**Prezydent Andrzej Duda zakończył swoją ostatnią zaplanowaną wizytę zagraniczną jako głowa państwa w Czechach. Podczas spotkań z prezydentem Petrem Pavlem i premierem Petrem Fialą podkreślił znaczenie Inicjatywy Trójmorza dla rozwoju regionu. W debacie na uczelni CEVRO mówił o przyszłości Europy Środkowej i polskiej polityce zagranicznej.**
Prezydent Andrzej Duda odbył w poniedziałek spotkania na najwyższym szczeblu w Pradze. Najpierw rozmawiał na Zamku Praskim z prezydentem Czech Petrem Pavlem, a następnie z premierem Petrem Fialą.
Jak podkreślił polski prezydent, była to jego ostatnia zaplanowana wizyta zagraniczna jako Prezydenta RP. Do obu spotkań nawiązał podczas późniejszej debaty zorganizowanej na uczelni CEVRO, poświęconej przyszłości Europy Środkowej.
Podziękowania za wsparcie Trójmorza
Duda przekazał, iż podziękował prezydentowi i premierowi Czech za poważne potraktowanie Inicjatywy Trójmorza. To forum, na którym wspólnym interesem państw jest rozwój, jak podkreślił prezydent.
Prezydent Duda zapewnił, iż zawsze kładł nacisk na zrównoważony rozwój, czyli zapewniający każdemu dostęp do edukacji, usług medycznych, infrastruktury i rozwoju osobistego w miejscu, w którym się urodził. Podkreślił, iż celem Inicjatywy Trójmorza jest rozwój infrastruktury i optymalne wydawanie funduszy unijnych.
Infrastruktura i bezpieczeństwo energetyczne
"Chodziło o to, aby połączyć wysiłki i dobrze budować połączenia drogowe, budować interkonektory, zapewnić nam bezpieczeństwo, także energetyczne. Dzięki temu także oblicze naszej części Europy zmieniło się pod względem kontaktów osobistych, turystyki czy biznesu i inwestycji" - zaznaczył prezydent.
Przekonywał ponadto, iż "Polska powinna rozwijać się, nie oglądając się na niemieckie interesy". Odnosząc się do swoich wcześniejszych decyzji politycznych, przypomniał dyskusje o budowie dużego lotniska w Polsce.
Współpraca wyszehradzka ważniejsza niż weimarska
"Mój konkurent mówił, iż nie jest nam potrzebne duże lotnisko, bo takie jest w Berlinie. Ja mówiłem, iż Polska właśnie tego potrzebuje, zwłaszcza jeżeli chcemy być poważnym krajem NATO" - podkreślił prezydent.
"Współpraca weimarska nigdy nie była dla mnie ważniejsza niż wyszehradzka" - zaznaczył, odnosząc się do dwóch międzynarodowych formatów współpracy z udziałem Polski: Trójkąta Weimarskiego (dodatkowo Niemcy i Francja) oraz Grupy Wyszehradzkiej (oprócz Polski Czechy, Słowacja, Węgry).
Relacje polsko-ukraińskie i pamięć historyczna
Prezydent poruszył też temat relacji polsko-ukraińskich w kontekście rzezi wołyńskiej. Podkreślił, iż "w interesie państwa jest wyegzekwowanie upamiętnienia ofiar, by każdy miał możliwość pochowania swoich przodków, ale najważniejsza jest przyszłość naszych dzieci".
Wyraził dumę z Polaków za pomoc, jaką okazali swoim ukraińskim sąsiadom. "Mam nadzieję, iż na tym tle zbudujemy dobrą relację z naszymi sąsiadami z Ukrainy na stulecia, bo jest nam ona potrzebna; to kwestia tego, jak będą żyły kolejne pokolenia" - podkreślił prezydent Duda.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.