Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, iż Polska w "adekwatny sposób" odpowie na organizowane przez Rosję i Białoruś ćwiczenia Zapad-2025, które mają odbyć się we wrześniu. W Polsce będą "duże manewry" - zarówno polskie, jak i natowskie - dodał.
O to, czy nadchodzące białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad-2025 mogą stanowić zagrożenie dla Polski, Cezary Tomczyk został zapytany w poniedziałek w internetowej części rozmowy w RMF24. Wiceminister zaprzeczył, dodając przy tym, iż "odpowiemy na te ćwiczenia na Białorusi zarówno jako polska armia, jak i jako NATO".
"Polska odpowie na ćwiczenia Zapad-2025, które będą na Białorusi (…) w adekwatny sposób po polskiej stronie. W Polsce będą duże ćwiczenia polskie, natowskie, duże manewry. Pamiętajmy też, iż w zeszłym roku mieliśmy do czynienia z największymi w historii ćwiczeniami natowskimi, które zgromadziły ok. 100 tys. żołnierzy. NATO jest silniejsze od Rosji" - powiedział.
Białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad są organizowane co cztery lata od 2009 r. Ostatnie manewry Zapad-2021, w których udział wzięło ponad 200 tys. żołnierzy, były największymi manewrami na zachodnim kierunku od rozpadu ZSRR i okazały się częścią przygotowań do inwazji na Ukrainę. Na pytanie, czy "mamy jakieś niepokojące sygnały" dotyczące tegorocznych ćwiczeń, Tomczyk odparł, iż "sygnały, które dotyczą Rosji i Białorusi, zawsze są niepokojące".
Zapowiedź wiceszefa MON
Wiceszef MON pytany był również o kwestię dozbrajania Polski i Europy, w tym kwestię produkcji amunicji. Tomczyk poinformował, iż w pełni sprawne linie produkujące amunicję w Polsce to kwestia kilkunastu miesięcy. "My już dzisiaj produkujemy amunicję, ale nie mamy wszystkiego, jesteśmy w wielu aspektach zależni" - przyznał.
O konieczności zbudowania w Polsce całego łańcucha produkcyjnego od podstawowych surowców po gotowe pociski 155 mm, które posłużą artylerzystom obsługującym Kraby i K9, mówił w kwietniowym wywiadzie z PAP członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Marcin Idzik. Podkreślił, iż "chodzi nam przede wszystkim o spłonki, zapłonniki i gazogeneratory, a przede wszystkim - o prochy wielobazowe".
Źródło: RMF24 / PAP