Codzienny ekonomiczny przegląd 16.09.2024

ekonomiarosji.pl 2 dni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Short:

  • Dziś w Ziemię uderzy potężna burza magnetyczna. Naukowcy przewidują, iż burza kosmiczna rozpocznie się około godziny 11:00 i potrwa dłużej niż jeden dzień.
  • Na terytorium Krasnojarska zawitała zima: w weekend spadło 15 centymetrów śniegu. Co najmniej pięć słupów energetycznych zawaliło się pod jego ciężarem, pozostawiając wioskę Vanavara bez prądu i komunikacji.
  • W Rosji ceny wynajmu mieszkań poszybowały w górę. W sierpniu popyt na wynajem w Moskwie i regionach wzrósł ze względu na wysoką stopę procentową i drogie kredyty hipoteczne. W Moskwie czynsz wzrósł o 33% do 114,3 tys. rubli miesięcznie, w Petersburgu – o 31% do 56,9 tys. rubli. Mieszkania jednopokojowe w Petersburgu wynajmuje się za 46,9 tys. Rubli, w Moskwie za 72,3 tys. Rubli. Niedobór tanich mieszkań i wysokie czynsze przywracają trend w stronę wynajmu pokoi.
  • W Moskwie koszt „mikroapartamentów” osiągnął 14 milionów rubli – za 14 metrów kwadratowych lub mniej. Najczęściej takimi mieszkaniami są „mieszkania kopiejko-pokojowe” lub „mieszkania trzypokojowe” podzielone na kawalerki na pierwszych piętrach, ale w centrum lub w pobliżu metra. Podobne propozycje można znaleźć w Moskwie, Petersburgu, Krasnojarsku, Tiumeniu i Tatarstanie.
  • Od 1 października rosyjski rząd, pomimo próśb dealerów samochodowych, niemal podwoił opłatę recyklingową za importowane samochody osobowe i o 75-80% w przypadku pojazdów użytkowych. Import zagranicznych samochodów do użytku osobistego z państw EAEU zostanie skutecznie zablokowany ze względu na nowe warunki, które znacząco ograniczą przepływ importu z Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Białorusi. Ponadto wskaźniki zbiórki surowców wtórnych będą corocznie indeksowane o 10–20% do 2030 r. Aby odpisać opłatę według starych stawek, dokumenty należy złożyć do 15 października. Rosyjscy producenci samochodów otrzymują rekompensatę z budżetu państwa, ale ich ceny również wzrosły.
  • Oskarżeni w Rosji będą mogli udać się do SWO w zamian za zwolnienie z kary kryminalnej. Odpowiedni projekt ustawy został zatwierdzony przez Komisję Dumy Państwowej ds. Budownictwa Państwowego i Legislacji. Sąd Najwyższy zaproponował zwolnienie z odpowiedzialności oskarżonych, którzy zostali powołani do służby wojskowej lub którzy zawarli kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej w okresie mobilizacji, stanu wojennego lub wojny.
  • W Czelabińsku dziecko z młotkiem przyszło do filii szkoły nr 68 przy ulicy Barbussa. Są ofiary – podaje lokalna publikacja 74ru Według wstępnych danych nastolatek, który zaatakował dzieci, ma 16 lat. Nie przeprowadzono ewakuacji dzieci. Szkola otoczona jest przez kordon policji. Liczba rannych jest.nieznana. Według portalu URA.RU Napastnik ma 13 lat, podobno miał przy sobie również pistolet pneumatyczny.
  • Portal 74.ru informuje, iż uczeń uderzył młotkiem nastoletnią dziewczynę i inne dziecko.

  1. Południową Rosję nawiedziły pożary

Dzisiaj Biełgoród został ostrzelany przez Siły zbrojne Ukrainy doszło do wielu ekspozji i pożarów.

Biełgorod został ostrzelany przez Ukrainę – poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Znajdują się tam informacje o uszkodzeniach samochodów i budynków mieszkalnych. Na nagraniach widać płonące domy i samochody. Oficjalnie nie odnotowali żadnych ofiar nie ma też informacji o dokładnych stratach.

Media lokalne podają iż na tę chwilę W Biełgorodzie podczas ostrzału spłonęło ponad 15 samochodów, osiem osób zostało rannych. Liczba uszkodzonych budynków to kilkanaście.

Pożar w mieście Aksai w obwodzie rostowskim, z którym toczyły się walki przez około dziewięć godzin, został całkowicie ugaszony. Zostało to napisane przez Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji na kanale Telegram.

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało o pożarze w magazynie z materiałami budowlanymi w Aksai na 1,1 tys. metrów kwadratowych o godzinie 15:03. Z powodu silnych wiatrów ogień rozprzestrzenił się na prywatne gospodarstwa domowe. W akcję gaśniczą zaangażowanych było około 100 specjalistów i 38 sztuk sprzętu.

Dwie godziny później pożar zlokalizowano na obszarze 1,5 tys. metrów kwadratowych.

Według najnowszych danych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w regionie gaszonych jest przez cały czas 60 pożarów . W rejonach aksajskim, nieklinowskim, azowskim i kamieńskim silny i porywisty wiatr rozprzestrzenia ogień, co komplikuje gaszenie.

W akcje zaangażowane jest ponad 2 tys strażaków płonie również lewobrzeżna część Rostowa.

„Miasto płonie z dwóch stron – lewobrzeżnej i Morskoj Czulek. W mieście panuje panika, brakuje wozów strażackich. Cały dym rozchodzi się po mieście donoszą lokalne media.

Duży pożar wybuchł W obwodzie niżnonowogrodzkim gdzie objął składowisko odpadów stałych i wynosi 30 km kwadratowych.

Obszar pożaru na składowisku odpadów stałych w obwodzie niżnonowogrodzkim zwiększył się prawie 3,8-krotnie. Wynika to ze służby prasowej regionalnego departamentu Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

„Obecnie obszar pożaru wynosi około 30 tys. metrów kwadratowych” – poinformowało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Początkowo obszar pożaru wynosił 8 tysięcy metrów kwadratowych, ale ogień zaczął się bardzo gwałtownie rozprzestrzeniać.

Wysypisko śmieci, które się zapaliło, znajduje się w pobliżu wsi Skorodum.

2. Rosja ewakuowała Flotę Czarnomorską z Noworosyjska

Rosyjskie dowództwo wojskowe przeniosło okręty Floty Czarnomorskiej z Noworosyjska w związku z groźbą ataku rakietowego dalekiego zasięgu ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dzień wcześniej agencja Reuters informowała , iż Kijów przekazał Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii listę celów w Rosji, w które chciałby uderzyć rakietami dalekiego zasięgu. Na liście znajdują się centra dowodzenia, składy paliwa i broni, a także miejsca koncentracji siły roboczej.

Oprócz amerykańskich pocisków ATACMS ukraińskie wojsko spodziewa się także użycia brytyjskich pocisków Storm Shadow oraz ich francuskiego odpowiednika SCALP. jeżeli brytyjskie władze potrzebują koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie użycia takich pocisków, to Francja nie potrzebuje takiego pozwolenia – powiedział francuski dyplomata w wywiadzie dla agencji Reuters.

Według Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) w przypadku zniesienia ograniczeń w korzystaniu z ATACMS zagrożone będą obwody rostowski, woroneski, biełgorodzki, kurski, briański, orłski, lipiecki, tambowski i kaługski. W sumie zaatakowanych może zostać 245 obiektów wojskowych w Rosji, z czego tylko 16 (6,5%) to bazy lotnicze, reszta to bazy rosyjskich brygad, sztabów, stanowisk dowodzenia i fabryk wojskowych.

Według „The Times” uderzenie Storm Shadow uderzyłoby w bazę floty w Noworosyjsku, lotniska wojskowe na terytorium Krasnodaru, bazę lotniczą w Szajkowce i kilka innych dużych obiektów wojskowych.

To już druga ewakuacja Floty Czarnomorskiej z miejsca rozmieszczenia od początku wojny. Jesienią ubiegłego roku rosyjskie wojsko przeniosło większość okrętów Floty Czarnomorskiej z Sewastopola na terytorium Krasnodaru. Kilka kolejnych statków przerzucono do Teodozji w południowo-wschodniej części Półwyspu Krymskiego.

