Czołgi Abrams w Poznaniu. Ambasador USA: „Obok trwa wojna, a w Polsce toczy się normalne życie”

wpoznaniu.pl 10 miesięcy temu

We wtorek, 20 lutego odbyła się inauguracja Regionalnego Centrum Kompetencyjnego Czołgów Abrams w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. (WZM S.A.) w Poznaniu. Mają one zabezpieczyć potrzeby Sił Zbrojnych RP w zakresie obsługi floty czołgów Abrams. W ceremonii uczestniczyli wysocy rangą politycy. – Polska jest bezpieczna i zabezpieczona. Toczy się tu normalne życie, mimo iż obok trwa wojna – przekonywał Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu będą serwisowane czołgi Abrams, które polski rząd zakupił od USA dla Wojska Polskiego. – To strategiczna decyzja. Polska zbrojeniówka ma się czym pochwalić – powiedział Marcin Kulasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Jakby tego nie ująć. Wojna to też biznes i czas, aby polska zbrojeniówka podniosła swoje możliwości produkcyjne. Stąd podpisane umowy z koreańskim rządem i amerykańskim. Docelowo chcielibyśmy, aby połowa z tego PKB, które jest przekazywane teraz na wojsko, powstawało w Polsce, a polska zbrojeniówka na tym zarabiała – dodał.

W 2022 r. zawarto umowę na dostawę czołgów Abrams M1A2 SEPv3 wraz ze sprzętem towarzyszącym, pakietem logistycznym i szkoleniowym. Wyposażenie otrzyma Wojsko Polskie. Pierwsze dostawy czołgów Abrams M1A2 SEPv3 będą zrealizowane do końca 2024 r., zaś całość zostanie przekazana do 2026 roku.

Utworzenie Regionalnego Centrum Kompetencyjnego Czołgów Abrams w Poznaniu to wkład w umacnianie pokoju w Europie Środkowo-Wschodniej i wyraźny sygnał jedności i solidarności sił sprzymierzonych.

– Kwoty i liczby są imponujące, ale nie przysłaniają one najważniejszej sprawy. Jako obywatele kraju o niełatwej historii, wiemy, ile czujności i przygotowania wymaga utrzymanie pokoju. Polscy żołnierze dali się poznać jako wytrwali profesjonaliści gotowi do działania, którzy sprawdzili się podczas misji międzynarodowych. Cieszy mnie, iż będą dysponować najskuteczniejszym czołgiem współczesnego pola walki – powiedziała Agata Sobczyk, wojewoda Wielkopolski.

Inauguracja Regionalnego Centrum Kompetencyjnego Czołgów Abrams (fot. Łukasz Gdak)

Czołgi Abrams w Poznaniu

Polska zamówiła 116 amerykańskich czołgów M1A1 Abrams wraz ze sprzętem towarzyszącym w styczniu 2023 roku. Tego typu czołgi używali wcześniej żołnierze amerykańscy. Zamówienie powiązane było z przekazaniem przez polskie wojsko kilkuset poradzieckich maszyn z rodziny T-72 dla Ukrainy, która odbiera ataki Rosji. Umowa wynosi ok. 1,4 mld dol. netto (z czego 200 mln dol. sfinansowali Amerykanie w ramach środków pomocowych).

– Polskie siły zbrojne przeprowadziły historyczną modernizację. Musiano tego dokonać ze względu na zagrożenie ze wschodu. Rząd amerykański obiecał wsparcie i to wsparcie zapewnił, aby Polacy żyli w bezpiecznym i wolnym kraju. Polska jest bezpieczna i zabezpieczona. Osiągamy to wspólnie, poprzez dzielenie się technologią, informacjami, ćwiczenia, wymiany. Tak, abyśmy mogli powiedzieć, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. To już nie są amerykańskie czołgi, teraz to są polskie – powiedział Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

Cieszę się, iż mogłem wziąć udział w dzisiejszej ceremonii. Partnerstwo amerykańsko-polskie jest kluczowe, zarówno w sektorze handlowym, jak i w obszarze bezpieczeństwa. Dalsza silna kooperacja między naszymi krajami wzmacnia odstraszanie i obronę na wschodniej flance @NATO. https://t.co/cuTINN0SmL

— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) February 20, 2024

„Polska jest bezpieczna i zabezpieczona”

Ukraina już od dwóch lat walczy w obronie własnych terenów z wojskami Rosji. W czasie spotkania ambasador USA podkreślił, iż Polska może czuć się bezpieczna ze względu na sojusz północnoatlantycki. – W ciągu ostatnich dwóch lat przypomniano nam wszystkim wartość NATO. Mieszkałem w Polsce, zanim Polska przystąpiła do NATO. Była tu niepewność, której teraz nie ma, mimo tego, iż jesteśmy tuż obok strefy wojennej. Dzieci idą do szkoły, dorośli do pracy. Życie toczy się tutaj normalnie, a to za sprawę obrony zbiorowej – dodał Brzezinski.

Poza Abramsami w wersji M1A1 Polska zamówiła też 250 nowych Abramsów w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. Ich jeszcze w Polsce nie ma. Dostawy mają być do 2026 roku. Wraz z nimi przyjedzie sprzęt towarzyszący, czyli m.in. wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, wozy dowodzenia, pakiety szkoleniowe i logistyczne.

– W grudniu wyjechało 55 zmodernizowanych pojazdów, a już 31 z nich opuściło zakłady po przeprowadzonych usługach. To, co robimy, to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo naszego kraju, ale również wsparcie dla naszych sojuszników. Bezpieczeństwo jest łańcuchem, a jednym z ważnych ogniw są spółki zbrojeniowe – mówiła Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych i dodała: – Intencją jest, żeby do końca tego roku WZMoty były gotowe do ewentualnej modernizacji pierwszych 116 czołgów. Rozmawiamy również o tym, aby zaangażować w sieć producencką nasze firmy z Cegielskiego czy WSK Kalisz. To są dwie firmy, których potencjał już zaprezentowano.

fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału