Codzienny ekonomiczny przegląd 01.01.2025

ekonomiarosji.pl 3 dni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Shorts:

  1. Ostre wzrosty cen od 1 stycznia


Duma Narodowa i Mocny alkohol Od 1 stycznia 2025 roku podatek akcyzowy od alkoholu etylowego wzrośnie o 15% – z 643 do 740 rubli.

Ponadto w nowym roku wzrosną ceny minimalne na mocny alkohol. Dla dumy – do 349 rubli za 0,5 litra (z obecnych 299 rubli), dla koniaku – do 651 rubli za 0,5 litra (od 556 rubli), dla brandy – do 472 rubli za 0,5 litra (od 403 rubli).

Wzrost podatków akcyzowych i minimalnej ceny detalicznej doprowadzi do wzrostu cen napojów alkoholowych o min 17%, powiedziała w wywiadzieOlga Lebedinskaya, profesor nadzwyczajny Wydziału Statystyki Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Plechanowa.

Piwo Wzrośnie również akcyza na piwo, napoje piwne, cydr, poire i miód pitny. jeżeli w 2024 roku akcyza na nich wynosiła 27 rubli za litr, to od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie do 30 rubli.

Związek Piwowarów zasugerował, iż od początku roku cena piwa w sklepach wzrośnie o 10% lub więcej.

Papierosy Od 2025 roku państwo podniesie akcyzę na papierosy. Ich minimalna cena detaliczna wzrośnie o 4,6% – ze 129 do 135 rubli za opakowanie. Koszt produktów zawierających nikotynę z podgrzewanym tytoniem o 4,5% – do 22 rubli. Ceny płynów do e-papierosów zostaną zindeksowane o 5%.

Napoje gazowane. Po wzroście akcyzy na słodkie napoje – z 7 do 10 rubli za litr – ceny napojów gazowanych wzrosną. Biorąc pod uwagę wielkość podatku akcyzowego, można się spodziewać, iż koszt litrowej butelki wzrośnie o trzy ruble, 1,5-litrowej butelki o 4,5 rubla, a dwulitrowej o co najmniej sześć rubli. Podatek akcyzowy dotyczy wszystkich napojów, które zawierają cukier lub jego zamienniki.

Benzyna Podatek akcyzowy na benzynę AI-95 w 2025 roku wzrośnie z 15 650 do 17 080 rubli za tonę, a na olej napędowy – z 10 842 do 12 120 rubli. Pociągnie to za sobą wzrost kosztów benzyny w handlu detalicznym. Od Nowego Roku, jak spodziewają się eksperci, może przyspieszyć.

Importowane samochody Cła na import zagranicznych samochodów do Rosji wzrosną o 38% i będą zależały od ceny samochodu. Stawki wzrosną dla wszystkich modeli, z wyjątkiem najdroższych (kosztujących ponad 10 milionów rubli).

Ponadto od 1 stycznia ma się zwiększyć współczynniki, które służą do wyliczania wysokości opłaty recyklingowej dla różnych kategorii pojazdów. Indeksacja wyniesie 20%.

Wzrost opłaty dotknie wielu posiadaczy samochodów, niezależnie od tego, gdzie i w jakim celu pojazd został sprowadzony – na własny użytek czy do odsprzedaży. Wyjątek będą stanowiły samochody dostarczane do Federacji Rosyjskiej na własny użytek o pojemności silnika do trzech litrów i pod warunkiem, iż nie zostaną one sprzedane w ciągu roku.

W regionach Rosji od stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe taryfy dotyczące procedury przeglądu technicznego pojazdów. Według niektórych szacunków cena usługi wzrośnie średnio o ponad 7%.

Podróż komunikacją miejską Opłaty za transport publiczny wzrosną w niektórych miastach i regionach Rosji. Tak więc w regionie Czelabińska koszt biletu kolejowego wzrośnie o prawie 6% – z 3,3 do 3,49 rubla za kilometr.

We Władywostoku wzrosną ceny za pasażerski transport morski. Na przykład bilet na prom na Wyspy Reinecke lub Popov będzie kosztował 224 ruble zamiast 215.

Opłaty za transport publiczny zmienią się również w Moskwie. jeżeli wcześniej podróż z kartą Trojki kosztowała 57 rubli, to od 2 stycznia cena wzrośnie do 63 rubli.

Wzrosły w szczególności ceny materiałów drukowanych, zestawów podróżnych, transferów, a także dostępu do systemu informacyjno-rozrywkowego. Średnio ceny wzrosną o 5,4-5,8%.

Wypisy z Jednolitego Państwowego Rejestru Nieruchomości Od 1 stycznia 2025 roku Rosreestr podniesie opłatę za uzyskanie wyciągów z Jednolitego Państwowego Rejestru Nieruchomości. W szczególności są one wymagane przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.

Koszt wyciągów w przybliżeniu się podwoi.

Wzrost cen benzyny będzie miał wpływ na wzrost kosztów logistyki oraz finalnego kosztu wielu towarów (w tym produktów) i usług (np. taksówek). Sprzedawcy będą starali się uwzględnić rosnące koszty w końcowej cenie produktów.

Ponadto, na tle wzrostu dolara i euro od Nowego Roku, najprawdopodobniej wzrośnie cena odzieży i sprzętu AGD, które są głównie importowane do Federacji Rosyjskiej z zagranicy.

Dotyczy to wszelkich importowanych towarów – żywności, elektroniki i komponentów. Z reguły rynek reaguje na osłabienie rubla w ciągu pierwszego miesiąca lub dwóch. Oznacza to, iż w styczniu dostawcy zaczną przepisywać metki cenowe.

Ponadto wiele importowanych produktów może podrożeć ze względu na pogorszenie warunków naturalnych i klimatycznych na obszarach ich produkcji,

. Wpłynie to przede wszystkim na kakao, którego światowe ceny potroiły się w 2024 r. i pobiły kolejny rekord w grudniowym handlu.

Ponadto koszt kawy wzrośnie ze względu na spadek plonów, jakości ziaren, a także z powodu zmniejszenia obszarów nadających się do uprawy w wielu krajach, zauważył Dołgowa.

Importowane okucia po raz kolejny doprowadzą do wzrostu cen mebli. W listopadzie 2024 roku opłata za import komponentów do produkcji kuchni, mebli skrzyniowych i systemów magazynowych z Chin wzrosła od zera do 55,6%

. „W pierwszych dniach nowego roku zobaczymy nowe metki cenowe”

Podróżni spotkają się również ze wzrostem taryf za usługi hotelarskie w związku z wprowadzeniem podatku turystycznego w wielu miastach.

2. To nie koniec podwyżek.Rosyjski rząd podnosi cła importowe


Od 1 stycznia 2025 r. zostaną podwyższone rosyjskie cła na szereg towarów z nieprzyjaznych krajów

Poinformowała o tym 31 grudnia służba prasowa Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, powołując się na decyzję rządu Federacji Rosyjskiej.

„Rząd Federacji Rosyjskiej podjął uchwałę o podwyższeniu ceł na szereg towarów importowanych z nieprzyjaznych krajów. Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia” – czytamy w komunikacie.

Cła wzrosną na niektóre rodzaje produktów mięsnych i rybnych, konserwy z warzyw, owoców i orzechów, wyroby cukiernicze i mączne, makarony, sosy oraz napoje bezalkoholowe.

Stawki wzrosną średnio o 10 punktów procentowych w porównaniu z obecnymi 5-20 proc. – podało Ministerstwo Rozwoju.

W szczególności gwałtownie rośnie cło na piwo i cydr wzrośnie z 0,1 euro do 1 euro za litr, na kawę paloną i rozpuszczalną – odpowiednio z 8 proc. i 7,5 proc. do 13 proc. i 17,5 proc.,

na świece zapłonowe – do 25 proc. zamiast obecnych 10 proc. Poszerza się również zasięg państw o już nałożonych zwiększonych cłach na perfumy i kosmetyki z nieprzyjaznych krajów.

Decyzja została podjęta w odpowiedzi na antyrosyjskie sankcje – podało ministerstwo.

Według Kremla wyższe cła przyczynią się do przyspieszenia PKB, rozwoju produkcji krajowej i zwiększenia inwestycji.

3. Co powiedział Putin w orędziu noworocznym

Putin w orędziu noworocznym: wszystko będzie dobrze

Prezydent Władimir Putin wygłosił noworoczne orędzie do Rosjan, w którym podkreślił, iż w mijającym roku on i Rosja była w stanie odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania. Zaznaczył, iż pozostało wiele do zrobienia, ale można być dumnym z tego, co już zostało osiągnięte.

„Teraz, w przededniu nowego roku, myślimy o przyszłości. Jesteśmy pewni, iż wszystko będzie dobrze. Będziemy tylko iść do przodu” – oświadczył prezydent.

Przypomniał, iż w nadchodzącym roku obchodzona będzie 80. rocznica Zwycięstwa, a 2025 rok został ogłoszony Rokiem Obrońcy Ojczyzny w Rosji. Putin podkreślił, iż Rosja pozostaje wierna nakazom i tradycjom weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

W swoim przemówieniu prezydent zwrócił się do czynnego personelu wojskowego, nazywając ich prawdziwymi bohaterami, których odwagą i męstwem dumny jest cały kraj.

„Życzę pomyślności i dobrobytu każdemu z naszych domów, każdej z naszych rodzin i naszej Rosji!” – powiedział.

Orędzie Władimira Putina było wygłaszane na tle murów Kremla i trwało około trzech minut. Jako pierwsi mogli je zobaczyć mieszkańcy Kamczatki i Czukotki, gdzie nastał rok 2025.

4. Stambuł może być potencjalnym miejscem spotkania Putina z Trumpem

Stambuł może być potencjalnym miejscem spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem – powiedział Engin Ozer, turecki politolog i czołowy ekspert w sieci analitycznej Ankara-Moskwa.

Nazwał to miasto technicznie odpowiednim i dokładnym miejscem do ewentualnych negocjacji między politykami. Ozer zasugerował, iż podczas spotkania Putin i Trump mogą rozmawiać m.in. o zniesieniu antyrosyjskich sankcj.

Politolog uważa, iż międzynarodowe sankcje w dziedzinie energetyki i finansów nie zostaną zniesione, ale sankcje w niektórych kwestiach, takich jak bezpośrednie loty do Rosji, mogą zostać zniesione.

Wcześniej brytyjski dziennik „Financial Times” informował, iż Ukraina zgodzi się na zawarcie traktatu pokojowego z Rosją w 2025 roku. Według dziennikarzy prezydent Wołodymyr Zełenski odda terytorium w celu zakończenia działań wojennych. Jednocześnie w zamian Ukraina otrzyma gwarancje bezpieczeństwa od Europy przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Wcześniej ukraiński dziennikarz Dmitrij Gordon,, zakładał, iż gorąca faza działań wojennych zakończy się do końca roku 2024, ale ta prognoza się nie sprawdziła. Gordon tłumaczył to rzekomym nieudanym spotkaniem Putina z Trumpem.

Orban i Fico zabiegają również aby spotkanie przywódców i rozmowy pokojowe odbyły się w ich krajach.

5. Tranzyt gazu przez Ukrainę zartrzymany

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom w środę 1 stycznia poinformował o wstrzymaniu dostaw gazu przez Ukrainę.

1 stycznia 2025 r. o godz. 8:00 czasu moskiewskiego wygasła umowa z 30 grudnia 2019 r. między Gazpromem a NJSC Naftohazem Ukrainy na tranzyt gazu przez Ukrainę, a także między Gazpromem a Operatorem Systemu Przesyłowego Gazu Ukrainy LLC.

„W związku z wielokrotną i wyraźną odmową przedłużenia tych umów przez stronę ukraińską, Gazprom został pozbawiony technicznej i prawnej możliwości dostarczania gazu do tranzytu przez terytorium Ukrainy od 1 stycznia 2025 roku. Od godziny 8:00 czasu moskiewskiego nie są realizowane dostawy rosyjskiego gazu do jego transportu przez terytorium Ukrainy” – poinformowała spółka energetyczna w komunikacie na swoim kanale Telegram.

6. Nadniestrze bez ogrzewania i ciepłej wody

W Naddniestrzu centralne ogrzewanie zostało wyłączone po wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Mołdawii

Poinformowała o tym 1 stycznia firma Tirasteploenergo.

„Od godziny 7:00 rano wstrzymane zostaje dostarczanie energii cieplnej do ogrzewania i dostarczania ciepłej wody ludności, instytucjom budżetowym i organizacjom wszystkich form własności, z wyjątkiem placówek medycznych” – informuje Sputnik Near Abroad na kanale Telegram.

Wcześniej, 28 grudnia, służba prasowa Gazpromu poinformowała, iż od 1 stycznia wstrzyma dostawy do Mołdawii z powodu niespłaty przez ten kraj długów. Z kolei premier Mołdawii Dorin Recean nie uznał długu i zagroził pozwem.

W sektorze energetycznym w Mołdawii rozwinęła się trudna sytuacja, a zakup energii elektrycznej nie będzie realizowany dla Nadniestrza.

7. 5 zagrożeń dla rosyjskiej gopodarki w 2025

Jakie wyzwania mogą stanąć przed Rosją w 2025 roku, powiedział MK Mark Goikhman, analityk Capital Skills Financial Academy. Wymienia następujące niemiłe niespodzianki które przyniesie Nowy Rok:

  1. Zmiana administracji w USA: Pierwsza z nich związana jest z dojściem do władzy w Stanach Zjednoczonych prezydenta Donalda Trumpa, który został wybrany w listopadzie, a jego inauguracja odbędzie się 20 stycznia 2025 roku. Trump może wznowić i zintensyfikować wojny handlowe między wiodącymi krajami. Nowo wybrany prezydent planuje gwałtowne podniesienie ceł na import do Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza z Chin i Unii Europejskiej. Może to podważyć szeroki międzynarodowy przepływ towarów, ograniczyć ich produkcję, a tym samym wzrost gospodarczy na świecie, co może również wpłynąć na popyt na rosyjski eksport.
  2. Spadek cen ropy: Donald Trump obiecał również obniżyć koszt baryłki ropy poprzez ponowne otwarcie pól naftowych w Stanach Zjednoczonych. Drugim wyzwaniem 2025 roku może być wzrost produkcji i eksportu ropy naftowej w krajach, które nie są stroną porozumienia OPEC+. Mam na myśli nie tylko Stany Zjednoczone, ale także Kanadę i Brazylię. Od drugiego kwartału 2025 r. możliwy jest również uzgodniony wzrost produkcji w krajach OPEC+, które nie chcą oddać udziału w rynku. Biorąc pod uwagę spadek popytu, szczególnie w Azji i UE, spowodowany spowolnieniem gospodarczym, taka sytuacja może doprowadzić do spadku cen ropy. Przypomnijmy, iż ropa naftowa i gaz ziemny stanowią ok. 61 proc. całego eksportu i prawie 32 proc. wszystkich dochodów budżetowych w Rosji.
  3. Zaostrzenie sankcji: Jak pokazały doświadczenia z 2024 r., Rosji nie wystarczy sprzedawać ropę i gaz na rynku międzynarodowym, musi również uzyskać za nie płatności w obliczu ciągłego „odcinania” kanałów płatności i wszystkich ważnych banków krajowych objętych sankcjami. Trzecim wyzwaniem jest więc zaostrzenie sankcji, restrykcji i kontroli w operacjach handlu zagranicznego i płatnościach rosyjskich firm, co stwarza dodatkowe trudności w sprzedaży za granicę oraz w imporcie niezbędnych towarów do Rosji.
  4. Import inflacji: „Do tego właśnie zmierzam. Okoliczności te przyczyniają się do 'importu inflacji’, która będzie czwartym wyzwaniem w 2025 r. Co to oznacza? Wzrost cen towarów na świecie spowodowany wojnami handlowymi i walutowymi, trudności i wzrost kosztów płatności, wydłużenie tras dostaw i wzrost taryf transportowych, względne zmniejszenie podaży towarów importowanych – wszystko to działa jako silny czynnik wzrostu cen, który nie zależy od wewnętrznej polityki gospodarczej. Trudno jest walczyć z taką inflacją dzięki metod monetarnych Banku Centralnego.”
  5. Ograniczenie zbiorów roślin: Piątym wyzwaniem jest możliwe ograniczenie zbiorów roślin. W 2025 roku może to być wynikiem niekorzystnych warunków naturalnych w 2024 roku – przymrozków, susz, burz piaskowych lub ulewnych deszczy na terenach rolniczych. Takie zjawiska są niebezpieczne ze względu na spadek produkcji w kompleksie rolno-przemysłowym, konieczność zwiększenia zewnętrznych dostaw różnych produktów lub surowców do ich produkcji.

8. Ogromna łapanka na migrantów zorganizowana w centrum Petersburga

Policja otoczyła kordonem centrum Petersburga i przeprowadziła masową kontrolę dokumentów migrantów oraz aresztowania.

Jak podaje kanał telewizyjny 78 na swoim kanale Telegram, kontrola jest przeprowadzana ze względów bezpieczeństwa. Według petersburskich dziennikarzy do posterunków zostało przewiezionych ponad tysiąc osób.

Przejazd transportu od godziny 18:00 był zablokowany w Petersburgu w rejonach centralnym i admiralickim. Zakaz obowiązywał do godziny 5:00 1 stycznia.

Również osoby świętujące Nowy Rok nie mają wstępu pod łuk budynku Sztabu Generalnego oraz na Plac Pałacowy. W centrum miasta znajduje się wielu funkcjonariuszy OMON-u w ekwipunku.

Idź do oryginalnego materiału