Warsztaty z zakresu medycyny ratunkowej i medycyny pola walki zorganizowali podkarpaccy kontterrorści. Uczestniczyli w nich funkcjonariusze elitarnych jednostek z całej Polski i Czech, którzy doskonalili swoje umiejętności z zakresu medycyny pola walki, gdzie mogą spotkać się ze specyficznymi obrażeniami, w trudnych warunkach. Warsztaty teoretyczne i praktyczne prowadzili eksperci z dziedziny medycy ratunkowej z Polski i z zagranicy.
W pięciodniowym szkoleniu udział wzięli policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontterrorystycznego Policji w Rzeszowie wspólnie z kolegami z SPKP Białystok, Radom, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, CPKP BOA, funkcjonariuszami jednostki interwencyjnej MSK z Czech oraz żołnierzami z JWK Lubliniec, I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.
Warsztaty prowadzili specjaliści policyjni, wojskowi i cywilni
Cześć teoretyczna została przeprowadzona przez podmioty zewnętrzne – Fundację „W Międzyczasie”, którą reprezentowali Damian Duda oraz Jakub Szczerba. Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, którą reprezentował Grzegorz Kucaba. Medavac Hub Jasionka, której przedstawicielem był Adam Szyszka, a także firma „Dream Team”, której prelegentem była Kinga Ząbek.
Tematem tej części było udzielanie pomocy medycznej w warunkach działań jednostek specjalnych wojska i policji, a dzięki wyposażeniu w sprzęt symulacyjny, uczestnicy mieli stworzone warunki bardzo zbliżone do realnych.
Sprawdzili się też w praktyce
Przez kolejne trzy dni, uczestnicy warsztatów, mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Obejmowała ona m.in. przeprowadzenie symulacji taktyczno – medycznych z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze aktywnego strzelca. Zadanie polegało na szybkim wdrożeniu działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia, do którego może dojść w wyniku masywnych krwotoków, niedrożności dróg oddechowych, odmy czy innych obrażeń.
Medycyna pola walki zajmuje się specyficznymi obrażeniami w specyficznych warunkach, dlatego regularne szkolenia z zakresu medycyny ratunkowej są niezbędne do podnoszenia kwalifikacji policyjnych ratowników bojowych.