W ostatnich dniach Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o dwóch odrębnych zdarzeniach, w których brytyjskie myśliwce Typhoon przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce we wtorek, kiedy to myśliwce Typhoon zostały wezwane do przechwycenia rosyjskiego samolotu wywiadowczego Ił-20M.
Dwa dni później, w czwartek, dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły nieznaną maszynę opuszczającą przestrzeń powietrzną Kaliningradu.
Według Podsekretarza Stanu do Spraw Sił Zbrojnych, Luke’a Pollarda, cytowanego przez agencję Reuters, Wielka Brytania stara się uspokoić swoich sojuszników, odstraszyć przeciwników i dbać o własne bezpieczeństwo narodowe w obliczu rosnącej agresji ze strony Rosji.
Pollard stwierdził, iż „ta misja pokazuje naszą zdolność do działania ramię w ramię z nowym członkiem NATO, Szwecją, oraz do obrony przestrzeni powietrznej sojuszu w dowolnym miejscu i czasie, zapewniając tym samym bezpieczeństwo w kraju i za granicą”.
Do tej pory strona rosyjska nie skomentowała tych dwóch zdarzeń.
Jednakże, Wielka Brytania jest zdeterminowana do utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie, szczególnie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Według danych NATO, w 2022 roku sojusz odnotował ponad 300 incydentów związanych z rosyjskimi samolotami nad Morzem Bałtyckim, co stanowi wzrost o ponad 50% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Taki stan rzeczy stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie, a Wielka Brytania jest gotowa do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, aby chronić swoich sojuszników i zagwarantować bezpieczeństwo w kraju i za granicą.
Warto zauważyć, iż Wielka Brytania oraz NATO od dawna są zaangażowane w działania obronne w regionie Morza Bałtyckiego, w tym w łotewskiej, litewskiej i estońskiej przestrzeni powietrznej.
Od 2014 roku Wielka Brytania wysyła regularne misje myśliwców do regionu, w celu ochrony i obrony przestrzeni powietrznej sojuszu.
W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie, Wielka Brytania i NATO są zdeterminowane do utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie.
Według danych opublikowanych przez NATO, od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie w 2014 roku, sojusz odnotował ponad 1000 incydentów związanych z rosyjskimi samolotami nad Morzem Bałtyckim, co stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie.
Podsumowując, Wielka Brytania i NATO są zaangażowane w działania obronne w regionie Morza Bałtyckiego, w celu ochrony i obrony przestrzeni powietrznej sojuszu.
W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie, Wielka Brytania i NATO są zdeterminowane do utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie, i są gotowe do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, aby chronić swoich sojuszników i zagwarantować bezpieczeństwo w kraju i za granicą.
Continued here:
Bezpieczeństwo NATO: Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim.