Czy Polska tożsamość narodowa jest zbudowana na lęku przed utratą suwerenności?

dailyblitz.de 10 godzin temu
Zdjęcie: czy-polska-tozsamosc-narodowa-jest-zbudowana-na-leku-przed-utrata-suwerennosci?


W swojej książce „The New Politics of Poland: A Case of Post-Traumatic Sovereignty” dr Jarosław Kuisz, polski historyk i badacz procesów politycznych, zgłębia się w historię Polski, aby zaproponować oryginalną analizę naszej polityki i tożsamości narodowej. Według Kuisza, wieki bezpaństwowości pozostawiły Polaków z „post-traumatycznym” podejściem do suwerenności, czyniąc ich nieufnymi wobec potężnych bloków zagranicznych – Unii Europejskiej, Związku Radzieckiego, czy obecnej Rosji.

W rozmowie z Piotrem Nowakiem, Kuisz wspomniał o tym, iż lęk ten jest wykorzystywany w ramach polaryzacji politycznej przez siły w Polsce oraz innych krajach byłego bloku wschodniego. Wojna na Ukrainie wygenerowała splot okoliczności, który sprawił, iż ciężar całej Unii Europejskiej i europejskiej polityki przenosi się do Europy Środkowo-Wschodniej.

Według Kuisza, Polacy niezależnie od przekonań politycznych, podzielają przekonanie, iż nasza suwerenność jest zagrożona. Wynika to głównie z doświadczeń historycznych, ponieważ nasz kraj znikał z mapy Europy parokrotnie. Ten fenomen wymazywania z mapy podzielają kraje całego regionu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Polacy są jednym z najbardziej nieufnych narodów wobec Rosji. Według danych pollster.com z 2022 roku, aż 74% Polaków uważało Rosję za zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.

Kuisz uważa, iż lęk przed utratą suwerenności jest silnie zakorzeniony w polskiej tożsamości narodowej. Jest to efekt historycznej traumy, wynikającej z upadku państwa polskiego w XVIII wieku i późniejszym narzuceniu przez Związek Radziecki.

W swojej książce, Kuisz analizuje również rolę polarizacji politycznej w Polsce i innych krajach byłego bloku wschodniego. Według niego, lęk przed utratą suwerenności jest wykorzystywany przez siły polityczne do mobilizacji wyborców i konsolidacji władzy.

Warto zauważyć, iż polityka Polski jest fascynująca dla zachodnich analityków. W 2024 roku książka Kuisza znalazła się w rankingu The Best Books 2024 prestiżowego czasopisma „Foreign Affairs”.

Podsumując, tożsamość narodowa Polski jest zbudowana na lęku przed utratą suwerenności, wynikającym z historycznych doświadczeń i traumy. Jednakże, ten lęk może być również wykorzystywany do celów politycznych, czego dowodzi analiza Kuisza.

Według danych Eurostatu z 2022 roku, Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw Unii Europejskiej, z PKB per capita wzrastającym o 4,5% w ostatnich pięciu latach. Jednakże, ten sukces gospodarczy nie zmienia faktu, iż Polacy przez cały czas żyją w cieniu historycznej traumy i lęku przed utratą suwerenności.

W przyszłości, Polska będzie musiała zwrócić uwagę na swoją tożsamość narodową i znaleźć sposób na integrowanie swojego lęku przed utratą suwerenności z potrzebą współpracy z innymi krajami UE. Jedynie w ten sposób będzie mogła przetrwać w zmieniającym się świecie.

Continued here:
Czy Polska tożsamość narodowa jest zbudowana na lęku przed utratą suwerenności?

Idź do oryginalnego materiału