Czerwone światło z USA. Donald Trump odrzucił istotną dla Ukraińców propozycję dotyczącą broni. „Nie był zainteresowany”

news.5v.pl 3 godzin temu

Ukraińscy urzędnicy zwrócili się do administracji prezydenta USA Donalda Trumpa o zezwolenie na wykorzystanie rosyjskich aktywów zamrożonych na Zachodzie na zakup amerykańskiej broni — napisał Bloomberg, powołując się na swoje źródła. Według nich kwestia ta była podnoszona przez stronę ukraińską na spotkaniach w ostatnich tygodniach. Jeden z rozmówców agencji twierdzi, iż Kijów zwrócił się do Trumpa z taką propozycją, ale amerykański prezydent nie był zainteresowany tym pomysłem.

Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje zachodnie zamroziły aktywa rosyjskiego banku o wartości ok. 260 mld euro (ok. 1,1 mld zł). Większość tych środków jest przechowywana w belgijskim depozycie Euroclear.

Jesienią ubiegłego roku USA i UE zgodziły się udzielić Ukrainie kredytu w wysokości 50 mld dol. (ok. 200 mld zł), wykorzystując zyski z rosyjskich aktywów, które wynoszą około 3-5 mld euro (12,5-20 mld zł) rocznie.

Wcześniej UE zatwierdziła transfer zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów do Ukrainy. W lipcu 2024 r. Kijów otrzymał w ramach tego mechanizmu pierwszą transzę w wysokości 1,5 mld euro (ok. 6,3 mld zł). Jak zauważyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, 90 proc. tych środków miało zostać przeznaczonych na potrzeby wojskowe Kijowa, a 10 proc. — na odbudowę kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wcześniej źródła Agencji Reutera podały, iż administracja Trumpa zamierza skłonić sojuszników w Europie do rozpoczęcia zakupu amerykańskiej broni dla Ukrainy. Keith Kellogg, specjalny wysłannik Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji, ma omówić tę kwestię z krajami europejskimi podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbędzie się w dniach 14-16 lutego. Rozmówcy agencji zauważyli, iż jest to jeden z pomysłów zespołu Trumpa, który szuka opcji na to, jak kontynuować dostawy do Ukrainy bez ponoszenia wysokich kosztów.

Coś za coś

Wcześniej Trump powiedział, iż USA dostarczyły Ukrainie broń o wartości 200 mld dol. (ok. 799 mld zł). Zaznaczył, iż zamierza zażądać od Unii Europejskiej zrekompensowania tych wydatków. Ponadto stwierdził, iż Waszyngton może zawrzeć umowę z Kijowem, na mocy której przekaże Ukrainie pomoc w zamian za metale ziem rzadkich. — Powiedziałem im, iż chcę równowartość 500 mld dol. (ok. 2 bln zł) w metalach ziem rzadkich, a oni w zasadzie zgodzili się to zrobić — zauważył Trump.

Po inauguracji prezydenckiej Donalda Trumpa 20 stycznia amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy została zawieszona i wznowiona dopiero w pierwszych dniach lutego — podały wcześniej źródła Agencji Reutera. Według nich administracja prezydenta porzuciła pierwotny pomysł wstrzymania jakiegokolwiek wsparcia dla Ukrainy. Wśród personelu Białego Domu przez cały czas istnieją jednak nieporozumienia co do kwoty pomocy wojskowej, która powinna zostać dostarczona Ukrainie z amerykańskich zapasów.

Według Departamentu Stanu od początku inwazji Rosji na pełną skalę do 2025 r. USA dostarczyły Kijowowi pomoc wojskową o wartości 66 mld dol. (264 mld zł), a od 2014 r. prawie 70 mld dol. (ok. 280 mld zł). Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, iż Ukraina otrzymała broń o wartości ok. 76 mld dol. (304 mld zł).

Idź do oryginalnego materiału