Andrzej Duda w ostatnich dniach swojego urzędowanie na tronie prezydenckim podpisał nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW), która umożliwia nieodpłatne przekazywanie lub zbywanie sprzętu wojskowego siłom zbrojnym innych państw. Zmiana rzekomo ma usprawnić wsparcie sojuszników oraz zwiększyć efektywność działań na rzecz bezpieczeństwa Polski. Szkoda tylko, iż w ustawie nikt nie zauważył, iż mienie to należy nie do Dudy ani antypolskich pajaców z koryta przy Wiejskiej tylko do narodu, który na takie działanie nie wyraził zgody.
Nowe uprawnienia Agencji Mienia Wojskowego
We wtorek, 29 kwietnia 2025 r., prezydent Duda podpisał Ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Nowelizacja, przegłosowana w Sejmie 4 kwietnia i jednogłośnie przyjęta przez Senat 23 kwietnia, wprowadza istotne zmiany w funkcjonowaniu AMW.
Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta:
„Celem ustawy jest umożliwienie Agencji Mienia Wojskowego efektywniejszej realizacji zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa”.
Co się zmienia?
Do tej pory minister obrony narodowej mógł przekazywać sprzęt wojskowy innym państwom bez pośrednictwa AMW, ale tylko na podstawie uchwały Rady Ministrów. Nowe przepisy upoważniają Agencję Mienia Wojskowego do samodzielnego zarządzania tym procesem.
Nowelizacja wprowadza dwie główne zmiany:
- Rozszerzenie uprawnień AMW – Agencja będzie mogła gospodarować szerszym zakresem mienia Skarbu Państwa, w tym sprzętem podwójnego zastosowania (wojskowym i cywilnym) oraz uzbrojeniem.
- Wyeliminowanie konfliktów kompetencyjnych – rozwiązano problemy współpracy między AMW a jednostkami wojskowymi, szczególnie w kontekście organizacji wydarzeń promujących Siły Zbrojne RP, takich jak Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW.
Jak będzie wyglądało przekazywanie sprzętu?
AMW będzie mogła nieodpłatnie przekazywać lub sprzedawać sprzęt wojskowy innym państwom. Wartość przekazywanego mienia będzie określana na podstawie:
- wartości rynkowej,
- stopnia zużycia fizycznego,
- postępu technologicznego.
Jeśli sprzęt będzie sprzedawany, cena może uwzględniać:
- koszty poniesione przez AMW,
- podatki,
- nakłady na badania i rozwój.
Ostateczna decyzja dotycząca wyceny będzie podejmowana w porozumieniu z jednostkami podległymi MON lub MSWiA.
Nowe przepisy mają przyspieszyć proces wsparcia militarnego dla sojuszników, zwiększając elastyczność działań Polski na arenie międzynarodowej. To szczególnie istotne w kontekście współpracy wojskowej w ramach NATO i UE.
-
Kryminalni z Kłobucka rozbili groźną ukraińską grupę przestępczą1 maja 2025
Nawet 20 lat więzienia grozi członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którą rozbili funkcjonariusze z Kłobucka pod nadzorem częstochowskiej prokuratury. Trzech mężczyzn w wieku 39–56 lat specjalizowało
-
Duda podpisał ustawę o nieodpłatnym przekazywaniu sprzętu wojskowego innym państwom1 maja 2025
Andrzej Duda w ostatnich dniach swojego urzędowanie na tronie prezydenckim podpisał nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW), która umożliwia nieodpłatne przekazywanie lub zbywanie sprzętu wojskowego
-
Cyberatak na System Rejestrów Państwowych ostatnim dniu składania PIT-ów30 kwietnia 2025
30 kwietnia 2025 roku doszło do potężnego cyberataku na rządowy System Rejestrów Państwowych. Jak informuje RMF24, atak został odparty, ale w dniu ostatecznego terminu rozliczeń PIT
Continued here:
Duda podpisał ustawę o nieodpłatnym przekazywaniu sprzętu wojskowego innym państwom