Dr Henryka Bochniarz o sztucznej inteligencji i obronności dla magazynu „Raport ESG”

raportcsr.pl 1 miesiąc temu

Prezentujemy fragmenty wywiadu, którego dr Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, udzieliła magazynowi „Raport ESG”. Dr Bochniarz pytaliśmy m.in. o Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI), Europejski Zielony Ład czy o wdrażanie ESG przez sektor MŚP. Poniżej publikujemy wątki poświęcone sztucznej inteligencji i cyfrowej transformacji oraz obronności.

AI, transformacja, Polska

Z programu EFNI wynika, iż wiele debat będzie poświęconych AI i transformacji cyfrowej. W jakim miejscu jest tu Polska?

Mamy wiele do nadrobienia. Są dziedziny z cyfrowego świata, w których wykonaliśmy niezły skok, co częściowo zawdzięczamy pandemii, kiedy trzeba było stosować instrumenty dające możliwość kontaktu z administracją czy z lekarzami. Natomiast wydaje się, iż do wykorzystywania sztucznej inteligencji w bieżącej działalności biznesowej pozostało dość daleko. Z moich rozmów z przedsiębiorcami wynika, iż prywatnie już chyba wszyscy korzystają z ChatGPT czy z Bing Chat, jednak wyjąwszy takie branże jak telekomunikacja, generalnie daleko nam do stosowania AI w biznesie.

Dla mnie jest jasne, iż bez znaczących nakładów trudno będzie oczekiwać większego postępu w rozwoju sztucznej inteligencji. Pan wicepremier Krzysztof Gawkowski mówi, iż zamierza wydać na ten cel 200 mln zł. Tymczasem także w sąsiednich krajach mówi się o miliardowych kwotach – czyli widać, iż czeka nas długa droga. Zwłaszcza, iż mamy ogromne obszary wykluczone z cyfrowej transformacji. Mieszkam na wsi pod Olsztynem i z tej prywatnej perspektywy nasuwa mi się pytanie, iż co z tego, iż w szkole jest szybki internet, skoro w domach go nie ma? Jak mam uczestniczyć w telekonferencji, to muszę jechać do jakiejś kawiarni w Olsztynie, bo na wsi mogę stracić łącze. A przecież 99 proc. polskich firm to są firmy małe, o ile więc chcemy mówić o wdrażaniu sztucznej inteligencji w gospodarce, to musimy na początek zapewnić dostęp do dobrego internetu w każdym gospodarstwie domowym.

Mam nadzieję, iż KPO umożliwi udostępnienie wszystkim światłowodu i iż będzie sporo pieniędzy na badania dotyczące sztucznej inteligencji. Bez tego trzeba się będzie liczyć z utratą kadr młodych fachowców w dziedzinie AI. Oni choćby nie muszą emigrować, po prostu zostaną zatrudnieni przez zagraniczne korporacje. o ile chcemy, aby rozwijali polskie firmy, musimy zadbać, aby ta praca była dla nich ciekawym wyzwaniem zawodowym, aby mieli konkurencyjne warunki zatrudnienia i rozwoju. Obserwując młodych ludzi widzę, iż dla nich nie ma ograniczeń, ich rynek pracy ma wymiar globalny.

***

Obronność a ESG

Mamy też wyzwania związane z wojną za wschodnią granicą i groźbą jej eskalacji. Czy działania firm na rzecz obronności, na przykład edukacji z zakresu Obrony Cywilnej albo wspomagania ochotników – sanitariuszy z różnych krajów, walczących na froncie, powinny być zaliczane do działań ESG?

Żyjemy w totalnie nieprzewidywalnych czasach, zagrożenia mogą się pojawić z każdego miejsca. Mogą to być choćby cyberataki, bo nie wierzę, aby Putina było stać na frontalny atak. Problem w tym, iż do odpierania tych zagrożeń w ogóle nie jesteśmy przygotowani.

Kiedy mieszkałam Minnesocie to byłam pełna podziwu, na ile kryzysowych sytuacji byliśmy przygotowywani. W tym stanie występowały bardzo ostre zimy czy tornada, więc każdy musiał mieć w domu przygotowany cały pakiet rzeczy na wypadek kryzysowej sytuacji. To były rzeczy mające daty ważności, które trzeba było odnawiać, to były szkolenia, gdzie mamy się zebrać jak mielibyśmy opuścić dom, te szkolenia obejmowały również dzieci w szkołach. Przy takim przygotowaniu panika prawdopodobnie i tak miałaby miejsce, ale na pewno byłaby dużo mniejsza.

Gdyby dzisiaj pojawiły się fake newsy, iż leci jakaś rakieta na Warszawę i należy znaleźć miejsce schronienia, to co byśmy wszyscy zrobili? Nie wiemy czy i gdzie są jakieś schrony. A gdyby wystąpiło skażenie chemiczne i należałoby zostać w domu przez kilka dni? Na takie sytuacje jesteśmy kompletnie nieprzygotowani. Dzieci w szkole są nieprzygotowane, pracownicy są nieprzygotowani, prywatnie jesteśmy nieprzygotowani.

Stąd moim zdaniem działania szkoleniowe i wspierające powinny być ujmowane w raportach. Ale też na nie powinny znaleźć się pieniądze. W skali kraju przygotowania z zakresu obronności to są ogromne środki, w związku z tym nie wyobrażam sobie ich prowadzenia bez finansowego wsparcia ze strony państwa. Powinna to być część ogólnego planowania obronności, a o ile mówimy o zaangażowaniu mniejszych firm, to ze względu na koszty one same nie dadzą rady podjąć tego typu działań.

Oczywiście, iż w pewnych sytuacjach, takich jak napływ uchodźców z Ukrainy, jesteśmy w stanie po harcersku się zorganizować. Sama obserwowałam jak ludzie jechali prywatnymi samochodami nad granicę, aby zabierać uchodźców nie bacząc na koszty. Jednak o groźbie agresji mówiono wcześniej, więc był czas, aby przygotować system pomocy zanim fala uchodźców pojawiła się na granicy. Tego zabrakło i nie widzę, aby ktoś wyciągnął wnioski na przyszłość. Bardzo się tego boję, iż w sytuacji kryzysu będziemy się jakoś ratować, tylko za dużo większą cenę i dużo większym wysiłkiem niż gdybyśmy byli przygotowani na złe scenariusze.

***

„Raport ESG” – gdzie kupić w wersji papierowej lub elektronicznej?

Cały wywiad jest dostępny w nowym, podwójnym numerze magazynu „Raport ESG”.

Oprócz sklepów sieci Empik, magazyn jest też dostępny w księgarniach internetowych, m.in. e-Kiosk.pl, Nexto.pl czy egazety.pl. Na 100 stronach znajdziemy eksperckie opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach.

Co jeszcze w numerze? Dużo!

W magazynie znajdziemy również rozmowę z prof. ALK dr hab. Bolesławem Rokiem, profesorem zrównoważonego zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego i współtwórcą Climate Leadership w ramach UNEP/GRID i Zygmuntem Berdychowskim.

Redakcja zaprosiła na swoje łamy ekspertów Fundacji XBW im. Ignacego Krasickiego, którzy przygotowali praktyczny poradnik o tym, jak przygotować się do sytuacji kryzysowych, jak na nie reagować i co włożyć do plecaka ewakuacyjnego. O tym, jak jest to ważne, przekonaliśmy się w dniach powodzi, której niszczycielski żywioł obserwowaliśmy w ostatnich dniach. To dodatek specjalny, który ma osiem stron i znajduje się w samy środku magazynu.

W numerze znajdziemy też wiele innych, inspirujących tematów. Redakcja piórem i ustami ekspertów porusza zagadnienia z równych dziedzin świata zrównoważonego rozwoju i ESG. W Raporcie znajdziemy przykłady działalności Grupy Ferrero, Grupy Żabka, Fundacji Adamed, polskich firm budowlanych w kontekście zielonej transformacji, takich jak np. spółka STRABAG.

W magazynie przeczytamy relację z jubileuszowej edycji festiwalu „Ślimakowe Rytmy”, który miał miejsce w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. To inicjatywa prof. Henryka Skarżyńskiego, światowej sławy otolaryngologa i autorytetu medycznego, który w ten sposób udowadnia, iż muzyka i medycyna mówią jednym językiem.

Na stronach magazynu ujrzymy również nieznany obraz polskiej wsi zaprezentowany podczas konferencji naukowej pt. „Polska wieś – wieś europejska: bilans 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej z perspektywy rolników, przedsiębiorców, polityków i ekspertów”. W konferencji, zorganizowanej przez Instytut Ekonomii i Finansów SGGW oraz Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, która jest wydawcą „Raportu ESG”, wzięli udział m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski; Wicemarszałek Sejmu RP, Piotr Zgorzelski; dr Marek Sawicki, Przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek senior Sejmu X kadencji oraz Urszula Pasławska, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W magazynie redakcja dużo miejsca poświęciła też Welconomy Forum in Toruń, jednemu z największych kongresów społeczno-gospodarczych w Polsce. Trudno się dziwić, podczas tego wydarzenia prezes Fundacji XBW, Urszula Jóźwiak, otrzymała nagrodę Ambasadora Welconomy za swoje zaangażowanie w działania fundacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wartości ESG. Jednym z przykładów tych działań jest m.in. magazyn „Raport ESG”.

Wydawcą magazynu jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG. Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa, którego IV edycja odbędzie się 29 stycznia 2025 r. Fundacja współorganizuje także Konkursu o Tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania – promujący dobre praktyki pracodawców, którego XIV już edycja odbędzie się w listopadzie 2024 roku.

Przeczytaj też: https://raportcsr.pl/zakonczylo-sie-xiii-europejskie-forum-nowych-idei-w-sopocie/

Idź do oryginalnego materiału