Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.
Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.
Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl
Shorts:]
- Akcje gazonowego monopolisty Gazpromu spadły we wtorek do najniższego poziomu od stycznia 2009 roku, do 106,1 rubli za akcję. To o 2,4% mniej niż na poniedziałkowym zamknięciu. Od początku 2024 r. ceny papierów wartościowych Gazpromu spadły o 33,5%
- W obwodzie leningradzkim ciężarne studentki studiów stacjonarnych zaczną otrzymywać 100 tysięcy rubli po zarejestrowaniu się w ciąży trwającej co najmniej 12 tygodni, oznajmił gubernator regionu.
- Kurierzy weszli do 15 najbardziej poszukiwanych zawodów w Rosji, wyprzedzając programistów i inżynierów – badanie Head Hunter. W 2024 r. pracodawcy opublikowali ponad 195 tys. ofert pracy dla kurierów, przede wszystkim w Moskwie, obwodzie moskiewskim i Petersburgu. Średni dochód na koniec roku osiągnął 117 tysięcy rubli. To o 65% więcej niż w 2022 roku
- Będziesz musiał się do tego przyzwyczaić. Wysoka inflacja to nowa norma dla Rosjan, stwierdził analityk finansowy Władysław Antonow. Według niego jest to w tej chwili rzeczywistość dla rosyjskiej gospodarki i ceny nie spadną w najbliższej przyszłości. Antonow nazwał prognozy Banku Centralnego dotyczące inflacji „zbyt optymistycznymi”.
- W 2025 roku Bank Centralny może zdecydować się na podniesienie głównej stopy procentowej do 30% w przypadku zwiększonej presji inflacyjnej – powiedział Siergiej Ramaninow, analityk kanału NEWS.ru Telegram „Rynki, pieniądze, władza”.
- Eksperci ostrzegają, iż ceny wynajmu mieszkań w Rosji wzrosną w pierwszej połowie 2025 roku o kolejne 50%. Powodem jest niedostępność kredytów hipotecznych ze względu na wysokie oprocentowanie. W rezultacie wielu Rosjan jest zmuszonych do wynajmowania mieszkań. Jednocześnie zmniejszy się liczba dostępnych opcji mieszkań na wynajem.
- W 2024 roku najczęściej kradzionymi książkami w Rosji były książki „1984” Orwella i „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Kiyosakiego.
- „Jeśli urodzimy, otrzymamy zniżkę na kawior!” – taki niezwykły marketing mający na celu zwiększenie płodności wprowadził moskiewski sklep. Tymczasem czerwony kawior bije rekordy cenowe: kilogram w hurcie kosztuje już 9 tys. rubli w porównaniu do 5,5–6,5 tys. w zeszłym roku. Do wakacji cena wzrośnie o kolejne 20%, a w sprzedaży detalicznej osiąga już 13 200 rubli za kilogram.
- Przychodnie prywatne ogłosiły podwyżkę stawek za usługi medyczne w ramach VHI od 2025 roku. Wzrost cen wynika z inflacji, sytuacji gospodarczej oraz wysokiego popytu na usługi. Zakłady ubezpieczeń przewidują, iż koszt dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego dla klientów korporacyjnych wzrośnie o 18%.
- Czy Putin przepłacił u Kima?
Władimir Putin nie wstydzi się przepalać miliardów dolarów, które Rosjanie płacą mu w postaci podatków. Mu się to po prostu wszystko należało.
Nowy najlepszy przyjaciel Kremla, Kim Dzong-un, bogaci się na „pieniądzach wojennych” Rosjan i bardzo się z tego powodu cieszy. Można powiedzieć :
leosia don-ro patiagi - czyli za Hajs Rosji Baluj.Jeżeli mamy kogoś z widzów kto zna koreański, to dajcie znać czy poprawnie wymówiłem.
Kim udzielił Rosji pomocy wojskowej we właściwym czasie. Wcześniej czekał i czekał aż potrzeby Putina staną się pilne.
W 2023 r., pomógł gdy brakowało jej pocisków artyleryjskich, oraz jesienią tego roku, gdy zabrakło żołnierzy do wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Siły Zbrojne Ukrainy w obwodzie kurskim.
W zamian Kim otrzymuje wartą miliardy dolarów żywność, ropę, pieniądze i technologię wojskową, które pomogą jego reżimowi przeciwstawić się międzynarodowym sankcjom. Ile już Kim zarobił na Putinie?
