Codzienny ekonomiczny przegląd 09.10.2024

ekonomiarosji.pl 3 tygodni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Shorts:

  • Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Piwa i Pizzy.
  • We wrześniu export LNG wzrósł o 1,8% r/r do 2,69 mln ton. w ciągu dziewięciu miesięcy 24,36 mln ton, czyli o prawie 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Dominujący wolumen eksportu we wrześniu trafił do państw Azji i Pacyfiku (Chiny, Japonia i Korea Południowa) – 1,48 mln ton wobec 1,15 mln ton wysłanych do UE, gdzie największymi odbiorcami były Francja, Holandia i Hiszpania. Belgia w zeszłym miesiącu wycofała się z z zakupów rosyjskiego LNG
  • Putin zdymisjonował dekretem niejawnym dziewięciu szefów regionalnych Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, Komitetu Śledczego i Federalnej Służby Więziennej

– Szef Komitetu Śledczego Komitetu Śledczego dla Terytorium Stawropola Igor Iwanow;

– Szef Komitetu Śledczego Komitetu Śledczego Obwodu Woroneża Kirill Levita;

– Zastępca Szefa Głównej Dyrekcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Obwodu Saratowskiego Rostisław Lesnikow;

– Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Operacyjnego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Alexander Molchanov;

– Szef Głównej Dyrekcji Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych dla obwodu moskiewskiego Siergiej Poletykin.

– Szef Wydziału Kontroli Organów Śledczych Głównego Zarządu Śledczego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Siergiej Prokonow;

– szef Komitetu Śledczego Komitetu Śledczego ds. Buriacji Wiaczesław Sukhorukow;

– Szef Departamentu Transformacji Cyfrowej Federalnej Służby Więziennej Aleksiej Timczenko (zatrzymany pod zarzutem korupcji);

– Szef Głównej Dyrekcji Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych dla obwodu rostowskiego Siergiej Filippow.

  • Ukraina powinna opuścić terytoria zajęte przez Rosję, powinna również zrezygnować z członkostwa w NATO– powiedział kandydat na wiceprezydent J.D. Vance,
  • Żmije regionu moskiewskiego przygotowują się do hibernacji. Wypełzają na suche brzegi bagien i szukają schronienia. Hibernacja żmij trwa od października do kwietnia. Zbieraczy grzybów prosimy o ostrożność: e mogą zaatakować, jeżeli pojawicie się niespodziewanie.
  • Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o przełożeniu planowanych podróży do Niemiec i Angoli w związku ze zbliżającym się do wybrzeży USA huraganem Milton. Biden planował 10 października przylecieć do Niemiec, aby wziąć udział w posiedzeniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy (format Ramstein).
  • W Rosji konieczne jest wprowadzenie kar administracyjnych dla rodziców, których dzieci piją alkohol – powiedział deputowany Dumy Państwowej Sułtan Chamzajew. „Wielokrotnie spotykamy się z przypadkami, w których to właśnie brak kontroli rodzicielskiej prowadzi do tego, iż dzieci spożywają alkohol. Teraz nie ma praktycznie żadnej odpowiedzialności. Istnieje pojęcie „angażowania małoletniego w konsumpcję”, ale nie da się tego udowodnić” – cytuje deputowanego agencja RIA Novosti.
  • Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej oczekuje, iż w lipcu 2026 dolar przekroczy 100 rubli – prognoza makro
  1. Chiny zaczęły blokować dostawy surowców do Rosji do produkcji leków.

Chińskie firmy zaczęły wstrzymywać dostawy surowców farmaceutycznych do Rosji do produkcji leków, powiedział Alexander Semenov, prezes firmy farmaceutycznej Active Component.

„Po ostatnim pakiecie sankcji istnieje pewien poziom niektórych kodów HS, które określają półprodukty, aktywa i odczynniki, których nie wolno już dostarczać do Rosji. Jako producenci substancji farmaceutycznych mamy z tym do czynienia. Chińskie firmy już wprowadzają ograniczenia ” – powiedział Semenow

Jego zdaniem w przyszłości sytuacja zaopatrzeniowa będzie się tylko pogarszać. Jednocześnie w Rosji nie da się rozpocząć produkcji własnych surowców bez „długoterminowych” dofinansowań ze strony państwa.

