Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla Krakowa. Zwołano posiedzenie Sztabu Kryzysowego

cowkrakowie.pl 5 godzin temu

Dziś, 5 maja wojewoda małopolski zwołał Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się na Zaporze Wodnej w Dobczycach.

Powodzie wielokrotnie nawiedzały nasze województwo. Ostatni raz we wrześniu zeszłego roku. Małopolskie służby są gotowe do niesienia pomocy w takich sytuacjach oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych – zarówno pod względem posiadanego sprzętu, jak i umiejętności oraz doświadczenia – Taki meldunek odebrał dziś wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W zbiornikach retencyjnych administrowanych przez PGW Wody Polskie, poziom piętrzenia utrzymywany jest zgodnie z obowiązującymi instrukcjami gospodarki wodnej. W przypadku niekorzystnych prognoz lub niewystarczającej rezerwy powodziowej, dyrektor RZGW może wydać decyzję nakazującą obniżenie piętrzenia na danym zbiorniku w celu powiększenia jego rezerwy, a tym samym przygotowania obiektu do redukcji fali powodziowej.

Wrota przeciwpowodziowe

Dodatkowo, Wody Polskie w Krakowie zrealizowały szereg inwestycji przeciwpowodziowych. Zostały rozbudowane i zmodernizowane wały rzeki Wisły w Krakowie. Dodatkowo w ramach kompleksowego zabezpieczenia miasta Krakowa zostały wybudowane wrota przeciwpowodziowe w porcie Płaszów i Kujawy. RZGW w Krakowie zrealizowało również zadanie „Budowa stanowiska pompowego dla pomp mobilnych dla odwodnienia Kompleksu Lesisko”. Właśnie zakończyły się prace na zbiorniku Malinówka 3. 5 suchych zbiorników przeciwpowodziowych: dwa na rzece Serafie i trzy na potoku Malinówka mających ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki, łącznie zabezpieczą przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów.

Gotowość służb

Państwowa Straż Pożarna i jednostki OSP są sukcesywnie doposażane i szkolone
w zakresie reagowania na zagrożenia powodziowe. Strażacy posiadają wyposażenie, aby skutecznie zarządzać sytuacją i chronić życie oraz mienie ludzi. Prowadzą także ćwiczenia praktyczne, które mają na celu doskonalenie koordynacji działań ratowniczych.

Żołnierze 11MBOT aktywnie wspierają społeczności lokalne w walce z zagrożeniami powodziowymi. Ich szybkie reagowanie, profesjonalne przygotowanie i gotowość do ochrony życia i mienia mieszkańców to cechy, którymi mogą się pochwalić. Przeszkoleni w ochronie wałów przeciwpowodziowych, ewakuacji ludności oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej, żołnierze 11MBOT skutecznie chronią życie, mienie i bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski.

Idź do oryginalnego materiału