Według Eleny Guseinovej z Instytutu Studiów Zagranicznych Hanguk w Seulu koszt broni dostarczanej do Rosji sięga 5,5 miliarda dolarów.
Janis Kluge, specjalista ds. ekonomii rosyjskiej w Niemieckim Instytucie Problemów Bezpieczeństwa Międzynarodowego, również zwraca uwagę na miliardy dolarów wydane przez budżet na nową pozycję „współpracę wojskową z obcymi państwami”.
Całkowity koszt broni dostarczanej do Rosji szacuje się na ok 5,52 miliarda dolarów, jednak jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Wady zarówno pocisków artyleryjskich (w tym używanego przez nie prochu), jak i rakiet, oznaczają, iż mogą one nie trafić w cel lub nie wystrzelić w 50% przypadków.
Więc jest drogo niezbyt nieskutecznie, ale za to za pieniądze rosyjskich obywateli, którzy jadą na pożyczkach. Brzmi jak idealny plan Kremlowskiego reżimu. Ale same wydatki na w połowie ślepaki to nie wszystko.
Putin płaci także Kimowi za żołnierzy wysłanych dotychczas do pomocy w wyzwoleniu obwodu kurskiego; S
„Nawet według najbardziej ostrożnych szacunków, Kim Dzong Un mógłby potencjalnie sprytnie wyciągnął od 143 do 572 milionów dolarów dodatkowego dochodu, wysyłając od 5 000 do 20 000 pracowników do wsparcia wysiłków wojskowych Rosji”
Luki w statystykach, na których próbują zszyć eksperci ten raport sugerują, iż transakcje zbrojeniowe były zawierane przy wykorzystaniu systemu barterowego w stylu sowieckim lub przy użyciu barteru i gotówki, jak stwierdzono w raporcie: „Ten drugi scenariusz wydaje się bardziej prawdopodobny, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby reżim Kim Dzong Una zgodził się na taki porozumienia bez zapewnienia znacznego napływu twardej waluty, której Korea Północna pilnie potrzebuje do wsparcia swojej gospodarki. jeżeli chodzi o barter, eksperci identyfikują dwa główne przedmioty wymiany: żywność i ropę naftową.
Podsumowując według tych danych Putin w postaci twardej waluty i barteru przelał Kimowi około 6 mld dolarów. Kim w drugą stronę wysłał szrot amunicyjny i pewnie niezbyt perspektywicznych żołnierzy. I jak tu Kim miałby Putina nie kochać? Na koniec, podam wam ciekawostkę Południowokoreański Bank Centralny oszacował PKB Korei Północnej na 2023 r. na 23,7 mld dol.
Putin z miłością wysłał do Korei północnej równowartość 1/4 PKB tego kraju. A jeszcze miłosne listy z pieniędzmi poleciały do Iranu, czy Chin. Ma gest towarzysz Putin.
2. Czwarty rosyjski tankowiec z awarią
Tankowiec „Merkury” z 19-osobową załogą stracił prędkość na Oceanie Spokojnym 50 km na północny wschód od wyspy Simushir z powodu awarii głównego silnika. Statek wysłał sygnał o pomoc do morskiego podcentrum ratownictwa w Pietropawłowsku Kamczackim.
Na miejsce zdarzenia skierowany został statek ratowniczy „Rubin” w celu odholowania „Merkury” do portu.
Inne Awarie Tankowców: W nocy z 16 na 17 grudnia tankowiec Wołgonieft 109 zgłosił nieszczelność jednego ze zbiorników w rejonie portu Kaukaz, ale kadłub statku pozostał szczelny, co zapobiegło wyciekowi produktów naftowych do morza. Na pokładzie znajdowało się 14 członków załogi.
15 grudnia doszło do katastrofy dwóch tankowców, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, w Cieśninie Kerczeńskiej. W wyniku tego zdarzenia zginęła jedna osoba, a 11 zostało hospitalizowanych. Wyciekło ponad 4,2 tys. mł produktów ropopochodnych, co spowodowało skażenie dziesiątek kilometrów wybrzeża w regionach Temryuk i Anapa. Władze wprowadziły tam stan nadzwyczajny. Oba statki były przestarzałe, a Wołgonieft 239 nie powinien był wypłynąć na morze z powodu braku aktualnych dokumentów.
Te incydenty ilustrują poważne problemy związane ze starzejącą się flotą tankowców, szczególnie w kontekście rosyjskich jednostek, oraz podkreślają potrzebę natychmiastowych działań w zakresie bezpieczeństwa morskiego i ochrony środowiska.
3. Nabici w puszkę rybną Rosjanie.
Duże firmy przetwórstwa rybnego – Wybrzeże Bałtyckie, Morze Rosyjskie i Europrom – ogłosiły podwyżkę cen konserw i przetworów w dniach 16-18 grudnia. Gdy to wam czytam, ostatnie cenówki są wymieniane w rosyjskich marketach.
Tym samym ceny produktów z Wybrzeża Bałtyku wzrosną do 25%.
Wzrosną ceny zestawów rybnych do piwa. Czy wiecie co to za zestawy? Dajcie znać w komentarzach.
O 20% wzrosną małże w oleju i solance,
O 20% wzrosną siekane kalmary
20% pasta z owoców morza.
Prosicie o dobre wiadomości dla Rosjan to też będą.
Filety śledziowe staną się o tylko 10% droższe.
Na Morzu Rosyjskim przyczyną wzrostu cen był wzrost cen surowców z Pacyfiku o 16% i surowców atlantyckich o 10%.
Europrom dał znać, iż ceny łososia różowego i makreli wzrosły o 30% i 40%.
Wybrzeże Bałtyckie ogłosiło brak sukcesu jeżeli chodzi surowce do przerobu.
Jednocześnie, jak podaje National Fish Resources, od początku roku do 16 grudnia hurtowa cena śledzia pacyficznego na Dalekim Wschodzie wzrosła o 57,3% (do 135 rubli za 1 kg), a śledzia atlantyckiego w północno-zachodnia część kraju – o 76,5% (do 203 rub.). Makrela na północnym zachodzie podrożała o 53,8% (do 300 rubli za 1 kg), natomiast w centrum o 61,5% (do 310 rubli za 1 kg).
I teraz wyobraźcie sobie konferencję prasową wchodzi dostojny starszy mężczyzna zwie się Aleksiej Popowiczew – jest dyrektorem wykonawczym Rusbrand (zrzeszającego dużych producentów towarów konsumpcyjnych) i musi teraz to prasie wytłumaczyć. Co mówi? Oto cytat.
„Wzrost cen konserw rybnych nie wpłynie na sprzedaż, ponieważ produkty te cieszą się dużym popytem przed Nowym Rokiem”. Dziękuję – kurtyna
4. Kulisy śmierci Generała Kiriłłowa
Jak podaje gazeta Kommersant Komitet Śledczy Rosji poinformował, iż podejrzany o zamach terrorystyczny w Moskwie, w którym zginął szef wojsk ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej (RChBZ)
Igor Kiriłłow
i jego asystent, jest obywatelem Uzbekistanu urodzonym w 1995 roku. Przyznał, iż został zwerbowany przez ukraińskie służby specjalne. Za zamordowanie generała obiecano mu 100 tys. dolarów i wyjazd do jednego z państw europejskich w celu zamieszkania.
„Podczas przesłuchania wyjaśnił, iż został zwerbowany przez ukraińskie służby specjalne.
Na ich polecenie przybył do Moskwy i otrzymał improwizowany ładunek wybuchowy.
Umieścił go na hulajnodze elektrycznej, którą zaparkował przy wejściu do budynku mieszkalnego, w którym mieszkał Igor Kiriłłow.
W celu monitorowania miejsca zamieszkania serwisanta wynajął on samochód car-sharingowy, w którym zainstalował kamerę monitoringu.
Nagranie z tej kamery zostało wyemitowane do organizatorów ataku terrorystycznego w internecie w mieście Dniepr.
Po otrzymaniu sygnału wideo o wyjściu żołnierzy z wejścia, ładunek wybuchowy został przez nich zdalnie zdetonowany” – powiedziała oficjalna przedstawicielka ICR Swietłana Petrenko.
16 grudnia dzień przed zamachem na stronie SBU zostały opublikowane wnioski ze śledztwa przeciwko generałowi. Wynika z nich iż dopuścił się bardzo poważnych zbrodni w tym użycia broni chemicznej przeciwko Siłom Obronnym Ukrainy.
17 Grudnia polski kanał Zero opublikował materiał sugerujący iż za zamachem mogą stać Rosjanie. Nie podane jednak żadne dowody czy poszlaki tej hipotezy.
5. Miliarder Potanin ogłosił gotowość biednych Rosjan do życia w większej biedzie.
Uwielbiam wypowiedzi miliarderów o życiu w trudnych warunkach. Dziś główny akcjonarusz Norilsk Nikiel nam to wytłumaczy. Cytat.
Rosja jej ludzie i jej gospodarka są gotowe „żyć” przy kursie dolara wynoszącym 100–110 rubli, powiedział w wywiadzie dla RBC Władimir Potanin, główny akcjonariusz Norilsk Nickel .
Według Potanina, byłego najbogatszego człowieka w Rosji, którego majątek „Forbes” szacuje na 23,7 miliarda dolarów, gwałtownie rosnące kursy walut są niczym straszną. Są „czymś ekonomicznie uzasadnionym”.
„To pewna równowaga między interesami budżetowymi a interesami eksporterów” – wyjaśnił Potanin. I tu pragnę zwrócić uwagę, iż w tej równowadze między budżetem a eksporterami zabrakło miejsca na Rosjan.
Dodał, iż gwałtowny spadek rubla w listopadzie, kiedy kurs dolara na rynku Forex przekroczył 114 rubli, a euro 120 rubli, był związany z nowymi amerykańskimi sankcjami, które dotknęły 50 rosyjskich banków, w tym najważniejszy Gazprombank.
„Amerykanie mają bardzo duży wpływ na rozliczenia bankowe i ubezpieczeniowe. Dlatego ich sankcje mają ogromny wpływ na płatności i łańcuchy dostaw. A kiedy te sankcje zostaną wprowadzone, problemy pojawiają się naturalną falą, wywołując panikę, wpływając na wartość waluty krajowej” – powiedział Potanin.
Próby Kremla stworzenia alternatywnego wobec dolara międzynarodowego systemu płatniczego, który nie byłby zależny od zachodnich sankcji i mógłby obejmować m.in. jedną „walutę BRICS”, zdaniem biznesmena, są skazane na niepowodzenie.
„Czy da się stworzyć jakiś, iż tak powiem, międzynarodowy system rozliczeń, zwłaszcza jeżeli będzie on oparty na jakiejś superwalucie? Uważam, iż to ślepa uliczka” – powiedział Potanin.
120 rubli do dolara oczywiście pozwoli dostać więcej rubli za baryłkę ropy, natomiast pozwoli też to na zakup mniejszej ilości jeansów, leków, tosterów, samochodów, czy kosmetyków.
I to jest poświęcenie, na które elita Rosji jest gotowa. Gdyż oczywiście zapłacą za to najbiedniejsi.
6 Prognozy podwyżki stóp procentowych
Rada Dyrektorów Banku Rosji prawdopodobnie podniesie główną stopę procentową z 21% do 23% rocznie na posiedzeniu 20 grudnia 2024 r., zgodnie z przewidywaniami większości uczestników konsensusu prognozy dla portalu RBC, w skład którego wchodzą analitycy dużych rosyjskich banków i firm inwestycyjnych.
Prognozy ekspertów: 23 z 30 ankietowanych ekspertów spodziewa się podwyżki o 200 punktów bazowych do 23%. Cztery osoby uważają, iż stopa może wzrosnąć do 25%, a jeden ekspert przewiduje ją na poziomie 24% po podwyżce o 300 punktów bazowych. Dwoje ekspertów nie wyklucza pozostawienia stopy na poziomie 21%.
Historia podwyżek: Gdyby te prognozy się sprawdziły, grudniowa podwyżka byłaby czwartą z kolei. Od grudnia 2023 do lipca 2024 stopy pozostawały na poziomie 16%, ale ze względu na rosnącą inflację, Bank Centralny zdecydował się na serię podwyżek do 21%.
Powody podwyżki:
Inflacja: Wzrost cen przewyższył oczekiwania Banku Centralnego, osiągając 9,32% rocznie na początku grudnia, co jest znacznie powyżej prognozowanego przedziału 8-8,5%.
Dmitrij Polewoj, dyrektor inwestycyjny Astra Asset Management, w przeglądzie nazwał listopadowe dane o inflacji „dość przerażającymi”. Nie wyklucza też inflacji na poziomie 10 proc. do końca roku.
Oczekiwania inflacyjne: Badania pokazują, iż zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa oczekują dalszego wzrostu cen, co może napędzać inflację. Ostatnie badanie inFOM na zlecenie Banku Rosji wykazało, iż oczekiwania społeczeństwa co do stopy inflacji pozostają podwyższone i wynoszą 13,4%.
