Delegacja z naszego partnerskiego miasta – Sławuta przez cztery dni gościła w Lubartowie. Przedstawiciele Ukrainy zapoznali się między innymi z odnawialnymi źródłami energii zastosowanymi w lubartowskich spółkach, firmach i instytucjach. Odwiedzili też Lubartowski Ośrodek Kultury.
Wyjazd studyjny do Lubartowa (27 – 29 sierpnia) miał charakter wymiany doświadczeń
pomiędzy Sławutą, a Lubartowem w zakresie odnawialnych źródeł energii, pozyskiwania środków zewnętrznych, kogeneracji czy programów wymiany młodzieży.
Burmistrz Sławuty Wasyl Sydor podczas spotkania w Urzędzie Miasta opowiadał o skutkach rosyjskiego ataku.
– W odległości około 10 km od Sławuty położona jest Chmielnicka Elektrownia Atomowa. Po wybuchu wojny stała się ona celem rosyjskich ataków, a po ostrzale rakietowym w listopadzie 2022 r. została częściowo wyłączona. Moskwa zaczęła atakować infrastrukturę. Był wybuch, fala poszła na 15 – 20 kilometrów. Były okresy, iż nie było u nas prądu po 16 – 18 godzin na dobę – mówił burmistrz Sławuty Wasyl Sydor.
Dlatego delegacja Sławuty odwiedziła Lubartów, bo władze ukraińskie zainteresowały się alternatywnymi źródłami energii.
Goście z Ukrainy podczas wizyty w Lubartowie oglądali instalację fotowoltaiczną w Szkole Podstawowej nr 3, firmę Interduo.
Byli na oczyszczalni ścieków i farmie fotowoltaicznej na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz poznali jak pracuje Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej po nowoczesnej modernizacji.
Odwiedzili też Lubartowski Ośrodek Kultury i Kino Lewart. Spotkali się także z lubartowską nauczycielką z II LO Justyną Świderską – Niedobit, inicjatorką od wielu lat pomocy dla Ukrainy.
Wizyta studyjna w Lubartowie odbyła się w ramach projektu, którego głównym celem jest pomoc w odbudowie Ukrainy poprzez międzynarodowe partnerstwa samorządowe pomiędzy gminami z Ukrainy i państw UE, w tym Polski.
Partnerem w projekcie „Mosty zaufania“ realizowanym przez Związek Miast Ukrainy (AUC), wspólnie z Radą Gmin i Regionów Europy jest Związek Miast Polskich.
(kw)