" Chiny mogą nie chcieć, aby Rosja przegrała, ale mogą też nie chcieć, aby Rosja wygrała"

grazynarebeca.blogspot.com 8 godzin temu

Autor: Tyler Durden

Utworzone...

Autor: Andrew Korybko za pośrednictwem Substack,

Przegrana Rosji byłaby katastrofalna dla bezpieczeństwa Chin, podczas gdy rosyjskie zwycięstwo mogłoby zakończyć zdyskontowaną bonanzę energetyczną, która pomaga im utrzymać wzrost gospodarczy w obliczu spowolnienia, nie wspominając o przyspieszeniu amerykańskiego "zwrotu (z powrotem) do Azji (Wschodniej)" w celu bardziej muskularnego jej powstrzymania.

South China Morning Post (SCMP), powołując się na anonimowe źródła, donosi, iż chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział swojemu unijnemu odpowiednikowi, iż Chiny nie chcą, aby Rosja przegrała na Ukrainie, ponieważ cała uwaga USA może wtedy przenieść się na Chiny. Jego rzekome uwagi zostały przedstawione przez media głównego nurtu jako przyznanie, iż Chiny nie są tak neutralne, jak twierdzą, tak jak podejrzewali oni i ich rywale z Alt-Media. Obie strony wierzą obecnie, iż Chiny pomogą Rosji wygrać, jeżeli chodzi o osiągnięcie jej maksymalnych celów, ale prawdopodobnie tak nie jest.

Zakładając na potrzeby argumentacji, iż Wang rzeczywiście powiedział to, co mu się przypisuje, byłoby to zgodne z oceną wokół pierwszej rocznicy konfliktu w lutym 2023 r., iż "Chiny nie chcą, aby ktokolwiek wygrał na Ukrainie". SCMP przekazał istotę poprzedniej analizy, pisząc, iż "Jedną z interpretacji oświadczenia Wanga w Brukseli jest to, iż chociaż Chiny nie prosiły o wojnę, jej przedłużenie może odpowiadać strategicznym potrzebom Pekinu, o ile USA pozostaną zaangażowane na Ukrainie".

Dla wyjaśnienia, Stany Zjednoczone nie tylko nie byłyby w stanie "przestawić się z powrotem do (Wschodniej) Azji" w celu bardziej muskularnego powstrzymywania Chin na skalę, którą przewiduje Trump, jeżeli konflikt ukraiński będzie się przeciągał, ale ciągła presja wywierana na rosyjską gospodarkę przez zachodnie sankcje byłaby korzystna dla chińskiej gospodarki. Chiny już teraz importują oszałamiającą ilość przecenionej rosyjskiej ropy, co pomaga utrzymać wzrost gospodarczy w obliczu spowolnienia, którego doświadczają, ale może się to skończyć, jeżeli sankcje zostaną ograniczone.

Dodatkowo, im większa będzie rola Chin w zabezpieczaniu Rosji przed zachodnimi sankcjami (zarówno w zakresie importu energii, która ma pomóc w finansowaniu rosyjskiego budżetu, jak i eksportu, który zastępuje utracone zachodnie produkty), tym bardziej Rosja będzie uzależniona od Chin. Coraz bardziej nierówny charakter ich stosunków gospodarczych mógłby zostać wykorzystany do zawarcia możliwie najbardziej preferencyjnych długoterminowych umów energetycznych w odniesieniu do Siły Syberii II i innych gazociągów.

Wyniki te mogą przywrócić trajektorię supermocarstwa Chin, która została wykolejona w ciągu pierwszych sześciu miesięcy operacji specjalnej, jak wyjaśniono w tym czasie, wzmacniając w ten sposób ich ogólną odporność na naciski ze strony USA, a tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo, iż Stany Zjednoczone będą w stanie wymusić na Chinach serię niekorzystnych umów. Z tego powodu specjalny wysłannik Trumpa do Rosji Steve Witkoff podobno naciska na USA zniesienie sankcji energetycznych nałożonych na Rosję, aby pozbawić Chiny tych finansowych i strategicznych korzyści.

Rodzące się rosyjsko-amerykańskie "nowe odprężenie" mogłoby w pierwszej kolejności przywrócić klientelę energetyczną Kremla poprzez stopniowe łagodzenie sankcji, a tym samym poszerzyć grono partnerów w celu prewencyjnego odwrócenia wspomnianej zależności Rosji od Chin, zwłaszcza w przypadku wspólnej współpracy energetycznej w Arktyce. Celem, jak wyjaśniono tutaj na początku stycznia, byłoby pozbawienie Chin trwającego od dziesięcioleci dostępu do ultratanich zasobów, które napędzałyby wzrost ich potęgi kosztem USA.

Ogólnie rzecz biorąc, rosyjskie zwycięstwo (czy to w całości, czy częściowo poprzez kompromisy) może zakończyć zdyskontowaną bonanzę energetyczną, która pomaga Chinom utrzymać wzrost gospodarczy w obliczu spowolnienia, ergo dlaczego Pekin nie wyśle pomocy wojskowej ani wojska, aby to ułatwić (poza obawą przed poważnymi sankcjami Zachodu).

Podobnie, scenariusz, w którym Zachód zadaje Rosji strategiczną porażkę, byłby katastrofalny dla bezpieczeństwa Chin, co jest kolejnym powodem wspomnianego importu, aby pomóc Rosji w utrzymaniu gospodarki wojennej.




Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Idź do oryginalnego materiału