Codzienny ekonomiczny przegląd 19.09.2024

ekonomiarosji.pl 11 godzin temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

  • Kawa chroni przed cukrzycą i udarem mózgu: naukowcy odkryli, iż trzy filiżanki kawy dziennie lub 200-300 miligramów kofeiny zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu o 48%. Eksperci twierdzą, iż nawyk picia kawy może dosłownie uratować życie.
  • Rosja straciła we wczorajszym pożarze 30 000 ton amunicji to około 400 000 pocisków 152 mm, co daje około 500 wagonów kolejowych. Materiały video pokazują dobitnie iż OPL nie działała.
  • Wściekłe znaczy byłe dziewczyny” zaczęły wydawać swoich byłych mężów i konkubentów, którzy uciekli ze strefy Północnego Okręgu Wojskowego, powiedział zastępca Dumy Państwowej Maksym Iwanow. Według zastępcy o „ciekawym trendzie” dowiedział się od prokuratorów w Moskwie. Ostatnio otrzymują dużą liczbę próśb od Rosjanek, które „podają tajne hasła” do miejsc, w których ukrywają się ich byli kochankowie, którzy zniknęli. „I jeden z nich napisał: Towarzyszu Majorze, informuję, iż jego pełne imię i nazwisko uciekło z frontu, a potem uciekł ode mnie do kogoś innego. Oto jego adres. Zabierzcie pasożyta z powrotem do Północnego Okręgu Wojskowego” – relacjonował Iwanow.
  • Według Kommiersanta bezpośrednie loty od stycznia 2025 r. między Rosją a Arabią Saudyjską może rozpocząć Aerofłot.
  • W pierwszym półroczu Tatnieft’ zmniejszył wydobycie ropy o 4,7% do 13,66 mln ton, a gazu o 8,1% do 430 mln m sześc. Produkcja produktów gazowych zmniejszyła się o 13,8 proc., do 473 tys. ton
  • Raport operacyjny Banku Rosji na temat oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych odnotował spadek w sierpniu. Jak wynika z badania, oczekiwana przez obywateli stopa inflacji w ciągu roku wyniosła 12,5% (o 0,4 punktu procentowego mniej niż w lipcu).
  • Od 10 do 16 września tygodniowa inflacja w Rosji wyniosłą 0,1 proc. wobec 0,9 proc. tydzień wcześniej. W ujęciu rocznym tempo wzrostu cen spowolniło do 8,74% z 8,85%.
  • Prace misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w celu konsultacji z Rosją zostały odroczone na czas nieokreślony – poinformowała służba prasowa MFW w rozmowie z „Kommiersantem”. 16 września zaplanowano wznowienie konsultacji MFW w ramach corocznego przeglądu rosyjskiej gospodarki.
  • Wołodymyr Zełenski ogłosił zakończenie prac nad „planem zwycięstwa” Ukrainy. W swoim wieczornym wystąpieniu podkreślił, iż najważniejsze szczegóły zostały ustalone, a teraz ważna jest determinacja w realizacji. Według doniesień medialnych plan może obejmować zamrożenie konfliktu i przystąpienie Ukrainy do NATO do końca tego roku.
  • W Rosji uruchomiono rejestr wezwań. Po upływie 7 dni od dnia wpisania do rejestru wezwanie uważa się za doręczone i opuszczanie kraju jest zabronione. Za niestawienie się w wojskowym urzędzie rejestracyjnym i poborowym wprowadzane są dodatkowe obostrzenia: zakaz prowadzenia pojazdów, zaciągania pożyczek, rejestracji nieruchomości oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
  • W Radzie Federacji zgłoszono propozycję wprowadzenia zakazu mieszkań jednopokojowych w całej Rosji w celu wzmocnienia rodzin i zwiększenia wskaźnika urodzeń. Senator Anatolij Szirokow opowiedział się za takimi rozwiązaniami, argumentując, iż mieszkania jednopokojowe nie są odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Zaznaczył, iż regiony powinny skupić się na Moskwie, gdzie od 1 sierpnia wprowadzono zakaz budowy mieszkań o powierzchni mniejszej niż 28 mkw.
  1. Kreml ostro tnie wydatki na wspieranie małych przedsiębiorstw

Władze rosyjskie przygotowały się na znaczne obniżenie kosztów wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w związku z zapotrzebowaniem na pieniądze na innych odcinkach gospodarczego frontu.

W latach 2025–2030 planuje się wydać na to o 21% mniej niż w poprzednim pięcioleciu. Dane takie pojawiły się w dokumentach rządowych na spotkaniu profilowym które odbyło się 3 września.

Projekt pt. „Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz wsparcie indywidualnych inicjatyw przedsiębiorczych” zostaje mocno okrojony.

W latach 2025–2030 większość środków przeznaczonych na projekt czyli ok. 238,4 mld rubli zostanie wykorzystanych na preferencyjne kredyty inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach priorytetowych (m.in. produkcja, IT, hotele i gastronomia).

Jednocześnie 148 mld z tych środków zostanie przeznaczone na subsydiowanie kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców do 2025 r., a reszta na nowe emisje w ramach połączonego programu.

Ponadto od przyszłego roku projekt stanie się programem federalnym, który stanie się częścią większego projektu krajowego „Efektywna i konkurencyjna gospodarka”. Wszystkie nazwy brzmią wspaniale, zwłaszcza na tle cięć o jedną piątą. Można więc zadać pytanie gdzie ta efektywność i konkurencyjność się pojawi?

Początkowo Ministerstwo Gospodarki zażądało 600 miliardów rubli na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. NA tyle wyceniono potrzeby przedsiębiorców w Rosji.

Jednak Ministerstwo Finansów uważa, iż ​​na te cele można przeznaczyć ponad połowę mniej. I musi wystarczyć.

Jeśli od 2019 do 2024 roku z budżetu przeznaczono rocznie 80 miliardów rubli. na wsparcie zostanie przeznaczonych teraz zaledwie 55 miliardów – wyliczył ekspert. Czyli mamy redukcje nie tylko pod względem planów na przyszłość. Mamy redukcje także do tego co wydawano na wsparcie przed wojną.

A jak wygląda życie przedsiębiorcy bez wsparcia?

Pożyczki dla przedsiębiorców są w tej chwili udzielane średnio w wysokości 20–40% rocznie i gdyby nie preferencyjne programy pożyczkowe dla przedsiębiorstw, wolumen emisji znacznie spadnie. To pewne. mówi analityk Freedom Finance Global, Władimir Czernow.

Jego zdaniem kwota 330 miliardów rubli. przez sześć lat wydaje się niewystarczający do wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w okresie aktywnej substytucji importu.

2. Z Rosji wyjechało ponad 2,3 mln migrantów, podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

W systemie rejestracji migracyjnej zarejestrowanych jest ponad 6,1 mln obcokrajowców w Rosji, w ubiegłym roku liczba ta wyniosła 8,5 mln osób – podaje służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej.

„Federalna Służba Migracyjna oficjalnie informuje, iż na dzień 1 września br. liczba cudzoziemców przebywających w Rosji, o których informacje znajdowały się w państwowym systemie informacyjnym rejestracji migracji, wynosiła 6 174 777 osób” – czytamy w raporcie.

Służba prasowa wyjaśniła, iż wskaźnik ten został uzyskany przy użyciu systemu i sprzętu, więc informacje te są obiektywne.

Rosyjskie władze przyspieszyły restrykcje dotyczące pracy migrantów od czasu ataku na Krokus z 22 marca.

W tym czasie organy ścigania przeprowadziły największe od 2013 r. „polowanie” na nielegalnych migrantów i obławy w co najmniej 68 regionach kraju. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponowało zaostrzenie przepisów migracyjnych.

3. Rosyjskim szkołom nakazano ograniczenie przyjmowania dzieci-migrantów

Kontynuując wątek dociskania migrantów.

Rosyjskim szkołom i organizacjom wychowania przedszkolnego polecono ograniczyć liczbę dzieci cudzoziemców, które nie mówią dobrze po rosyjsku, w klasach i grupach. Wynika to z nowych zaleceń metodologicznych Ministerstwa Edukacji.

„Należy dążyć do tego, aby w klasie (grupie) było nie więcej niż troje dzieci, które nie mówią dobrze po rosyjsku” – czytamy w dokumencie.

Zauważa również, iż badanie przeprowadzone w 17 regionach wykazało, iż nauczyciele gorzej radzą sobie ze swoimi obowiązkami, jeżeli w klasie lub grupie jest więcej niż troje dzieci, które słabo mówią po rosyjsku.

Jednocześnie Ministerstwo Oświaty podkreśliło, iż dzieci cudzoziemskie powinny być równomiernie rozłożone w ramach jednej równoległości, a cel trzech osób w klasie nie powinien stać się pretekstem do odmowy im nauki.

I tu słuchajcie bo papier wszystko przyjmie. Wyobraźcie sobie szkołę w małym mieście. Mamy 1 klasę i czworo uczniów. No taki pech się zdarzy. Odmówić dziecku nie odmówią, ale przekierują je do pierwszej wolnej placówki np. o 60km dalej. Bardzo jestem ciekaw jak te wytyczne będą egzekwowane.

Wcześniej deputowani do Dumy Państwowej z partii „Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę” wystąpili z propozycją ograniczenia liczby dzieci cudzoziemskich w rosyjskich szkołach do 10% liczebności klas.

„Ministerstwo Edukacji poparło nasze propozycje. Wprowadzenie tych środków ułatwi integrację migrantów ze społeczeństwem rosyjskim. Pozwoli im to poznać podstawowe cechy etyczne i kulturowe naszego kraju, a także zapobiegnie pojawianiu się wśród uczniów agresywnych grup etnicznych” – powiedziała zastępca Yana Lantratova.

Dajcie znać co sądzicie o tym pomyśle?

4. Czy był zamach na Aleksandra Łukaszenkę ?

Grupa spiskowców planowała w 2020 roku wyeliminować prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę poprzez zestrzelenie jego helikoptera. O tym poinformował kanał telewizyjny Białoruś-1 .

W zapowiadanym przez kanał filmie „Morderczy spisek”. Celem jest Łukaszenka” – powiedział jeden ze spiskowców Jurij Zenkowicz, iż zestrzelenie helikoptera głowy państwa zaplanowano z ciężkiego karabinu maszynowego zarówno podczas startu, jak i lądowania.

17 września prezydent Białorusi ogłosił , iż niektóre kraje pragną „wyłączyć go z programu politycznego”. Według Łukaszenki Litwa w przededniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego uzgodniła z Zachodem, iż zainicjuje rozpatrywanie kwestii białoruskiej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Według prezydenta celem tego procesu jest wymierzenie mu sprawiedliwości i „usunięcie go z porządku obrad”.

Białoruski przywódca oświadczył także , iż wyjeżdżająca za granicę jego opozycja chce stworzyć w kraju sytuację przedbuntowniczą przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w 2025 roku.

Wcześniej Łukaszenka powiedział , iż Białoruś zareaguje, jeżeli będą ją „naciskać”.

5. Uwaga na mikropożyczki! Rosjanie w strachu.

Tuż przed wyjazdem przeczytałem wam felieton Pawła Maximowa, ekonomisty który bardzo ostro podsumował działania rządu Rosyjskiego. Dziś znalazłem kolejny felieton tego Pana. I choć mu bardzo gratuluje, gdyż widzi i opisuje bardzo merytorycznie, to coraz większe mam obawy o Pana Maximowa.

Kiedy Rosstat, a następnie urzędnicy państwowi przysięgają społeczeństwu, iż w Federacji Rosyjskiej rosną płace, dochody i dobrobyt obywateli, wcale nie jest trudno je zdemaskować. Wystarczy spojrzeć na inne statystyki, według których popyt na usługi mikropożyczkowe, czyli na gwałtownie pożyczone pieniądze na wysoki procent, rośnie błyskawicznie i nie ma zamiaru przestać.

Jest to wyraźny dowód na to, iż ludziom rozpaczliwie brakuje środków do życia.

Marszałek Rady Federacji Walentina Matwienko powiedziała, iż ​​osoby korzystające z usług organizacji mikrofinansowych często trafiają „w prawdziwą niewolę, ale wszystko wydaje się być zgodne z prawem”.

Walentyna Iwanowna zaproponowała zakaz działalności organizacji mikrofinansowych w kraju. „Nie mogę już oglądać w telewizji tych strasznych tragedii ludzi, którzy zaciągają pożyczki od organizacji mikrofinansowych, potem tracą mieszkania i dużo pieniędzy.

Czy nie można ich w ogóle zamknąć?” – zapytała szefa banku centralnego E. Nabiulliny.

Elwira jednak nie zgodziła się z tym pomysłem.

Jej zdaniem w Rosji istnieje wiele nielegalnych instytucji działających pod przykrywką MFO, które windykują długi nielegalnymi metodami. I tu ciekawosta. Tych firm nie ma w żadnych statystykach! Dane które wam podajemy, iż rok do roku wzrost jest o 60% to tylko obraz z firm legalnych. Nie wiadomo ile ludzi wpadło w spirale w firmach szemranych.

Natomiast Elwira broni tych legalnych organizacji.

Jeśli jednak zakażesz legalnych, tacy „nielegalni pożyczkodawcy” po prostu przejmą rynek.

Legalne MFO nie mają prawa udzielać pożyczek, naliczać odsetek ani kar powyżej pewnego poziomu, jak pani Nabiullina wydawała się „pocieszać”.

Innymi słowy, główny bankier przyznaje, iż podszywając się pod MFO, w kraju działają także nielegalne (to znaczy przestępcze!) struktury finansowe.

Eksperci twierdzą, iż dziś ponad połowa obywateli kraju ma zadłużenie w bankach, a ci, którzy desperacko potrzebują pieniędzy na tydzień, dwa, przed wypłatą, nie chodzą już do banków. Tam czeka często odmowa. Muszą współpracować z firmami mikropożyczkowymi.

Osoby potrzebujące zwracają się dziś do lichwiarzy, których działalność opiera się na problemach biednych.

Oczywiście dlatego dwie trzecie ankietowanych współobywateli zgodziło się z pomysłem zamknięcia wszystkich tych organizacji mikrofinansowych, uznając takie rozwiązanie za sprawiedliwe.

Innymi słowy sytuacja jest niemal beznadziejna.

Istnieje jednak rozwiązanie. „Moim zdaniem społeczną misją państwa jest zadbanie o to, aby ludzie nie musieli zaciągać pożyczek” – powiedział Michaił Mamuta, szef Służby Ochrony Praw Konsumentów i Zapewnienia Dostępności Usług Finansowych Banku Rosji . „Państwo musi wspierać obywateli innymi narzędziami: celowymi dotacjami, zatrudnieniem i tak dalej”. Czy to naprawdę takie przytłaczające?

6. Strzelanina w biurze Wildberries

Wczoraj Pierwsze strzały padły o godz. 12.25. Strzelanina trwała około trzech minut. W centrum biznesowym włączył się alarm przeciwpożarowy, a Gwardia Narodowa przybyła na miejsce zdarzenia.

Według najnowszych informacji w konflikcie wzięło udział 30 osób, a rozdzieliło ich około 100 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

Zginęło dwóch ochroniarzy centrum biznesowego. Osiem osób zostało rannych, w tym policjant, który został ranny w nogę.

Wśród ofiar są mistrz rosyjskiego sportu w pankration (rodzaj sztuk walki, który łączy techniki zapasów i walki na pięści) oraz we wszystkich stylach karate Abubakar Mestoev, mistrz Europy i świata w taekwondo, mistrz sportu w kickboxingu Umar Chichaev, mistrz Rosji w boksie w wadze ciężkiej Raszid Kodzew.

Na miejsce przyjechały trzy policyjne autobusy specjalne, dwie karetki pogotowia i jedna karetka pogotowia. Około 30 osób zostało przewiezionych na komisariat.

Wiadomo, iż kilku zatrzymanych stawiało opór funkcjonariuszom organów ścigania. Sprawa karna została wszczęta na podstawie trzech artykułów: „Zabójstwo”, „Ingerencja w życie funkcjonariusza organów ścigania” oraz „Nielegalne nabywanie, przekazywanie, sprzedaż, przechowywanie, transport, przekazywanie lub noszenie broni”.

Poniżej relacja według służby prasowej firmy

„Grupa ludzi w ubiorze sportowym i mundurach wojskowych, z których część miała na sobie maski, weszła dziś do biura Wildberries w centrum biznesowym Iskra-Park w pobliżu stacji metra Dynamo. Według naocznych świadków było ich 30. Napastnicy wyłamali drzwi i użyli siły fizycznej wobec strażnika.

Razem z nimi do biura weszli przyjaciele Władisława Siergiej Anufrijew i Władimir Bakin mąż włąścicielki (byli członkowie zarządu Wildberries – red.), a także pewna grupa prawników w liczbie trzech osób w garniturach.

Wszyscy domagali się spotkania z prawnikami i finansistami firmy. W momencie zajęcia tego biura pracownicy firmy zostali natychmiast ewakuowanii.

Półtorej godziny później grupa napastników została wycofana z terenu przez siły bezpieczeństwa i policję.

Władisław Bakalczuk który rozwodzi się z żoną właścicielką WildBerries powiedział, iż przyszedł pokojowo do biura firmy na spotkanie w sprawie budowy centrów logistycznych Wildberries, które zostały zbojkotowane przez niego i jego firmę.

Wladislaw nie ma dostępu do biur firmy. Nie jest pełnoetatowym pracownikiem Wildberries. Jako właściciel 1% udziału ma on prawo jedynie do żądania dokumentów.

Wildberries jest wart miliardy dolarów a sprawa rozwodowa małżonków realizuje się publicznie iście w rosyjskim niestety stylu.

Idź do oryginalnego materiału