Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

polska-zbrojna.pl 4 miesięcy temu

Dobra passa Biało-Czerwonych w pierwszych w tym sezonie regatach kajakarskich o Puchar Świata – na torze w węgierskim Szegedzie wywalczyli osiem medali. Dwa z nich zdobyli kajakarze Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na drugim stopniu podium stanęła czwórka kobiet, tę samą lokatę wywalczyła st. szer. spec. Dominika Putto w finale jedynek na 200 m.

Pasjonującą walkę na finiszu o zwycięstwo w finale A czwórek kobiet na 500 m stoczyły reprezentantki Polski i Niemiec. Na półmetku prowadziły kajakarki zza naszej zachodniej granicy. Paulina Paszek, Julie Marie Hake, Pauline Jagsch i Sarah Brüssler 250 m przepłynęły w czasie 44,12 s. Drugie miejsce zajmowały Nowozelandki (44,38 s), trzecie – Chinki (44,49 s), czwarte – Hiszpanki (44,65 s), a piąte – Polki (44,83). St. szer. spec. Dominika Putto, st. szer. Karolina Naja, st. szer. Anna Puławska i szer. Dominika Kąkol były za to najszybsze na drugim odcinku. Jako jedyne pokonały następne 250 m poniżej 46 s. Kajakarkom CWZS-u w drugiej części rywalizacji zmierzono czas 45,82 s, a Niemkom 46,19 s. Polkom jednak nie udało się odrobić strat z pierwszej połówki do rywalek zza zachodniej granicy – przegrały złoto o 0,34 s. Brązowy medal zdobyły Chinki, które straciły do Biało-Czerwonych 0,44 s.

Pięć godzin po wywalczeniu srebra w czwórkach st. szer. spec. Dominika Putto wystartowała w finale nieolimpijskiej konkurencji na dystansie 200 m. Kajakarka CWZS-u z czasem 40,01 s finiszowała na drugiej pozycji. O 0,82 s szybsza od niej była Chinka Mengdie Yin. Brąz – z wynikiem 40,38 s – zdobyła Emily Lewis z Wielkiej Brytanii.

Tylko 0,06 s zabrakło do podium st. szer. spec. Katarzynie Kołodziejczyk i Justynie Iskrzyckiej w finale kajakarskich dwójek na 500 m. Polki zajęły czwartą pozycję, a zdecydowanie triumfowały Nowozelandki Lisa Carrington i Alicia Hoskin. Niestety, do finału nie awansowała druga z polskich osad w składzie: st. szer. spec. Helena Wiśniewska i szer. Martyna Klatt. Osada zestawiona z reprezentantek CWZS-u została zdyskwalifikowana w biegu eliminacyjnym za dwukrotny falstart. Z kolei Wiśniewska i Klatt wraz z szer. Sandrą Ostrowską i Julią Olszewską uplasowały się na szóstej pozycji w finale A czwórek, w którym srebro zdobyły ich koleżanki.

Pozostałe medale dla Polski zdobyli na Węgrzech: złoty – Oleksii Koliadych (w konkurencji C-1 200 m); srebrne – Sławomir Witczak (K-1 500 m), Jakub Stepun (K-1 200 m), Sylwia Szczerbińska i Aleksander Kitewski (C-2 mix 500 m) oraz Kacper Sieradzan i Adrian Kłos (C-2 500 m); brązowy – Justyna Iskrzycka (K-1 1000 m).

W klasyfikacji medalowej regat w Szegedzie triumfowali reprezentanci gospodarzy. Węgrzy zdobyli aż 15 medali, w tym po sześć złotych i brązowych oraz trzy srebrne. Drugie miejsce zajęli Chińczycy (3 – 0 – 1), a trzecie ex aequo reprezentacje Nowej Zelandii i Australii (2 – 1 – 0). Biało-Czerwoni uplasowali się na ósmej pozycji (1 – 6 – 1). Medale zdobyli reprezentanci 21 państw oraz zawodnicy startujący pod egidą ICF (Międzynarodowej Federacji Kajakowej). Przed rokiem w Szegedzie, również w pierwszych w okresie regatach o Puchar Świata, Polacy zdobyli osiem medali, a sześć z nich – złoty, trzy srebrne i dwa brązowe – padło łupem kajakarzy CWZS-u.

Drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w kajakarskim sprincie odbędą się w dniach 24–26 maja w Poznaniu.