Eskalują działania wojenne między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Mimo podpisania porozumienia pokojowego między Bejrutem a Tel Awiwem, niespokojnie jest również w Libanie.
Drugiego dnia amerykańskich ataków na cele w Iranie, bomby spadły między innymi na portowe miasto Sirik oraz na wyspę Keszm. Iran uderzył w amerykańskie bazy wojskowe w Kuwejcie i Bahrajnie, ale rakiety zostały przechwycone przez tamtejsze systemy obrony.
Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi, podczas dzisiejszej wizyty w Bagdadzie, zapowiedział, iż jego kraj będzie przez następnych 30 dni sprawował wyłączną kontrolę nad cieśniną Ormuz, gdzie realizowane są prace nad przywróceniem pełnej przepustowości żeglugi. To od ataku irańskiego drona na statek handlowy zaczęła się trwająca od piątku eskalacja.
Abbas Aragczi wezwał również Stany Zjednoczone do powstrzymania Izraela przed atakami na południe Libanu, podkreślając, iż jest to złamanie pierwszego punktu irańsko-amerykańskiego memorandum.
Tymczasem Izrael przeprowadził nowe ataki na południowy Liban, zabijając co najmniej jedną osobę. Stało się to dzień po zawarciu porozumienia ramowego między rządami Izraela i Libanu, które ma na celu zakończenie walk.














![Odpust i festyn parafialny w Lelisie. W programie atrakcje dla dzieci i wieczorna potańcówka [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/732205632_1364190782481862_3613446627840277446_n.jpg)