25 najlepszych recytatorów z 10 państw – w tym z Białorusi czy Ukrainy – przyjedzie w dniach 2-7 grudnia do Białegostoku na finałowe spotkania 33. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”- poinformował we wtorek podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska w Białymstoku
Organizowany od wielu lat konkurs noszący imię Adama Mickiewicza, służy między innymi podtrzymywaniu więzi Polaków zamieszkałych za granicą z Polską, popularyzacji wśród nich języka, literatury i kultury polskiej.
Przed grudniowymi finałami eliminacje przeprowadzono na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Mołdawii, Rumunii, Gruzji, Kazachstanie, Czechach. Po raz pierwszy na finały przyjadą finaliści z Uzbekistanu, choć eliminacje krajowe były tam organizowane już wcześniej. Konkurs nie może być natomiast od jakiegoś czasu organizowany w Rosji – poinformowała na konferencji prezes podlaskiego oddziału Wspólnoty Polskiej Anna Kietlińska. Wyjaśniła, iż polskiej organizacji nie wolno w tej chwili działać w Rosji.
Łącznie w konkursie w 2024 r. wzięło udział ok. 2,3 tys. osób z czego 467 w eliminacjach centralnych. Finały 33. edycji imprezy odbędą się w dniach 2-7 grudnia 2024. Przyjadą na nie najlepsi recytatorzy z tych państw z najstarszej kategorii wiekowej powyżej 16-ego roku życia.
Konkurs odbywa się mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, zwłaszcza wojny w Ukrainie. Kietlińska poinformowała, iż mimo wojny odbyły się konkursowe eliminacje w Kijowie, a Ukrainy przyjadą do Białegostoku 3 osoby.
„Kresowiacy” – bo tak nazywani się uczestnicy konkursu – przyjadą do Białegostoku 2 grudnia. Przed finałową galą, która odbędzie się 7 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek będą oglądać spektakle teatralne, wezmą udział w warsztatach artystycznych, także w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym.
Finał 33. „Kresów” kwotą 190 tys. zł dofinansowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. (PAP)