sprzęt ciężki, taktyczny, czołgi czy ciężarówki będą transportowane drogą kolejową. Na rampie będą rozładowywane i dopiero przewożone na teren obiektu. Żołnierze w nowej bazie będą stacjonować w trybie rotacyjnym dziewięciomiesięcznym – tłumaczy Szymon Giruć, inspektor nadzoru inwestorskiego Rejonowego Zarządu Infrastruktury we Wrocławiu, odpowiedzialny za kontakty ze stroną amerykańską.
Budowa bocznicy trwała prawie dwa lata, zakończyła się w maju. w tej chwili trwa budowa magazynu paliw przeznaczonego na potrzeby wojsk sojuszniczych. Obiekt będzie miał pojemność 1 mln galonów, tj. ok. 4 mln l (dwa zbiorniki o pojemności 0,5 mln galonów, czyli ok. 2 mln l paliwa każdy). Prace potrwają jeszcze około roku. – Będzie tam magazynowane tzw. paliwo pola walki JP-8, którym napędzane są wszystkie pojazdy wojsk sojuszniczych. Powstaną także stanowiska służące do rozładunku paliwa z cystern kolejowych i drogowych – dodaje inspektor nadzoru.
Miasto we wsi
Obecne inwestycje to jednak zaledwie wstęp do potężnej budowy, która dopiero ma ruszyć. Świętoszów to wieś, która ma niecałe 2 tys. mieszkańców. Tymczasem plany zakładają, iż zlokalizowana tu amerykańska baza będzie przygotowana na 4800 żołnierzy wraz z wojskowym sprzętem. – Budowa ruszy od zera. W lesie powstanie minimiasto z własną infrastrukturą, obiektami zakwaterowania, centrami sportowymi itp. – mówi Giruć.
Zakres inwestycji, którą dla Amerykanów wybuduje strona polska, określa umowa o wzmocnionej współpracy obronnej zawarta w 2020 roku między rządami Polski i USA. Na terenie bazy o powierzchni 160 ha wyrośnie prawie 100 budynków. Samych obiektów koszarowych, które pomieszczą amerykańskich żołnierzy, powstanie 12 wraz z trzema stołówkami i kuchniami, do tego budynek sztabowy dla dowództwa brygady, siedem budynków sztabowych na potrzeby batalionów i 14 operacyjnych dla 37 kompanii. Powstanie też siedem hal remontowych wraz z parkingami dla pojazdów taktycznych, w tym czołgów. Poza tym na terenie bazy znajdą się: magazyn batalionu wsparcia brygady, obiekt dla systemów informatycznych wraz z sieciami teleinformatycznymi, przychodnia medyczna oraz cały szereg tzw. obiektów wsparcia. – W ich skład wchodzą m.in. budynek żandarmerii, centrum fitness, poczta, centrum rekreacyjne, kaplica oraz budynek wielofunkcyjny o przeznaczeniu m.in. handlowym – wymienia inspektor z Rejonowego Zarządu Infrastruktury we Wrocławiu.
Na terenie centrum fitness będą dwa boiska: do softballu i do piłki nożnej wraz z bieżnią. W hali znajdą się m.in. siłownia oraz hala do koszykówki. Z kolei w ośrodku rekreacyjnym żołnierze USA będą mieli do dyspozycji np. sale multimedialne i sale gier.
Kiedy baza będzie gotowa?
Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac projektowych na podstawie wymagań określonych przez stronę amerykańską. Inwestycja będzie realizowana w czterech etapach. Każdy z nich ma umożliwić zlokalizowanie na terenie bazy dwóch batalionów. Po zakończeniu pierwszej fazy budowy, w połowie 2032 roku w obiekcie zostaną zakwaterowani pierwsi żołnierze US Army. Każda kolejna faza będzie finalizowana rok później. Cała baza ma być gotowa w 2035 roku.
Baza Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej to zaledwie część inwestycji realizowanych przez stronę polską dla wojsk USA. Zgodnie z umową między rządem polskim i amerykańskim dla sojuszników powstały lub są budowane: kompleks wojskowy w Poznaniu, centrum szkolenia bojowego i baza dla 3,6 tys. żołnierzy w Drawsku Pomorskim, lotnicza baza rozładunkowa we Wrocławiu, baza sił powietrznych w Łasku przeznaczona dla bezzałogowców, baza sił lotniczych w Powidzu z płytą postojową, hangarami dla ponad 50 śmigłowców i obiektami koszarowymi umożliwiająca zakwaterowanie 2,4 tys. osób. Ponadto baza operacyjna wojsk specjalnych w Lublińcu, dodatkowe bazy operacyjne na lotniskach Kraków-Balice, Katowicach-Pyrzowicach i Mirosławcu oraz baza sił powietrznych w Dęblinie.