CBŚP zatrzymało gang porywający Afrykańczyków za okup

upday.com 17 godzin temu

Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zatrzymało czterech członków międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się uprowadzeniami dla okupu. Gang porywał obywateli państw afrykańskich na terenie Polski i Łotwy, żądając od rodzin okupu w kryptowalutach.

Akcję zapoczątkowały informacje o uprowadzeniu dwóch obywateli Etiopii, które przekazane zostały za pośrednictwem kanału Interpolu przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji. Zgłoszenia wpłynęły również od policjantów z Hajnówki i Zielonej Góry.

Groźby śmierci i sprzedaży organów

Przedstawiciele Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego (POPH) otrzymali przez internetowy komunikator wiadomość napisaną po angielsku. Z treści korespondencji wynikało, iż na terenie Polski przetrzymywane są osoby porwane przez gang domagający się okupu.

Sprawcy grozili, iż jeżeli żądania nie zostaną spełnione, ofiary zostaną zamordowane, a ich organy sprzedane. Do wiadomości dołączono zdjęcia nagich, skrępowanych mężczyzn oraz zrzuty ekranu rozmów prowadzonych w języku rosyjskim z żądaniem okupu w kryptowalutach.

Brutalne metody porywaczy

Według relacji zgłaszających, porywacze użyli siły i gróźb z użyciem broni. Odebrali ofiarom pieniądze i telefony, kazali się rozebrać, a następnie skrępowali ich i przewozili w bagażniku.

Rodzina jednego z porwanych została poinformowana o konieczności zapłaty okupu. Porwani mężczyźni, wykorzystując moment nieuwagi porywaczy, uciekli w rejonie Lubina i zostali zauważeni przez świadka, który wezwał policję i pogotowie.

Gang działał także na Łotwie

Policjanci ustalili osoby, które mogły być odpowiedzialne za uprowadzenie. Zanim jednak doszło do ich zatrzymania, porywacze opuścili Polskę i pojechali na Litwę.

Okazało się, iż porywacze mogą być zamieszani w kolejne porwanie, tym razem trzech obywateli Mali na terenie Łotwy. Ofiary zostały skrępowane i zamknięte w bagażniku, a jedną z nich przywiązano do drzewa i brutalnie pobito drewnianą pałką.

Zatrzymanie na drodze S8

Film z tortur został przesłany rodzinie z żądaniem okupu. Dzięki szybkiej wymianie informacji Łowców Cieni CBŚP z organami ścigania z Łotwy, Litwy i Estonii potwierdzono, iż wytypowane osoby były zamieszane również w porwanie obywateli Mali.

Porywacze nieświadomi tych informacji wrócili do Polski, gdzie na drodze S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej trzech z nich zostało zatrzymanych. Równocześnie w Skwierzynie w województwie lubuskim zatrzymano kolejną osobę podejrzewaną o pomoc w przemycie uprowadzonych osób.

Broń i telefony ofiar

W akcji brali udział funkcjonariusze CBŚP przy wsparciu kontrterrorystów z CPKP «BOA» oraz SPKP z Białegostoku. Podczas przeszukań pojazdów zabezpieczono broń palną, kominiarki, taśmy klejące oraz telefony komórkowe.

W jednym z telefonów było zdjęcie czarnoskórego mężczyzny oraz wiadomości w języku francuskim - jak się później okazało, urządzenie to należało do jednej z ofiar uprowadzonych na Łotwie. W miejscu zamieszkania jednej z zatrzymanych osób odnaleziono również broń palną, telefon jednej z ofiar, kolejne akcesoria maskujące oraz karty SIM.

Zarzuty i areszty

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzeń dla okupu oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP. Sąd zastosował wobec trzech podejrzanych areszt.

W działaniach brali udział funkcjonariusze CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego, Wydziału Operacji Pościgowych, Zarządu w Białymstoku, Zarządu w Rzeszowie, a także SPKP w Gorzowie Wielkopolskim i Białymstoku, CPKP «BOA», KWP w Gorzowie Wielkopolskim i Białymstoku oraz Straży Granicznej z placówki w Rutce-Tartak.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału