Federalni urzędnicy ds. bezpieczeństwa twierdzą, iż spodziewają się prób ingerencji Pekinu w trwającą kampanię wyborczą.
Podczas konferencji prasowej w Ottawie 24 marca przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa wyborów przedstawił ocenę zagrożeń, jakie mogą się pojawić.
„Oczekuje się, iż Chińska Republika Ludowa, czyli ChRL, prawdopodobnie przez cały czas będzie atakować kanadyjskie instytucje demokratyczne i społeczeństwo obywatelskie, aby realizować swoje cele strategiczne” — powiedziała Vanessa Lloyd, która kieruje zespołem ds. zagrożeń dla wyborów ze strony służb bezpieczeństwa i wywiadu (SITE).
SITE składa się z przedstawicieli różnych departamentów i agencji.
Lloyd dodała, nie wdając się w szczegóły, iż chińscy urzędnicy i ich pełnomocnicy „prawdopodobnie będą prowadzić działalność polegającą na ingerencji zagranicznej, wykorzystując w tym celu złożony wachlarz zarówno jawnych, jak i tajnych mechanizmów”.
Niektóre z tych mechanizmów wyszły na jaw w ostatnich latach za sprawą przecieków informacji wywiadowczych do mediów i dokumentów opublikowanych przez Foreign Interference Commission, której przewodniczyła sędzia Marie-Josée Hogue. Obejmowały one mobilizację grup społecznych w celu unikania niektórych kandydatów wyborczych lub wplątywanie niektórych kandydatów i pracowników w sieci ingerencji .
Władze federalne wykryły niedawno internetową próbę ingerencji w wyścig o przywództwo w Partii Liberalnej, która miała związek z Chinami.
Mechanizm szybkiego reagowania (RRM) agencji Global Affairs Canada, który monitoruje cyfrowe środowisko informacyjne pod kątem dezinformacji sponsorowanej przez państwa zagraniczne, poinformował w lutym, iż wykrył operację informacyjną wymierzoną w kandydatkę na stanowisko lidera Chrystię Freeland.
RRM stwierdziło, iż „pogardliwe” artykuły informacyjne o Freeland, pochodzące z anonimowego bloga powiązanego z ChRL, były rozpowszechniane na bardzo popularnej chińskojęzycznej platformie społecznościowej WeChat. RRM stwierdziło, iż kampanię widziało około 2 do 3 milionów użytkowników WeChat na całym świecie.
WeChat był również używany podczas wyborów w 2021 r. do rozpowszechniania dezinformacji na temat Partii Konserwatywnej.
Lloyd stwierdziła, iż oprócz obaw związanych z Chinami, rząd Indii ma „zamiar i zdolność” do ingerowania w wybory w celu „potwierdzenia swoich wpływów geopolitycznych”.
Relacje między Ottawą a New Delhi są bardzo napięte od 2023 r., kiedy to ówczesny premier Justin Trudeau oskarżył agentów indyjskich o udział w morderstwie działacza pro-Khalistanu w Kolumbii Brytyjskiej. Ottawa później wydaliła sześciu indyjskich dyplomatów i urzędników konsularnych oskarżonych o bycie „osobami będącymi przedmiotem zainteresowania” w morderstwie. Indie zaprzeczyły swojemu udziałowi i oskarżyły Ottawę o wysuwanie oskarżeń o podłożu politycznym.
Lloyd dodała, iż Rosja mogłaby wykorzystać sieci internetowe do ingerencji, a Pakistan również mógłby interweniować, próbując przeciwdziałać wpływom Indii.
Wybory powszechne ogłoszone zostały 23 marca, a Kanadyjczycy będą głosować 28 kwietnia.