3. Kefir, kapusta, buraki stały się niedostępne w rosyjskich sklepach

Kefir, kapusta, buraki stały się liderami w braku dostępu w badaniu Rospotrieb nadzor pod względem dostępności w asortymencie sklepów, podaje Izwiestia. Takie informacje zawarte są w danych monitoringowych w ramach krajowego projektu „Demografia”.

Makaron, ser, konserwy rybne, jogurt, kiełbasa doktorska i mleko są uznawane za najbardziej dostępne.

Rospotriebnadzor ocenił, w jakim stopniu krajowe produkty żywnościowe są dostępne dla ludności. Prace zostały przeprowadzone w ramach realizacji krajowego projektu „Demografia”, zgodnie z dokumentami serwisu

W monitoringu wzięło udział 43,3 tys. placówek. Okazało się, iż średnio w regionach ludzie mogą kupować większość towarów w sklepach, ogólna ocena dostępności detalicznej wyniosła 78,22%.

Nieco niższy wskaźnik dla produktów, które pomagają wyeliminować niedobór makro- i mikroelementów, ich dostępność w sprzedaży detalicznej wyniosła zaledwie 60,79%

Liderami antyoceny Rospotriebnadzoru były kefir, kapusta, buraki – produkty te mają niezwykle niski poziom dostępności. W 2022 roku serwis dokonał podobnych pomiarów, wtedy te same produkty były jak najbardziej dostępne.

Jednocześnie szereg zdrowych produktów nie jest również w pełni dostępnych – ryby słodkowodne, jagnięcina, wołowina, produkty wzbogacone, specjalistyczne produkty spożywcze do karmienia dzieci na bazie nabiału, zauważył serwis.

Nie wiadomo skąd wynika niższa dostępność badanych produktów.

W Rosji nie ma problemów z produkcją tego typu produktów – powiedział „Izwiestii” Dmitrij Leonow, wiceprezes zarządu stowarzyszenia Rusprod sojuz. Tym samym produkcja kefiru w 2023 r. przekroczyła 922,5 tys. ton (+3% w porównaniu z 2022 r.), zbiory brutto kapusty i buraków były wówczas nieco niższe niż w 2022 r. – odpowiednio 918,1 tys. ton (-3,9%) i 393,2 tys. ton (-9,7%).

Biorąc jednak pod uwagę przeniesione zapasy, nie powinno mieć to znaczącego wpływu na rynek, dodaje ekspert.

„Według niego przyczyny należy upatrywać w : polityce handlowej i zakupowej sieci handlowych oraz niezdolności detalistów do porozumienia się w sprawie zmian cen i wielkości zamówień.

Tłumaczenie przyczyn przez kolejnego eksperta Artema Bełowa budzi już większą konsternacje

Kefir jest produktem tradycyjnym, i ma krótki termin przydatności do spożycia. Szeroka gama produktów z tej kategorii w zasadzie nie jest nikomu potrzebna: przepis na napój jest tutaj znany i domowy” – powiedział ekspert.

Ponadto, jeżeli spojrzysz na praktykę ostatnich lat, kefir pozostał i pozostaje najbardziej spadającą kategorią, zauważył. W diecie został zastąpiony przez nowocześniejsze produkty do picia, przede wszystkim jogurty.

W ostatnich latach wykazywały one dobre stopy wzrostu popytu w kontekście wzrostu dochodów gospodarstw domowych. Ser pozostaje również najszybciej rozwijającym się produktem w ciągu ostatnich dwóch lat – podsumował Artem Bełow.

4. Putin nakazał stworzyć plany karteli surowcowych z innymi krajami

Władimir Putin polecił zastanowić się nad pomysłem stworzenia sojuszy surowcowych w celu uregulowania światowych rynków minerałów.

w tej chwili Rosja kontroluje 55% światowych rezerw diamentów, 46% palladu i 23% złota. Z jakimi krajami może zjednoczyć się Federacja Rosyjska i jak wpłynie proponuje Ministerstwo Zasobów Naturalnych.

Na spotkaniu prezydenta z członkami rządu szef Ministerstwa Zasobów Naturalnych Aleksandr Kozłow powiedział, iż Rosja kontroluje znaczną część światowych rezerw diamentów, palladu i złota. Według niego Federacja Rosyjska jako całość ma potencjał do tworzenia sojuszy surowcowych, które mogą zapewnić wyjątkowe możliwości regulacji rynków światowych.

Służba prasowa Ministerstwa Zasobów Naturalnych, podała iż ministerstwo już pracuje nad stworzeniem planów zgodnie z zaleceniami prezydenta i oprócz złota, palladu i diamentów Rosja posiada długą listę światowych rezerw surowców, które kontroluje.

„Federacja Rosyjska ma dziś możliwość stworzenia sojuszy surowcowych z 13 przyjaznymi krajami w sprawie 13 rodzajów minerałów” – poinformowało ministerstwo.

Za najbardziej obiecujące, według Ministerstwa Zasobów Naturalnych, można uznać sojusze z sześcioma krajami w sprawie 10 rodzajów surowców:

  • Rosja – Republika Południowej Afryki: platyna – 83,4% (dalej – łączny procent kontroli nad zasobami obu krajów), pallad – 77%, diamenty – 39,5%;
  • Rosja – Chiny: wanad – 84%, węgiel – 57,5%, fosforany – 47%;
  • Rosja – Indonezja: nikiel – 55,5%;
  • Rosja – Kazachstan: uran – 48,1%;
  • Rosja – Demokratyczna Republika Konga: kobalt – 76%;
  • Rosja – Botswana: diamenty – 59%.

Rosja jest zainteresowana tworzeniem sojuszy nie tylko w zakresie surowców, ale przede wszystkim kompleksu drzewnego.

„Zastępujemy zachodnie systemy certyfikacji łańcuchów dostaw i gospodarki leśnej firmami z branży drzewnej wraz z krajami Ameryki Łacińskiej, Chinami, Brazylią i krajami arabskimi. Są zainteresowani dostawami rosyjskich surowców i wysokiej jakości produktów z drewna, a także wymianą sprzętu technologicznego” – powiedział Honorowy Ekolog Rosji Andriej Pieszkow. „Proces współpracy opartej na wspólnych interesach i łączeniu wysiłków jest dość aktywny, podpisano już umowy w sprawie krajowego systemu certyfikacji lasów Federacji Rosyjskiej z wieloma krajami, do współpracy przystąpiło ponad 10 kluczowych graczy rynkowych.

jeżeli chodzi o diamenty, pallad i złoto, sojusze można tworzyć w dowolnym momencie dość szybko, zauważył ekspert. Najważniejsze, iż istnieje chęć, wola polityczna i wykonalność ekonomiczna.

Rynek nieoszlifowanych diamentów (z wyłączeniem diamentów technologicznych) był kiedyś zmonopolizowany. Przejęcie inicjatywy nic nie kosztuje – podobnie jak Federacja Rosyjska robi to z narzędziami leśnymi, Andriej Pieszkow jest tego pewien.

5. Bank centralny ogłosił wyczerpanie się zdolności przemysłowych Rosji

Głównym ryzykiem wewnętrznym dla rosyjskiej gospodarki jest wyczerpywanie się mocy produkcyjnych. Poinformowała o tym 13 września szefowa Banku Centralnego Elvira Nabiullina.

„Głównym ryzykiem wewnętrznym jest wyczerpanie dostępnych mocy produkcyjnych i siły roboczej. W takiej sytuacji jakakolwiek dodatkowa stymulacja popytu będzie prowadziła wyłącznie do wzrostu cen bez wzrostu produkcji” – powiedziała Nabiullina na konferencji prasowej po posiedzeniu rady dyrektorów regulatora. Audycja została przeprowadzona na kanale Telegram departamentu.

Pozostaje też ryzyko oczekiwań inflacyjnych – zaznaczył szef Banku Centralnego. Jednym z tych ryzyk Nabiullina nazwała możliwy wzrost presji geopolitycznej.

Wcześniej tego samego dnia Rada Dyrektorów Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej podjęła decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej o 1 punkt procentowy, do 19%. To najwyższa wartość od kwietnia 2022 roku.

Wcześniej tego samego dnia szefowa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Dyrektorów powiedziała, iż na kolejnym posiedzeniu w październiku Bank Centralny Rosji może jeszcze bardziej podnieść główną stopę procentową.


Idź do oryginalnego materiału