Doszliśmy do kuriozum w dzieleniu uchodźców(-czyń) – aktualnie mama Rosjanka lub Białorusinka, której dziecko posiada ukraińskie obywatelstwo i wychowywało się w Ukrainie, uciekając z dzieckiem do Polski podlega tu innemu prawu niż jej dziecko.
Obywatele i obywatelki Ukrainy, ich małżonkowie(-nki) i dzieci oraz dzieci ich małżonków mogą korzystać z ochrony czasowej na terytorium RP w oparciu o przepisy tzw. specustawy. Osoby innej narodowości, uciekające przed tą samą wojną – podlegają innym przepisom. Zakres uprawnień przyznanych na gruncie obu ustaw znacząco się od siebie różni – szersze prawa, w tym w dostępie do świadczeń pomocowych mają osoby korzystające z tzw. specustawy.
Ustawodawca tak bardzo nie chciał zrównać w prawach osób, które musiały uciekać z Ukrainy, bez względu na ich narodowość, iż zapomniał, iż z Ukrainy uciekło bardzo dużo rodzin, w których rodzice dzieci z obywatelstwem ukraińskim – mają inne obywatelstwo, np. białoruskie.
Aktualnie dzieci z takich rodzin, pozbawione są dostępu do niektórych świadczeń, z których mogą korzystać ich koledzy i koleżanki z Ukrainy, których rodzice są Ukraińcami.
Istniejące przepisy prowadzą zatem do sytuacji, w której jedynym kryterium różnicującym małych Ukraińców i Ukrainki jest obywatelstwo ich rodziców – wysłaliśmy w tej sprawie interwencję do Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli zwracając jej uwagę na dyskryminację dzieci uciekających z Ukrainy już na poziomie prawa i potrzebę pilnych zmian w tym zakresie.
Z naszą interwencją możecie zapoznać się tutaj:
http://bit.ly/4g3HP6Y
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej