Dzień Cytadeli – Święto szabli polskiej w MWP

polska-zbrojna.pl 7 godzin temu

Ostatnia niedziela w Muzeum Wojska Polskiego upłynęła pod znakiem wyjątkowego święta – Dnia Cytadeli, który poświęcony był jednej z najbardziej ikonicznych broni w historii Polski – szabli. Wydarzenie przyciągnęło tłumy odwiedzających, oferując im nie tylko bogaty program atrakcji, ale przede wszystkim emocjonujące spotkanie z historią, które ożyło w murach warszawskiej Cytadeli. Muzeum Wojska Polskiego udowodniło, iż potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością, dostarczając publiczności niezapomnianych wrażeń.

Szabla – symbol oręża i ducha narodowego

W centrum wydarzenia znalazła się szabla – broń, która na trwałe wpisała się w historię polskiego oręża i narodowej tożsamości. Odwołując się do słów „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”, muzeum uczciło jej symboliczny wymiar, prezentując widowiskowy turniej szabli polskiej, pokazy jeździeckie reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, a także szermierkę w wykonaniu pasjonatów w strojach historycznych. Pokazy konne przywołały ducha kawalerii I Rzeczypospolitej, a możliwość przymierzenia husarskiej zbroi i dzierżenia szabli pozwoliła uczestnikom jeszcze mocniej poczuć klimat epok minionych.

REKLAMA

Rekonstruktorzy historyczni zaprezentowali kunszt musztry i walki ogniowej piechoty z czasów Augusta Mocnego, a zespół „La Danse” przeniósł uczestników na królewski dwór unii polsko-saskiej – można było nie tylko oglądać, ale i zatańczyć historyczne menuety. Całość tworzyła autentyczną, barwną i pełną emocji opowieść o dziedzictwie polskiego oręża.

Atrakcje dla wszystkich – historia, pasja i doskonała organizacja

Muzeum przygotowało szereg stref tematycznych, które zaspokoiły potrzeby zarówno miłośników militariów, jak i rodzin z dziećmi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „1000 lat Chwały Oręża Polskiego”, a także strefa gier bitewnych Z Kostką i Miarką, gdzie rozegrano wielką bitwę „Ogniem i Mieczem” – odtworzenie starcia pod Łojowem z 1651 roku okazało się fascynującą lekcją historii w skali stołowej.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych – konstrukcyjna strefa klocków Cobi, liczne animacje, tor łuczniczy, a także możliwość wejścia do wnętrza gigantycznego balonu z „Balonową Stroną Nieba” dostarczyły dzieciom (i dorosłym!) mnóstwo radości. Na terenie Cytadeli zaprezentowano również nowoczesne pojazdy wojskowe, modele militarne, a jednostki wojskowe i instytucje przygotowały pokazy sprzętu i interesujące rozmowy o współczesnej armii.

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratowników medycznych spotkały się z ogromnym zainteresowaniem – edukacja w praktyce zyskała tutaj wymiar nie tylko pouczający, ale i niezwykle potrzebny.

Dzień Cytadeli – Święto szabli polskiej okazał się spektakularnym sukcesem. Dzięki pasji organizatorów, zaangażowaniu rekonstruktorów, edukatorów i animatorów, Muzeum Wojska Polskiego stworzyło wydarzenie, które połączyło historię, emocje i świetną zabawę. To była prawdziwa podróż w czasie, która udowodniła, iż historia nie musi być zamknięta w gablotach – może żyć, poruszać i inspirować.

Źródło: MWP

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału