Dworzec oknem na świat

radiokielce.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Czy centrum miasta czeka parkingowa rewolucja? [ZDJĘCIA, MAPA]


Znaczna część turystów trafia do Kielc poprzez dworzec kolejowy. Ten, który tam stoi w tej chwili jest kolejnym dworcem – powiedział gość Stacji Wakacje dr Paweł Grzesik z Muzeum Narodowego w Kielcach. W ramach cyklu „Świętokrzyskie nieoczywiste” we wtorek (1 lipca) odkrywamy tajemnice kieleckiego dworca kolejowego.

Pierwszy powstał w 1885 roku, kiedy do Kielc doprowadzono linię, ówczesną Iwanogrodzko-Dąbrowską, czyli prowadzącą z ówczesnego Iwangrodu, czyli Dęblina, do Dąbrowy Górniczej. Kielce dzięki temu zyskały, miasto zaczęło się wówczas dynamicznie rozwijać – wyjaśnił – dworzec stał się oknem na świat dla miasta.

Doprowadzenie tej linii kolejowej było dla Kielc bardzo twórcze, bo właśnie przy niej zaczęły powstawać różnego rodzaju zakłady przemysłowe. W tamtym czasie zbudowano zakłady Henryków, czyli zakłady meblarskie, stanęła też huta Szkła „Maryla”. A po drugiej stronie torów zostały zlokalizowane koszary, żeby można było gwałtownie przemieszczać wojsko, bo w czasach rosyjskich dworce były w dużej mierze też traktowane jako punkty strategiczne.

Dworzec kolejowy, który stoi dzisiaj w tym miejscu, nie jest oczywiście tym, który powstał tam w końcu XIX wieku. Ten pierwszy został zniszczony w czasie I wojny światowej, został spalony przez wojska państw centralnych jesienią 1914 roku. Później – po wyparciu wojsk rosyjskich, gdy Kielce stały się częścią okupacji austriackiej – Austriacy odbudowali obiekt z nieco zmienioną architekturą.

Kielce. Dworzec PKP w połowie XX wieku/ Fot. E. Falkowski

Warto też wspomnieć, iż w 1929 roku plac przed dworcem został nazwany Placem Niepodległości, dlatego, iż stanął tam w 1929 roku pomnik niepodległości, którego kopia znajduje się w tej chwili w tym miejscu. Natomiast budynek dworca odbudowany w czasie I wojny światowej uległ częściowemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Po wojnie został odbudowany, zabezpieczony i tak stał do początku lat 70 XX wieku.

W 1971 roku na jego miejscu powstał zupełnie nowy dworzec modernistyczny, z charakterystyczną przeszkloną częścią centralną. Jego idea polegała na tym, iż na parterze były kasy, natomiast pierwsze piętro było przeznaczone na poczekalnie i różnego rodzaju usługi. Architektowi chodziło o to, żeby czekając na pociąg podróżni mogli podziwiać poprzez ogromne szyby perspektywę głównej ulicy miasta.

Niestety w tej chwili – zdaniem Pawła Grzesika – po ostatnim remoncie w 2023 roku dworzec stracił pierwotne założenie, na parterze są jedynie kasy i mała poczekalnia.

01.07.2025. Stacja Wakacje – Świętokrzyskie nieoczywiste. / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Idź do oryginalnego materiału