Kilkuset wiernych przeszło we wtorek (26 marca) ulicami Kielc w tradycyjnej miejskiej Drodze Krzyżowej. Wydarzenie, jak co roku rozpoczęło się na placu świętego Wojciecha. Rozważania zostały przygotowane przez grupy duszpasterstwa akademickiego i duszpasterstwa młodzieży.
Drewniany krzyż nieśli m.in. przedstawiciele duchowieństwa, rodzice, młodzież szkolna, nauczyciele, przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższych, mediów, przewodnicy świętokrzyscy i artyści.
Hasło tegorocznej Drogi Krzyżowej brzmiało: „Aby dać świadectwo prawdzie”. Do tych słów nawiązał biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Od zawsze stawiamy sobie pytanie, czym jest prawda. Człowiek staje po stronie bardzo subiektywnego odkrywania prawdy i ostatecznie nie zawsze jest w stanie dotrzeć do źródła prawdy. To, co nam Jezus proponuje, ma nas zaprowadzić nie tylko do prawdy, ale również i do wolności. Szukajcie, prawda Was wyzwoli, to wciąż aktualne wzywanie dla człowieka – zaznaczył hierarcha.
Pomysłodawcą wydarzenia, które od 24 lat odbywa się w Kielcach, jest biskup Marian Florczyk. Jak podkreśla, zależało mu, aby podczas nabożeństwa podążać przez wyjątkowe miejsca, związane z miastem.
– Idea była taka, aby idąc przez centrum miasta, wspominać kielczan, tych którzy tutaj żyli. Uświadamiamy sobie wówczas, iż krzyż człowiek dźwiga przez całe życie. On jest tylko przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jezus wziąwszy krzyż na swoje ramiona, upodobnił się do człowieka i cierpiał jak każdy człowiek – powiedział biskup.
Jedną z uczestniczek Drogi Krzyżowej była pani Anna. Jak mówiła, dla niej jest to przede wszystkim duże przeżycie religijne.
– Podczas nabożeństwa można przemyśleć wszystkie sprawy, które nagromadziły się w ciągu całego roku. Możemy iść, zastanowić się, co poprawić w swoim życiu. Warto pomodlić się, żeby nasze życie wróciło do normy. Idziemy ze swoimi intencjami, i prosimy Boga, aby się spełniły – mówi.
W mroku wyjątkowo wyglądały zwłaszcza lampiony niesione przez uczestników nabożeństwa. Pięknie prezentowały się również stroje, w które ubrani byli rycerze Jana Pawła II i Bożogrobcy.
W wędrówce za krzyżem ulicami miasta wierni mijali miejsca, ważne dla historii Kielc. To m.in. miejsce, w którym hitlerowcy rozstrzelali żołnierzy Armii Krajowej, małe getto, założone dla ludności żydowskiej przez niemieckich okupantów, Centrum Edukacyjne Przystanek Historia IPN, czy pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
Na zakończenie nabożeństwa na placu świętego Jana Pawła II słowo pasterskie wygłosił oraz pobłogosławił uczestników biskup kielecki Jan Piotrowski.