Białystok uczci 85. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów na Sybir

podlaskie24.pl 3 godzin temu

Światło Pamięci, 7. Bieg Pamięci Sybiru, uroczystość pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka czy wystawa „To była lutowa noc, nad ranem” – to tylko część wydarzeń, które odbędą się w Białymstoku w związku z 85. rocznicą pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów na Sybir

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się akcja, podczas której wywieziono na wschód ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.

W okresie sowieckiej okupacji praktycznie co piąty białostoczanin „zniknął” ze swojego mieszkania, kamienicy czy domu. Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacja i lata wojny spowodowały wielkie straty ludnościowe oraz doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku Białegostoku.

W związku z rocznicą, 8 lutego (sobota) o godz. 11.00 i 13.00, w Muzeum Pamięci Sybiru będzie można obejrzeć wystawę pn. „To była lutowa noc, nad ranem”. Między godz. 11.00 a 17.30 w MPS będą prezentowane eksponaty związane z losami Sybiraków. Tego samego dnia o godz. 17.45 w Lesie Turczyńskim rozpocznie się 7. Bieg Pamięci Sybiru.

W niedzielę (9 lutego) o godz. 16.00 w Muzeum Pamięci Sybiru przewodnicy oprowadzać będą po wystawie czasowej „Bezkres Sybiru”. W ten sam dzień, o godz. 17.00, przy Muzeum zostaną zapalone znicze – „Światło Pamięci” – w geście upamiętnienia ofiar sowieckich deportacji.

W poniedziałek (10 lutego) o godz. 12.00 pod Pomnikiem Sybiraków, przy kościele pw. Ducha Świętego, rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z 85. rocznicą pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Sybir.

11 lutego (wtorek) będzie również można wziąć udział w Trzecim Syberyjskim Salonie Ambientu w Muzeum Pamięci Sybiru.

Idź do oryginalnego materiału