Codzienny ekonomiczny przegląd 17.10.2024

ekonomiarosji.pl 2 tygodni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Shorts:

  • Centralny Bank Rosji może w 2025 roku podnieść podstawową stopę procentową do 25%, przyznaje szef VTB Kostin. „Wszystko może się zdarzyć. Kobiety kierują tym procesem. kilka jest rzeczy niemożliwych” – wyjaśnił bankier.
  • Restauracja St. Petersburg wprowadziła specjalne menu dla quadroberów.
  • Kolejny raz ceny części samochodowych w Rosji mogą wzrosnąć o 20-30% z powodu problemów z płatnościami w imporcie. Dostawcy borykają się z opóźnieniami w dostawach sięgającymi 30–40% kontenerów, ponieważ płatności nie zawsze są realizowane. W rezultacie część ładunku jest zwracana, co zmusza firmy do szukania nowych pośredników w zakresie płatności. Prowadzi to do wzrostu kosztów i czasu dostaw części zamiennych, szczególnie z Chin, Europy i USA.
  • Rosja zwróciła się do Kazachstanu z prośbą o zorganizowanie krajowego transportu lotniczego na terenie kraju w związku z zagrożeniem niedoborem samolotów rosyjskich linii lotniczych. Minister transportu Roman Starowojt potwierdził, iż jego departament prowadzi negocjacje z Kazachstanem i innymi krajami w celu przyciągnięcia zagranicznych linii lotniczych do obsługi lotów krajowych w Rosji. Starovoit podkreślił, iż o transporcie kabotażowym mówimy, gdy zagraniczna linia lotnicza obsługuje loty pomiędzy zaludnionymi obszarami innego kraju.
  1. Zabójczy oddech. Wracają używki z czasów wielkiej smuty.

Na rosyjskich portalach społecznościowych pojawia się coraz częściej trend znany z lat 90 ubiegłego wieku. Nieznane osoby publikują poradniki gdzie uczy się młodych ludzi wdychania toksycznych oparów ze zwykłych przedmiotów gospodarstwa domowego – lakieru do paznokci, markerów alkoholowych, dezodorantów – a wszystko po to, aby pobudzić psychikę i osiągnąć stan odurzenia. Zabójczy trend zwany „chromowaniem” rozprzestrzenia się za pośrednictwem między innymi krótkich filmów na TikToku.

Lekarze ostrzegają: „chromowanie” wcale nie jest bezpieczną zabawą. Wdychanie oparów lakierów do paznokci, dezodorantów, markerów i innych toksycznych substancji powoduje nie tylko uzależnienie, ale także poważne problemy zdrowotne: może prowadzić do niewydolności serca, uszkodzenia wątroby i osłonki mielinowej chroniącej włókna nerwowe.

W Internecie pojawiają się stare – wracające „mody”, które mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji dla dzieci i młodzieży.

Dlaczego dzieci biorą udział w niebezpiecznych zajęciach? Często stają się dla nastolatków metodą samoidentyfikacji. Wiele dzieci dołącza do głupich pomysłów w sieciach społecznościowych z bezczynności lub pod wpływem rówieśników. Nie bez przyczyny jest brak odpowiednich wzorców domowych. Pewną rolę odgrywa także brak informacji o niebezpieczeństwach związanych z wdychaniem oparów: nastolatki oglądają filmy, na których nie dzieje się nic złego, i bezmyślnie powtarzają to za innymi rówieśnikami.

„Chromowanie” jest kolejnym elementem z którym przyjdzie walczyć rosyjskiej władzy.

2. Putin żąda ciepła w zimie w rosyjskich domach

Prezydent Rosji Władimir Putin omówił na spotkaniu z rządem kwestię przygotowania infrastruktury mieszkaniowej i komunalnej na zimę. Nakazał ministrowi budownictwa Irka Faizullina o złożenie sprawozdania z wykonanych prac.

„Aktywnie przygotowujemy się do zimy. Mam nadzieję, iż wszystko zostało już zrobione. W rzeczywistości w kraju jest dużo pracy” – powiedział Putin, otwierając spotkanie.

Pan Faizullin powiedział, iż sezon grzewczy rozpoczął się już w 72 regionach, miejski system zaopatrzenia w ciepło został w pełni uruchomiony w 43 regionach Federacji.

Na zimę przygotowano 71,5 tys. kotłowni, 160 tys. km sieci ciepłowniczych i 680 tys. km sieci wodociągowych.

Minister powiedział, iż gotowość budynków mieszkalnych w całym kraju wynosi ponad 98,9 proc. – to 6,89 mln domów i zaplecza socjalnego. Na przygotowania do sezonu przeznaczono łącznie 241 mld rubli z budżetów regionalnych – dodał Faizullin.

W przededniu zimy Ministerstwo Budownictwa wzięło również pod uwagę ubiegłoroczne doświadczenia w zakresie szkoleń w sytuacjach awaryjnych w sektorze mieszkaniowym i użyteczności publicznej i na jego polecenie każdy region przygotował odpowiednie plany awaryjnego reagowania.

Na spotkaniu szef departamentu poinformował o utworzonej rezerwie paliwa. Prezydent zażądał specjalnej kontroli w obwodach biełgorodzkim, kurskim i briańskim.

Początek sezonu grzewczego w Rosji jest regulowany prawem i jest związany ze średnią temperaturą powietrza. Aby włączyć ogrzewanie, temperatura nie powinna wzrosnąć powyżej +8 ° C przez pięć dni. Tak więc dostawy ciepła do przedszkoli, szkół i szpitali w regionie moskiewskim rozpoczęły się 29 września.

3. Sprzedaż sprzętu drogowego w Rosji załamała się z powodu braku środków na remonty dróg.

Rosyjskie fabryki produkujące sprzęt do budowy dróg odnotowały gwałtowny spadek sprzedaży.

W sierpniu tego roku sprzedały o 33,5% mniej produktów niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

„Od kilku miesięcy obserwujemy spadek dostaw na rynek krajowy. Dotyczy to nie tylko sprzętu produkcji rosyjskiej, ale spada także import. A ten spadek nabiera tempa. Widzimy, iż rosną zapasy w magazynach i u dealerów” – powiedział Wiaczesław Pronin, zastępca dyrektora Rosspetsmasz.

Jako przyczynę tego, co się dzieje podano wysoką stopę procentową Banku Centralnego, która „praktycznie niszczy programy inwestycyjne fabryk i programy inwestycyjne naszych klientów”, a także zasady płacenia za pracę państwowe projekty budowlane.

„Tak naprawdę deweloperzy dostaną pieniądze dopiero w przyszłym roku za projekty, które zrealizują w tym roku. Nie mają własnej gotówki, nie mogą zaciągać kredytów, bo oprocentowanie jest zbyt wysokie – wyjaśnił Pronin.

Na tym tle chińscy importerzy aktywnie wkraczają na rynek rosyjski. W niektórych segmentach udział maszyn budowlanych zagranicznych przekracza już 90% – Dotyczy to w szczególności koparek, ładowarek czołowych oraz walców.

W sierpniu wolumen przekazanego sprzętu, w tym modeli zagranicznych, spadł o 30% w porównaniu do sierpnia 2023 roku – potwierdziła firma leasingowa Europlan.

Główną przyczyną spadku zakupów sprzętu do budowy dróg jest spadek inwestycji publicznych i prywatnych w sektorze budowlanym, mówi Dmitry Babansky z SBS Consulting. „Przede wszystkim infrastruktura, ale także budownictwo mieszkaniowe. Przy obecnym kursie [Banku Centralnego] rynek tonie, więc budują mniej” – wyjaśnił ekspert.

Od 2025 roku zmniejszenie wolumenu robót drogowych będzie szczególnie zauważalne w związku z zakończeniem budowy na odcinkach dużych autostrad M-4 i M-12 – mówi Maria Jarmalchuk, dyrektor generalna stowarzyszenia NAIC (zrzeszającego firmy w budownictwie komunikacyjnym).

„Wielkość finansowania projektów maleje lub przesuwa się, spada także saldo robót zakontraktowanych w ramach kontraktów rządowych, zarówno na budowę, jak i na przebudowę i kapitalne remonty dróg” – zauważył Jarmalczuk.

Wcześniej szef Ministerstwa Transportu Roman Starowojt zapowiedział degradację federalnej sieci drogowej ze względu na brak niezbędnych środków finansowych.

W związku z tym, jego zdaniem, rząd zamierza zrezygnować z budowy nowych i skoncentrować się na naprawie istniejących dróg.

Jednocześnie podkreślił, iż zalecenie prezydenta dotyczące budowy 50 nowych obwodnic miast do 2030 roku zostanie zrealizowane tylko „jeśli pojawią się dodatkowe możliwości”. Czyli raczej nie zostaną zbudowane.

Asystent Prezydenta Federacji Rosyjskiej Igor Lewitin mówił o gwałtownym pogorszeniu się stanu federalnej sieci drogowej pod koniec ubiegłego roku. Według niego stało się to na skutek obniżenia poziomu utrzymania dróg.

Podsumowując – sprzedaż maszyn i urządzeń budowlanych – 30% w dół rok do roku.

Kontraktów podpisuje się tyle co kot napłakał bo z rządu kasy nie ma, a prywatnych inwestycji brak bo wysokie stopy procentowe.

Asystent prezydenta mówi, iż jakość dróg się pogarsza, wiek samochodów na drogach się wydłuża, o czym wam już mówiliśmy, samochodów zachodnich będzie coraz mniej a chińskich coraz więcej, a tam jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa niektórych modeli jest po prostu średnio. Na domiar złego spożycie dumy wzrasta, ilość barów wzrasta, karetek coraz mniej. Kierowców karetek, coraz mniej. Złóżcie sobie te wszystkie elementy w głowie i sami odpowiedzcie sobie na pytanie, w którą stronę to zmierza?

4. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje brak SiłySyberii 2 w najbliższej dekadzie

Według prognoz MAE do końca dekady światowe moce produkcyjne LNG wzrosną o prawie 50%, z 580 mld do 850 mld m sześc. Oczekuje się jednak, iż wzrost popytu na LNG będzie mniejszy we wszystkich scenariuszach, co doprowadzi do niższych cen i zwiększonej konkurencji między dostawcami.

Agencja wątpi w implementację Siły Syberii-2, biorąc pod uwagę wystarczającą podaż, aby zaspokoić popyt w Chinach. Sceptycznie ocenia też perspektywy wzrostu eksportu gazu z Rosji, uważając, iż nie ma szans w stanie zastąpić utraconych w Europie wolumenów.

Według scenariusza bazowego MAE maksymalny wolumen dostaw rosyjskiego gazu do Chin do 2050 r. może wynieść zaledwie 60 mld m sześc. rocznie. Produkcja LNG w Rosji, zdaniem ekspertów, do 2030 roku już bardziej realnie osiągnie szczyt na poziomie powyżej 40 mld metrów sześciennych, czyli znacznie poniżej docelowego poziomu 150 mld metrów sześciennych.

Przypomnijmy rosyjski rząd planuje zwiększyć dostawy do Chin w 2030 r do ponad 150 mld.

5. Minister zdrowia apeluje do rządu. Co trzeba zrobić, aby wydłużyć życie Rosjan.

Rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko stwierdził, iż niemożliwe jest osiągniecie celów jakie wyznaczył Putin dotyczących wydłużenia średniej życia Rosjan do 78lat jeżeli nie podejmnie się radykalnych działań. Należy podjąć działania ograniczające spożycie alkoholu i wyrobów tytoniowych, aby osiągnąć cel.

Muraszko podkreślił, iż sama opieka medyczna nie wystarczy, aby osiągnąć ten cel. istotną rolę odgrywają zmiany w stylu życia i redukcja złych nawyków.

Minister zwrócił także uwagę na znaczną różnicę w średniej długości życia pomiędzy regionami, zwłaszcza pomiędzy regionami sąsiednimi, o odmiennych kulturach spożycia alkoholu. Na przykład w Inguszetii i Osetii Północnej różnica wynosi ponad 4 lata.

Aby zmniejszyć te różnice i poprawić ogólną sytuację w kraju, potrzebne są dodatkowe działania antyalkoholowe, które przyczynią się do poprawy zdrowia narodu.

6. Ministerstwo Rolnictwa planuje interwencyjne zakupy masła z zagranicy, FAS walczy ze spekulantami na rynku chleba

Ministerstwo Rolnictwa Rosji pilnie zwiększy wielkość zakupów masła z zaprzyjaźnionych państw, aby zmniejszyć niedobory i tempo wzrostu cen tych produktów oraz nasycić rynek, podaje służba prasowa departamentu.

Ponadto porozumienie między rządem a przedsiębiorstwami w sprawie ustalenia maksymalnych cen detalicznych na podstawowe produkty według ministerstwa powinno pomóc w ustabilizowaniu cen masło. Masło znajduje się na liście produktów istotnie społecznie.

Departament dodał również, iż regularnie monitoruje koszty znaczących towarów, w tym szczególności masła.

Sieci handlowe ustaliły marżę na maśle na poziomie ponad 70%, powiedział Dmitrij Leonow, wiceprezes zarządu stowarzyszenia Rusprodsojuz. Dziś średnia cena detaliczna masła w Rosji wynosi 1040,7 rubli za kilogram, czyli o 20,4% więcej niż w styczniu.

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) uważa, iż cena na chleb w sieciach handlowych jest zbyt wysoka – powiedział dziennikarzom szef resortu Maksym Szaskolski na Ogólnorosyjskiej Konferencji Taryfowej.

„Naszym zdaniem w sieciach handlowych marża jest wyjątkowo wysoka jak na tak istotny społecznie produkt”

Tylko marża na inne podobne towary może być wysoka, ale w przypadku chleba „jest ona nadmierna” – zauważył Szaskolki. Podkreślił, iż tak być nie powinno być i odpowiadają za to sieci handlowe, bo to one kształtują ostateczną cenę dla konsumentów.

Służba Antymonopolowa zainteresowała się cenami pieczywa w pierwszej połowie września br. Postanowili przeanalizować, na ile uzasadnione są ceny hurtowe chleba, mąki i masła. FAS skierował stosowne żądania do największych producentów tych towarów.

Następnie najwieksza grupa firm Kolomenski, która zajmuje się produkcją chleba, postanowiła obniżyć jego ceny o 6-10%.

Później Shaskolsky powiedział, iż średnia marża na najtańszy chleb dla kupujących wynosi 60%, co według niego jest „za dużo”. Stowarzyszenie Firm Handlu Detalicznego (AKORT) stwierdziłoże jest to kłamstwo ,a przyczyną wzrostu cen wyrobów piekarniczych nie jest marża handlowa, ale wzrost cen przedsiębiorstw produkcyjnych.

7. Jakiego wykształcenia są rosyjscy ochotnicy?

80% ochotników jadących na wojnę z Ukrainą nie ma wyższego wykształcenia, podaje czasopismo Ministerstwa Obrony „Komisariaty Wojskowe Rosji”.

Prawie połowa wolontariuszy (47%) posiada wykształcenie zawodowe, 32,2% posiada wykształcenie średnie. Prawie 80% to osoby pracujące, ponad 50% to osoby stanu wolnego.

Większość ochotników (86%) to żołnierze rezerwy, 5% nie służyło w wojsku, a 8,3% to oficerowie.

„Współczesny ochotnik rosyjski to zatem wysoce zmotywowany, ale niekoniecznie dobrze wykształcone, patriotycznie nastawiony rezerwista, gotowy do obrony Ojczyzny” – czytamy w artykule.

Większość wskaźników przytoczonych w artykule pokrywa się z danymi dotyczącymi żołnierzy kontraktowych w Moskwie, które podało źródło w merostwie stolicy. Według niego tylko 15% żołnierzy kontraktowych w Moskwie ma wyższe wykształcenie. Zauważył także, iż odsetek tych, którzy nie służyli w wojsku, wynosi jedną czwartą ogółu i tyle samo osób nie jest w związku małżeńskim.

Idź do oryginalnego materiału