Zmienność na rynku walutowym: Sankcje nałożone na rosyjskie banki przyczyniły się do osłabienia rubla, co jest dodatkowym czynnikiem inflacyjnym. Wiceprezes Banku Centralnego Aleksiej Zabotkin zaznaczył, iż wynikające z tego osłabienie rubla jest dodatkowym czynnikiem proinflacyjnym „zarówno pod względem możliwego wpływu na oczekiwania, jak i pod względem wpływu poprzez kanał kosztowy”.
Scenariusze polityki pieniężnej:
Stopniowe zaostrzenie: Proponowana podwyżka o 200 punktów bazowych w grudniu, z możliwą dalszą korektą w lutym 2025 r., uwzględniając spowolnienie akcji kredytowej.
Gwałtowny wzrost: Niektórzy eksperci sugerują natychmiastową podwyżkę do 25%, aby skutecznie zwalczyć inflację, choć to może prowadzić do recesji.
Bank Centralny Rosji stoi przed nielada wyzwaniem zbalansowania polityki monetarnej, aby zarówno ograniczyć inflację, jak i uniknąć zbyt dużego spowolnienia gospodarczego.
„Ścieżka hamowania” powrotu inflacji do wartości celu potrwa cały 2025 r. i częściowo 2026 r. – poinformowała szefowa rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiullina.
7. Duma Państwowa oskarżyła Rosjan o „pasożytowanie”
No i tak można zakończyć. Butą i arogancją władzy.
Deputowany izby niższej rosyjskiego parlamentu Aleksander Iłtiakow powiedział, iż kryzysu demograficznego w Rosji nie da się rozwiązać pieniędzmi, a dopłaty rządowe za urodzenie dzieci prowadzą do „tendencji pasożytniczych”.
Poseł uważa, iż władzom rosyjskim nie uda się poprawić sytuacji w zakresie liczby urodzeń poprzez wypłaty dla rodzin i jedynie edukacja i wzajemny szacunek poprawią sytuację. Pieniądze w tym wszystkim szkodzą bo zmieniają priorytety ludzi.
„Jeśli podniesiemy świadczenia na pierwsze, drugie, trzecie dziecko lub przyznamy jakieś inne świadczenia, to wszystko to doprowadzi do tego, iż dana osoba będzie miała nadzieję na życie kosztem kogoś innego. W tym przypadku rozwijają się u niego tendencje pasożytnicze. I będzie rodził dzieci tylko po to, żeby z tego dziecka wyżyć”
Sam Szumkow stwierdził wprost, iż Rosjanie nie chcą mieć dzieci, gdyż kraj „od 30 lat kształtuje społeczeństwo konsumpcyjne”. Może stąd teraz kierunek na gospodarkę podażową. Cyk- karteczki, braki, to się ludziom zachce bez pieniędzy bara-bara.
„Problem płodności powinni rozwiązywać nie finansiści i ekonomiści, ale socjolodzy i psychologowie. ( z psychologiami może być problem bo mają ręce pełne roboty z bohaterami) Musimy zajrzeć do ludzkich głów, zrozumieć, jakie błędy popełniliśmy w ideologii. Trzeba zmienić agendę informacyjną” – zapewnił , dodając, iż konieczne jest także zmniejszenie liczby aborcji.
Iłtiakow zauważył, iż potrzebne jest wsparcie państwa, ale już teraz jest ono znaczące. Jego zdaniem należy edukować młodsze pokolenie już od przedszkola.
„Trzeba rozmawiać o miłości mężczyzny i kobiety, o tworzeniu rodziny, o miłości do dzieci. Wszystko powinno być połączone grubą liną: jaka jest wielkość kobiety, jaka jest wielkość rodziny, jaka jest wielkość dzieci. To wspaniały sakrament – stworzenie rodziny. jeżeli potraktujemy to poważnie, wszystko będzie dobrze” – jest pewien Iłtyakow. No i nie będzie trzeba pieniędzy wydawać. Wiec 2:0 dla Iłtiakowa.
To nie pierwsza obraźliwa wypowiedź posła. Miesiąc temu w radiu powiedział, iż wojna na Ukrainie rozpoczęła się z powodu prawa kobiet do usuwania dzieci i chęci życia dla siebie. „Kto nagle zdecydował, iż należy pozwolić na ten czyn? Pan powiedział: bądźcie płodni i rozmnażajcie się, napełnijcie ziemię. Nie, mówimy: żyj dla siebie. jeżeli przeżyjesz, będziesz żył w trumnie. Dopóki maszyna rodząca pracuje, rób to, co zostało ci dane na ziemi. W przeciwnym razie, wbrew woli Stwórcy, swoim grzechem zabijecie siebie, swoją rodzinę, swoich bliskich” – stwierdził poseł.
Mnie się wydawało – iż kulami i czołgami i rakietami zabijacie rodzinę, bliskich a choćby dzieci tylko iż na Ukrainie. Jak widać perspektywa ma znaczenie.
Choć na koniec muszę się zgodzić z posłem niech idą tą drogą make peace not war. Ściągnijcie żołnierzy z frontu i dajcie im w spokoju robić te dzieci.
8. Liczba udzielanych kredytów samochodowych wzrosła w ciągu roku o 70%
Wzrost Udzielania Kredytów: Od początku roku banki rosyjskie udzieliły o 70% więcej kredytów samochodowych niż w analogicznym okresie 2023 roku, z ogólną wartością 1,85 bln rubli dla 1,3 mln kredytów.
- Spowolnienie w Ostatnich Miesiącach: Pomimo dynamicznego wzrostu na początku roku, od września obserwuje się spowolnienie, z wolumenem spadającym z 226 mld rubli we wrześniu do 83 mld rubli w listopadzie.
- Banki Potwierdzają Trend: Banki jak VTB, OTP Bank i Rosbank Auto również zauważyły znaczący wzrost, jednak z widocznym ochłodzeniem popytu w ostatnich miesiącach.
- Koszt Kredytów: Średni pełny koszt kredytu (FCC) wynosił 23,8%, co oznacza, iż przy średniej pożyczce na 1,36 miliona rubli i okresie spłaty pięciu lat i siedmiu miesięcy, nadpłata wynosi około 81%.
- Preferencje Zakupowe: Ponad połowa kredytów samochodowych dotyczyła nowych aut, głównie chińskich marek takich jak Omoda, Chery, Geely, Haval i Changan.
Przyczyny Wzrostu Popytu w 2024:
- Odroczony Popyt: Rosnąca produkcja krajowa i import samochodów z Chin pozwoliły na zaspokojenie odroczonego popytu.
- Obawy o Podwyżkę Stóp Procentowych: Obawy przed dalszym wzrostem stóp procentowych (do 21% na początku roku) i opłaty recyklingowej skłoniły do zakupów na kredyt.
Opłata Recyklingowa:
- Wzrost w 2024: Od 1 października 2024 roku opłata recyklingowa wzrosła o 70-85%, wpływając na ceny importowanych samochodów.
- Prognozy na 2025: Oczekuje się dalszej indeksacji o 10-20% rocznie, co ma wspierać krajowych producentów i ograniczać chińskie importy.
Regulacje Banku Centralnego:
- Ograniczenia Kredytów: Bank Centralny wprowadził premie za ryzyko od lipca 2024 dla kredytobiorców z wysokim obciążeniem długiem, oraz ograniczył maksymalne PSK dla kredytów samochodowych.
- Plany na 2025: Wprowadzenie limitów makroostrożnościowych dla kredytów samochodowych, co może jeszcze bardziej ograniczyć udzielanie pożyczek.
Prognozy na 2025 Rok:
- Spadek Udzielania Kredytów: Przewidywany jest spadek udzielania kredytów samochodowych o ponad 30%, a choćby do 13%, ze względu na wysokie stopy procentowe i ograniczenia kredytowe.
- Ceny Samochodów: Możliwe jest spowolnienie wzrostu cen, ale przy mniejszej dostępności nowych samochodów z powodu opłaty recyklingowej, co może prowadzić do stagflacji na rynku samochodowym.
- Odbudowa Rynku: Oczekuje się, iż odbudowa wolumenu emisji kredytów może nastąpić bliżej 2026 roku.
Podsumowując, rynek kredytów samochodowych w Rosji w 2024 roku pokazał znaczący wzrost, ale ze względu na nowe regulacje i oczekiwany wzrost kosztów, przyszły rok może przynieść znaczące wyzwania, potencjalnie prowadząc do redukcji w udzielaniu kredytów i spadku popytu na nowe samochody.