Czy Polacy realnie przygotowują się na wojnę?

news.5v.pl 1 dzień temu

Czy w jakikolwiek sposób przygotowujesz się na ewentualność wojny? To pytanie usłyszeli uczestnicy badania SW Research dla Onetu. W pytaniu podano przykłady przygotowania: przygotowanie prowiantu, plecaków, planu wyjazdu itp. Na to pytanie aż 77 proc. osób badanych odpowiedziało przecząco. 23 proc. deklaruje z kolei podjęcie takich przygotowań.

Opinie badanych w tej kwestii nie różnią się znacząco ze względu na płeć. Wśród kobiet 80,5 proc. ankietowanych nie przygotowuje się na ewentualność konfliktu, 19,5 proc. deklaruje, iż podejmuje takie działania. W przypadku mężczyzn 73 proc. respondentów wskazało, iż nie szykuje się na ewentualny konflikt, natomiast 27 proc. twierdzi, iż prowadzi przygotowania na taką ewentualność.

Przygotowania w zależności od wieku

Najwyższy odsetek osób deklarujących prowadzenie przygotowań na wypadek wojny odnotowano wśród najmłodszych respondentów. W grupie osób do 24. roku życia, pozytywną odpowiedź na pytanie dotyczące przygotowań do ewentualnego konfliktu wskazało 31,6 proc. badanych. 68,4 proc. uczestników badania wskazało tymczasem odpowiedź przeciwną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobny poziom gotowości zanotowano wśród osób w wieku od 35 do 49 lat, gdzie prowadzenie przygotowań do ewentualnej wojny wskazało 31,4 proc. respondentów, Negatywnie w tej sprawie wyraziło się 68,6 proc. pytanych.

Z kolei w grupie wiekowej od 25 do 34 lat jedynie 16,8 proc. zadeklarowało, iż prowadzi realne przygotowania na wypadek ewentualnego konfliktu zbrojnego. Przeciwną odpowiedź wskazało 83,2 proc. pytanych. Natomiast w grupie najstarszych respondentów, powyżej 50. roku życia tylko 18,6 proc. respondentów podejmuje przygotowania, a 81,4 proc. nie szykuje się na ewentualność konfliktu zbrojnego.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 8-9.03.2025 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI — Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 806 ankiet z ogólnopolską próbą dorosłych. Zastosowano dobór kwotowy — próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania.

Idź do oryginalnego materiału