Wcześniej Semenow szacował udział rosyjskich substancji w rynku krajowym na 8–10%. Według RNC Pharma uzależnienie rosyjskich producentów leków od zagranicznych surowców sięga 80%.

Co więcej, ponad dwie trzecie importu pochodzi z Chin i Indii.

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie rosyjski przemysł farmaceutyczny stanął przed problemami w imporcie surowców, co doprowadziło do wyższych cen leków. Według statystyk Grupy DSM w 2023 roku do Rosji zaimportowano 12 847 ton substancji w porównaniu do 17 199 ton w 2022 roku.

W obliczu niedoborów koszt substancji aktywnych w 2023 r. wzrósł o 26% – do 116 dolarów za 1 kg.

W związku z problemami z dostawami surowców do produkcji leków i odejściem międzynarodowych producentów farmaceutycznych z rynku rosyjskiego, liczba dostępnych leków w Rosji gwałtownie spadła.

W 2023 roku z asortymentu zniknęło 2,2 tys. pozycji handlowych – wyliczyła Grupa DSM . Łącznie na koniec roku w aptekach dostępnych było 19,4 tys. leków, czyli o 11% mniej niż rok wcześniej.

Z kolei w 2023 roku Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej włączyło do zamkniętej części państwowego rejestru leków, w przypadku których władze dostrzegają zagrożenie niedoborami, 158 leków, w tym podstawowe środki antyseptyczne, przeciwbólowe, hormony i szczepionki. W roku wojny na Ukrainie lista „leków wadliwych” powiększyła się półtora raza: dodano do niej 58 pozycji.

2. Rosja drastycznie ograniczy wydatki na zdrowie obywateli

Rosyjski rząd przygotowuje się do obcięcia funduszy na najważniejsze federalne projekty zdrowotne drugi rok z rzędu, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniądza na 3 dniowa spec operację.

I to pomimo szalejącej inflacji i niedoboru specjalistów.


Cięcia obejmą nie tylko 2025 rok ale i lata późniejsze,.

„Pod nóż” pójdą programy narodowego projektu „Zdrowie”, z którym prezydent Władimir Putin ubiegał się o czwartą kadencję, obiecując wydłużenie średniej długości życia Rosjan do 80 lat do 2024 roku.

Tym samym finansowanie federalnego projektu „Walka z rakiem”, w ramach którego zaplanowano budowę 420 ambulatoryjnych ośrodków opieki onkologicznej oraz doposażenie 160 szpitali i przychodni w regionach, zostanie obcięte do 140 mld rubli, wynika z materiałów budżetowych. W budżecie na bieżący rok przeznaczono na niego 147,4 mld rubli, aw 2023 r. – 159,9 mld, więc za dwa lata koszt walki z rakiem spadnie o 12%.

Prawie połowę środków przepadnie federalny projekt „Walka z chorobami sercowo-naczyniowymi”: w tym roku przeznaczono na niego 20,4 mld rubli, a w przyszłym – tylko 11,5 mld.

Co trzeci rubel środków zostanie stracony przez federalny projekt „Rozwój infrastruktury opieki zdrowotnej”: w budżecie na 2024 r. przeznaczono na niego 58,7 mld rubli, a w 2025 r. – 36,4 mld.


Od 2026 r. władze przestaną finansować projekt „modernizacja podstawowej opieki zdrowotnej w Federacji Rosyjskiej” – wynika z uzasadnienia do ustawy budżetowej, zamieszczonego w bazie Dumy.

W przyszłym roku na projekt zostanie wydane 121,2 mld rubli, w ramach którego zaplanowano naprawę 6,4 tys. klinik i szpitali w regionach, zakup 13 tys. samochodów i ponad 66 tys. sztuk sprzętu. A od 2026 r. kwota środków na ten cel zostanie zredukowana do zera i pozostanie zerowa w 2027 r.

Zaoszczędzone pieniądze są rozpaczliwie potrzebne budżetowi, który w przyszłym roku będzie musiał doświadczyć nowego rekordu wydatków wojskowych.

„Nigdy nie było czegoś takiego w postsowieckiej historii Rosji” – Aleksandra Prokopenko, badaczka z berlińskiego oddziału think tanku Carnegie. Choć Kreml przez cały czas twierdzi, iż wydatki socjalne pozostają jego priorytetem, to w rzeczywistości jest to tylko retoryka, stwierdza Prokopenko: finansowanie edukacji, opieki zdrowotnej, a choćby wsparcia socjalnego dla obywateli albo nie rośnie, albo maleje.

„Wraz ze wzrostem liczby wydatków zbrojeniowych inne pozycje budżetowe idą pod nóż, a ta sytuacja będzie się tylko pogarszać w miarę trwania specoperacji” – ostrzega Prokopenko.

3. Ławrow zażądał zniesienia wszelkich sankcji wobec Rosji w zamian za zakończenie wojny.

Rosja jest gotowa zakończyć wojnę na Ukrainie w zamian za zniesienie wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, powiedział w wywiadzie dla „Newsweeka” minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Przypomniał także inne żądania prezydenta Rosji Władimira Putina kierowane do Kijowa. W szczególności chodzi o całkowite wycofanie Sił Zbrojnych Ukrainy z obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego oraz uznanie tych obwodów za rosyjskie.

Ponadto Putin zażądał ugruntowania niezaangażowanego i wolnego od broni nuklearnej statusu Ukrainy, a także demilitaryzacji i denazyfikacji kraju.

Według Ławrowa wojna z Ukrainą jest dla Rosji „obroną jej narodu i żywotnych interesów bezpieczeństwa”. Jednocześnie narzekał, iż za każdym razem, gdy Moskwa zawiera porozumienie, które każdemu odpowiada, „Kijów i jego władcy wycofują się”.

4. Doczekaliśmy się. Komunikator Discord zablokowany w Rosji

Roskomnadzor poinformował o zablokowaniu komunikatora Discord. Według regulatora platforma naruszyła rosyjskie prawo, w tym nie usuwała treści zakazanych w tym kraju na żądanie. Departament uznał, iż w ten sposób administracja Discorda odmówiła podjęcia środków „w celu zapobieżenia wykorzystywaniu komunikatora do celów ekstremistycznych”, w tym „rekrutacji obywateli” i sprzedaży narkotyków.

Regulator zwrócił również uwagę na fakt, iż platforma zignorowała decyzję sądu o grzywnie w wysokości 6 mln rubli za nieusunięcie „nielegalnych informacji”, wydaną w 2023 roku. Oświadczenie resortu cytuje agencja Interfax.

Dzień wcześniej rosyjscy użytkownicy masowo skarżyli się na awarie w pracy Discorda. Komunikator nie ładował się ani w wersji na komputery, ani na urządzenia mobilne, zgodnie z usługą Downdetector.

Jednocześnie problemy z Discordem obserwuje się od co najmniej września.

Wczesną jesienią Roskomnadzor zaczął wpisywać strony komunikatora do rejestru informacji zabronionych. Od 20 września regulator wydał pięć decyzji w sprawie naruszeń przez platformę, w wyniku czego sąd nałożył na nią grzywnę w wysokości 3,5 miliona rubli. W sumie Roskomnadzor znalazł w komunikatorze 947 „nielegalnych” materiałów.

Zablokowanie Discorda jest sygnałem dla innych zagranicznych firm informatycznych, iż cierpliwość i chęć negocjacji się kończą – powiedział agencji RIA Novosti Anton Nemkin, członek Komisji Dumy Państwowej ds. Polityki Informacyjnej. Dodał, iż środki zostały podjęte w celu „zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskich użytkowników”.

W Rosji komunikator jest jednym z pięciu najpopularniejszych i ma do 40 milionów użytkowników

Twórcą usługi jest Discord Inc ze Stanów Zjednoczonych.

Zablokowanie Discorda zostało skrytykowane przez z-channels. „Informator wojskowy” przypomniał, iż jest aktywnie wykorzystywany w wojskach do kontroli walki. „Pomimo apeli o odwołanie się do zdrowego rozsądku, na prośbę Roskomnadzoru, Discord został przez cały czas zablokowany.

Upadek Roskomnadzoru i ludzi promujących takie idee trwa” – skomentował sytuację kanał Telegram.

Zgodził się z tym „białoruski Siłowicy”. „Discord jest aktywnie wykorzystywany przez armię z powodu braku lepszej komunikacji.

Wcześniej ewentualne zablokowanie Discorda zostało nazwane „błędem” przez szefową Ligi Bezpiecznego Internetu, Ekaterinę Mizulinę.

Potwierdziła również, iż komunikator jest „bardzo aktywnie” wykorzystywany przez rosyjskie wojsko na Ukrainie.

„Są osobne zamknięte konferencje, na których można oglądać filmy z dronów i innego sprzętu. Discord daje obraz najwyższej jakości. Brak pikseli. W tej chwili nie ma ani jednego analogu” – zauważył Mizulina.

5. Korea Południowa ocenia plany Korei Północnej wysłania armii do pomocy Rosji na Ukrainie.

Korea Północna może wysłać regularne wojska na Ukrainę, aby wesprzeć Rosję, powiedział minister obrony Korei Południowej Kim Yong-hyun podczas przemówienia w parlamencie.

Nawiązał do Umowy o kompleksowym partnerstwie podpisanej przez Rosję i Koreę Północną podczas czerwcowej wizyty Władimira Putina w KRLD. Dokument ten zawiera także postanowienia dotyczące pomocy wojskowej w przypadku ataku na jedną ze stron.

„ Ponieważ Rosja i Korea Północna podpisały wzajemne porozumienie na wzór sojuszu wojskowego, możliwość takiego rozmieszczenia jest bardzo prawdopodobna ” – cytuje wypowiedź ministra agencja informacyjna Yonhap .

Kim Yong Hyun powiedział także, iż informacje o śmierci sześciu północnokoreańskich oficerów w wyniku ataku Sił Zbrojnych Ukrainy na okupowaną część obwodu donieckiego są prawdopodobnie prawdziwe.

4 października „Kyiv Post”, powołując się na ukraiński wywiad, podał, iż w wyniku ataku rakietowego Sił Zbrojnych Ukrainy na rosyjski obiekt wojskowy w obwodzie donieckim mogło zginęło ponad 20 żołnierzy, w tym sześciu północnokoreańskich oficerów.

Trzech kolejnych żołnierzy Korei Północnej zostało rannych. Jak wynika z publikacji, przed strajkiem przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony przekazali północnokoreańskim gościom demonstrację przygotowania wojsk rosyjskich do działań ofensywnych i defensywnych.

19 czerwca Władimir Putin i Kim Dzong-un podpisali dwustronną umowę o partnerstwie strategicznym, która zobowiązuje oba kraje do wzajemnej pomocy w przypadku agresji. Według Putina porozumienie przewiduje także możliwość współpracy wojskowo-technicznej, mimo iż zabraniają tego obecne sankcje ONZ.

20 czerwca Putin oświadczył, iż Rosja nie planuje angażowania północnokoreańskiego wojska w walki na Ukrainie, zaznaczając, iż „nie ma takiej potrzeby”. Jednak już 27 czerwca pojawiła się informacja o zamiarze KRLD wysłania wojsk inżynieryjnych na okupowane przez Rosję terytoria Ukrainy. Według rządu Korei Południowej Moskwa zobowiązała się zapłacić za te usługi. Pentagon komentując takie informacje stwierdził, iż żołnierze i oficerowie Korei Północnej wysłani na Ukrainę staną się „mięsem armatnim”.

6.FAS rozszerza listę regionów i produktów objętą ochroną cenową

Szef obwodu królewieckiego zwrócił się do FAS o rozszerzenie listy towarów, które będą miały marżę handlową . Gubernator opiera się na pozytywnych doświadczeniach nowych regionów, w których mechanizm umożliwił obniżenie cen.

Inicjatywa Federalnej Służby Antymonopolowej (FAS) dotyczy rozszerzenia katalogu towarów, na które będą zawierane dobrowolne porozumienia między władzami regionalnymi a biznesem w celu stabilizacji cen,

Ta inicjatywa została przyjęta z uznaniem przez Ministerstwo Rolnictwa – poinformowała służba prasowa ministerstwa.

Obwód kaliningradzki, ze względu na swoje położenie geograficzne, doświadcza „szczególnych trudności” z powodu sankcji nałożonych przez UE – czytamy w uzasadnieniu projektu,

W dokumencie czytamy również, iż w tym roku do FAS wpłynęło 1,2 tys. donosów i apeli od obywateli w sprawie cen żywności, z których większość nie znajduje się na liście ważnych społecznie. Otrzymano co najmniej 452 kolejne wiadomości dotyczące cen produktów nieżywnościowych.

W projekcie zauważono również, iż na okupowanych terenach w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, a także w obwodach chersońskim i zaporoskim przewidziana jest już możliwość zawierania umów na wszystkie grupy towarów.

Podobnych zapisów żada Królewiec.

Dodatkowo FAS ogłosił opracowanie odpowiedniego dokumentu w poniedziałek, 7 października. Mowa o nowelizacji dekretu rządowego nr 662, który przewiduje możliwość zawierania porozumień w sprawie stabilizacji cen podstawowych produktów żywnościowych o znaczeniu społecznym (na liście znajdują się łącznie 24 pozycje, w tym chleb, mleko, masło, jaja kurze i inne). Rozszerzenie wykazu na wszystkie towary, w tym produkty nieżywnościowe, „pomoże ustabilizować ceny towarów i zwiększyć ich przystępność cenową dla obywateli”, według FAS.

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć iż podobne rozwiązania przyjmą kolejne regiony.

7. W Rosji obce obywatelstwo może zostać uznane za okoliczność obciążającą w przypadku popełnienia przestępstwa.

Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy uznającej obywatelstwo zagraniczne za okoliczność obciążającą w przypadku popełnienia przestępstwa – pisze „Kommersant” , powołując się na dokument.

Inicjatywa, której autorem jest bezfrakcyjny poseł Evgeniy Marchenko, zakłada zmiany w części 1 art. 63 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej („Okoliczności obciążające”). Według posła norma stanie się „mechanizmem zapobiegawczym” i przyczyni się do „bardziej odpowiedzialnego zachowania” cudzoziemców w Rosji.

W szczególności Marczenko odwołuje się do statystyk Komitetu Śledczego, z których wynika, iż ​​w pierwszej połowie 2024 roku migranci popełnili o 55% więcej przestępstw o ​​charakterze ekstremistycznym niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Proponowany projekt ustawy narusza zasadę art. 19 Konstytucji Federacji Rosyjskiej o równości wobec prawa bez względu na płeć, narodowość czy rasę – mówi Anna Golub, wspólnik w kancelarii prawnej Criminal Defense Firm .

Natomiast wcześniej tę samą zasadę zawarto w art. 4 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, zauważa prawnik kancelarii prawnej „Tomashevskaya i Wspólnicy” Władysław Gubko.

Prawnik zarządu Minushkina i Wspólnicy Władysław Szałaginow uważa, iż ​​przyjęcie zmian doprowadzi do mianowania cudzoziemców popełniających przestępstwa „surowszymi karami, a w efekcie zwiększy prawdopodobieństwo wydania decyzji o zakazie wjazdu i niepożądane przebywanie w Federacji Rosyjskiej.”

„Doprowadzi to do odpływu osób przybywających do naszego kraju w celach zawodowych, turystycznych i innych” – mówi Golub. Zwrócono także uwagę na problem osób posiadających podwójne obywatelstwo, którym „przy dosłownym odczytaniu normy automatycznie «przypisuje się» okoliczność obciążającą”.

„Jest mało prawdopodobne, aby ta norma mogła znacząco zmienić zachowanie cudzoziemców. Ale fakt, iż w Rosji będą oni „szczególnie traktowani”, może stać się czynnikiem branym pod uwagę przy rozważaniu możliwości migracji zarobkowej – zwłaszcza w przypadku migrantów wykwalifikowanych i wysoko wykwalifikowanych” – wyjaśnił Varshaver.

Idź do oryginalnego materiału