Recep Tayyip Erdogan (po lewej) i Władimir Putin (po prawej) spotykają się w Soczi w Rosji, 4 września 2023 r. © Getty Images / Dogukan Keskinkilic
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zobowiązał się do zwiększenia przepływów handlowych między Turcją a Rosją po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w niedzielę.
W oświadczeniu wydanym po rozmowie biuro Erdogana poinformowało, iż on i Putin omówili „dwustronne stosunki Turcji z Rosją, a także kwestie regionalne i globalne”, a Erdogan stwierdził, iż zamierza „rozszerzyć współpracę między Turcją a Rosją w wielu obszarach, w szczególności poprzez zwiększenie wolumenu handlu” między tymi dwoma krajami.
Kreml wydał podobne oświadczenie, potwierdzając, iż Erdogan i Putin rozmawiali o „wielu międzynarodowych tematach” i położyli „nacisk na zwiększenie efektywności współpracy handlowej i gospodarczej”.
Chociaż Turcja jest członkiem bloku NATO kierowanego przez USA i aspirującym członkiem UE, Erdogan przyjął politykę neutralności w konflikcie na Ukrainie.
Oprócz organizacji rozmów pokojowych w 2022 r. Turcja pośredniczyła w w tej chwili nieistniejącej Inicjatywie Zbożowej Morza Czarnego i odrzuciła prośby USA o nałożenie sankcji gospodarczych na Moskwę.
Turcja jest trzecim co do wielkości nabywcą rosyjskiej ropy naftowej na świecie, a Moskwa jest jej najcenniejszym partnerem importowym, zgodnie z danymi zebranymi przez Bank Światowy.
Ankara podobno uległa niektórym żądaniom Waszyngtonu, takim jak zablokowanie eksportu niektórych towarów „podwójnego zastosowania” do Rosji w ostatnich miesiącach, według Financial Times.
W ramach wielu rund sankcji USA umieściły na czarnej liście około 20 tureckich firm od zeszłego roku za rzekome dostarczanie takich towarów rosyjskim odpowiednikom mającym powiązania z przemysłem obronnym kraju.
Termin „podwójnego zastosowania” odnosi się do części, narzędzi i komponentów o zastosowaniach zarówno cywilnych, jak i wojskowych.
Tymczasem Turcja przez cały czas eksportuje systemy uzbrojenia na Ukrainę – w tym drony i broń strzelecką.
W rozmowie z turecką gazetą Hurriyet na początku tego miesiąca rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, iż broń ta „jest używana przez ukraińskie siły zbrojne do zabijania rosyjskiego personelu wojskowego i cywilów”.
„Ta sytuacja nie może nie dziwić, biorąc pod uwagę oświadczenia rządu tureckiego, iż jest gotowy do mediacji” – dodał Ławrow.
Erdogan i Putin spotkali się kilkakrotnie od czasu rozpoczęcia przez Rosję operacji wojskowej na Ukrainie w lutym 2022 r.
Ostatnio rozmawiali na szczycie BRICS w rosyjskim mieście Kazań w październiku.
Ankara ogłosiła we wrześniu, iż formalnie złożyła wniosek o zostanie pełnoprawnym członkiem BRICS, stając się pierwszym państwem NATO, które to zrobiło.
Ławrow powiedział Hurriyetowi, iż Rosja poprze wniosek Turcji i popiera rozszerzenie więzi między grupą BRICS a krajami, „które skupiają się na wzmacnianiu zasad wielostronnych, prowadzą suwerenną politykę zagraniczną i nie przyłączają się do jednostronnych sankcji”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/608135-erdogan-putin-increase-trade/