Wojna to jedna z największych tragedii, które spotkać mogą zbiorowość ludzką. Wojenna trauma i dramatyczne wydarzenia na długo zapadają w pamięci żołnierzy, cywilów, ale także osób zaangażowanych w pomoc poszkodowanym. To właśnie do nich skierowany jest program „We are here to help”, który podzielony został na dwa moduły (pierwszy zakończony w 2021 roku oraz drugi – realizowany obecnie). W tym roku także czeka nas sporo pracy: szkolenia dla rodzin ofiar, sesje terapeutyczne, filmoterapia i gry symulacyjne oraz wizyty specjalistów w regionach poszkodowanych przez wojnę. Czas ostatecznie uwolnić się od wojennej traumy!
Wsparcie i leczenie weteranów. O beneficjentach programu We are here to help”
Beneficjenci programu „We are here to help” to osoby pokrzywdzone przez wojnę, które utraciły część ciała i potrzebują rehabilitacji, znajdują się w trudnej sytuacji i nie mają dostępu do usług rehabilitacyjnych.
W ramach pierwszej odsłony projektu „We are here to help”
- Zadbaliśmy o usługi rehabilitacyjne, które obejmowały takie usługi jak: fizjoterapia, terapia zajęciowa, patologia mowy i języka, terapia behawioralna i terapia poznawcza.
- Dodatkowo 40 osób zostało zaopatrzonych w protezy brakujących części ciała. Decyzje o zapotrzebowaniu na protezę podejmowali specjaliści.
- Uczestnicy spędzili 1 miesiąc w wybranym ośrodku rehabilitacyjnym, w którym zapewniliśmy im indywidualnie dobrany zestaw terapii i potrzebne wsparcie.
- W grudniu na zakończenie projektu zorganizowany został 3-dniowy obóz w Masalli. Jego uczestnikami zostało 50 weteranów, którzy korzystali z usług rehabilitacyjnych w ramach projektu. Dzięki temu uczestnicy mogli nie tylko przebywać na łonie natury z dala od domu i problemów, ale także zostali zaangażowani w różne zajęcia i gry.
Wojenna trauma – czas ją pożegnać. Na półmetku drugiej odsłony programu
Wraz z początkiem roku rozpoczął się drugi moduł programu „We are here to help” realizowany wspólnie z ADRA Azerbaijan. Osoby poszkodowane przez wojnę odbyły już szkolenia w kierunku poprawy zdrowia psychicznego i samopoczucia. Konsultacje przeprowadzone zostały ze specjalistami w dziedzinach psychologii klinicznej, rodzinnej i dziecięcej.
Jedną z zastosowanych metod terapeutycznych był „storytelling”. Dzielenie się praktykami i osobistymi historiami miało na celu uwolnienie się od traumy, zrozumienie tożsamości osobistych i zbiorowych oraz ich roli oraz wymianę pomysłów i praktyk, które uczestnicy będą mogli wdrażać w swoich społecznościach.
Opieką terapeutyczną objęliśmy również 50 rodzin, które straciły swoich bliskich (żona, dzieci, matka lub ojciec, brat, siostra) i nie potrafią zaakceptować sytuacji, przeżyć bólu i dalej żyć. Nasz specjalista będzie spotykał się będzie z nimi regularnie, przez cały rok w celu zapewnienia rodzinom nadziei na lepsze jutro.
Przed nami jeszcze:
- Spotkania filmowe (filmoterapia) oraz gry edukacyjne o tematyce budowania pokoju. Uczestnicy wezmą udział w grach symulacyjnych, w których otrzymają rolę decydenta. Celem specjalnie dobranych gier będzie poszerzenie punktu widzenia uczestników, rozwinięcie empatii i umiejętności komunikacyjnych oraz zdobycie doświadczenia w rozwiązywaniu konfliktów.
- Wizyty specjalistów w rejonach poszkodowanych w wyniku wojny. Od czerwca nasi specjaliści odwiedzać będą po kolei okolice Aghdam, Fizuli, Yevlax, Aghjabadi oraz miasta Ganja, aby pomóc ludziom, którzy w wyniku ataków rakietowych stracili swoich bliskich.
We are here to help – finansowanie projektu
Polska Pomoc
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Odwiedź stronę Polskiej Pomocy: https://www.gov.pl/web/polskapomoc