Bez tego nie będzie Ukrainy w UE. Większość Polaków stawia ten warunek

shareinfo.pl 5 dni temu
fot. President Of Ukraine from Україна
Creative Commons Zero, Public Domain Dedication

Wzniosłe hasła o przyjaźni coraz częściej przerywa echo przeszłości. Choć władze Ukrainy nieprzerwanie zapewniają, iż „trudną przeszłość” naszych narodów należy zostawić historykom, przez cały czas nie zrobili nic, aby dziesiątki tysięcy Polaków, pogrzebanych w bezimiennych mogiłach pod polami Wołynia, dostąpiły godnego pochówku. O ekshumacjach bestialsko pomordowanych nie ma mowy, a tymczasem Kijów z hasłami o „europejskich wartościach” na ustach prze w stronę członkostwa w UE. Czy z takim bagażem Ukraina powinna móc stać się członkiem wspólnoty? Większość Polaków uważa, iż najpierw musi rozliczyć się ze swoją przeszłością.

W lipcu tego roku minister Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził w Telewizji Polsat, iż bez rozwiązania kwestii rzezi wołyńskiej nie ma mowy o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej.

„Uważam, iż bez zakończenia tej sprawy, bez uszanowania i upamiętnienia ofiar nie ma mowy o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej” – mówił z kolei w wywiadzie dla Polskiego Radia w sierpniu.

W podobnym tonie wyraził się premier Donald Tusk, który stwierdził, iż nie zamierza „upominać Ukraińców, którzy heroicznie walczą” z Rosją, ale będzie „coraz dobitniej” domagał się załatwienia tej sprawy.

Obaj politycy odnosili się do słów ówczesnego szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby, który w czasie Campus Polska Przyszłości przyrównał rzeź dziesiątek tysięcy Polaków na Wołyniu do akcji „Wisła”, w której Ukraińcy byli przesiedlani z terenów Polski wschodniej na Ziemie Odzyskane. Kułeba – co warto podkreślić – stwierdził, iż Ukraińcy byli przesiedlani z terytoriów ukraińskich, ale w rzeczywistości były to wschodnie województwa II Rzeczypospolitej. W kwestii rzezi na Wołyniu ocenił natomiast, iż należy „zostawić historię historykom”.

Obecne nastroje Polaków wskazują jednak na to, iż tę część historii należy wyciągnąć najpierw z bezimiennej mogiły, a następnie pochować z godnością.

Według sondażu SW Research dla „Rzeczypospolitej”, aż 52,6 proc. Polaków uważa, iż warunkiem przystąpienia Ukrainy do UE powinna być zgoda na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej.

Przeciwnie uważa 19,6 proc. badanych, a 27,8 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Idź do oryginalnego materiału