Dzieci ze Lwowa wypoczywają w podkieleckim Kaczynie

radiokielce.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Dzieci ze Lwowa wypoczywają w podkieleckim Kaczynie


Kilkadziesiąt dzieci z Ukrainy wypoczywa w podkieleckim Kaczynie na koloniach, które zorganizowała Caritas Diecezji Kieleckiej. Wolny czas spędzają nie tylko grając w piłkę nożną, kometkę, czy nad zalewem w pobliskim Borkowie, ale także zwiedzają region świętokrzyski. Odwiedziły już m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach, Jura Park w Bałtowie, zdobyły Łysicę oraz zwiedziły zamek w Chęcinach.

Jak przyznają, na nudę nie mogą narzekać.

– Należymy do zespołu „Perła”, dlatego tutaj dużo tańczymy, ale też śpiewamy, gramy w piłkę i inne gry zręcznościowe. Bardzo mi się tu podoba, jest cisza i spokój – powiedziała 12-letnia Zina.

– Zwiedzamy też region. Byliśmy już w Jura Parku w Bałtowie, gdzie mogliśmy podziwiać ogromne dinozaury. To zrobiło na mnie duże wrażenie. Chodzimy także do kościoła w Kaczynie, gdzie modlimy się za Ukrainę i za biednych ludzi – przyznała z kolei Ana.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas informuje, iż grupa 35 dzieci wraz z opiekunami przyjechała do Kaczyna ze Lwowa na zaproszenie biskupa Jana Piotrowskiego.

– Myślę, iż ten czas jest dla nich czasem spędzonym w atrakcyjny sposób, a przede wszystkim też odpoczną od tego co przeżywają na Ukrainie. Rejon lwowski nie jest co prawda w polu tych bezpośrednich działań wojennych, ale nieustanne alarmy bombowe, stres i niepewność jutra nie wpływa dobrze na każdego z nas, a już zwłaszcza na dzieci. Dlatego ten czas spędzony w naszym regionie jest dla nich czasem odpoczynku i wytchnienia – dodał ksiądz Krzysztof Banasik.

Kolonie w podkieleckim Kaczynie potrwają do 11 sierpnia.

Caritas Diecezji Kieleckiej w te wakacje zorganizowała także letni wypoczynek dla dzieci z naszego regionu. Wypoczywały nad polskim morzem, w Chłapowie i w górach, w Zakopanem. Wolny czas mogły spędzić także na półkoloniach, czyli w miejscu zamieszkania.

W sumie kielecka Caritas zorganizowała wypoczynek dla ponad 700 dzieci.



Idź do oryginalnego materiału