Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell rozmawia z dziennikarzami w Brukseli, Belgia, 17 października 2024 r. © Jean Catuffe / Getty Images
Rada Europejska oskarżyła Gruzję o przyjęcie kursu, który „zagraża” jej drodze do członkostwa w bloku i „de facto wstrzymuje proces akcesyjny”.
Ten postsowiecki kraj formalnie złożył wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 r., ale niedawno przyjął szereg polityk, które wywołały oburzenie państw zachodnich – w tym obowiązkowy rejestr organizacji pozarządowych i mediów otrzymujących zagraniczne fundusze.
Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell bezpośrednio powiązał szanse Gruzji na przystąpienie do Unii z wynikiem wyborów powszechnych 26 października, omawiając sytuację na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Europejskiej w czwartek.
„Następne wybory będą momentem prawdy, a naród gruziński będzie musiał zdecydować, w którą stronę chce iść: w stronę Europy czy od niej odejść” – powiedział, dodając, iż „stawka dotyczy przyszłości kraju”.
W oświadczeniu Rady Europejskiej napisano, iż oczekuje się, iż wybory będą „wolne i uczciwe, zgodne z międzynarodowymi standardami i z nieograniczonym dostępem dla międzynarodowych i krajowych obserwatorów wyborów”.
Gruzja formalnie złożyła wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 r. Rada wezwała ją do podjęcia „demokratycznych, kompleksowych i zrównoważonych reform, zgodnych z podstawowymi zasadami integracji europejskiej”.
Według gruzińskiego organu wyborczego 64 organizacjom międzynarodowym wydano uprawnienia do monitorowania wyborów krajowych, co jest większą liczbą niż w jakimkolwiek roku, dla którego posiada on publiczne dane.
Poprzedni rekord miał miejsce w 2008 r., kiedy 62 grupy monitorujące zarejestrowały się w komisji wyborczej.
Ustawa o „agencjach zagranicznych”, która według Tbilisi została wzorowana na podobnych przepisach w USA, weszła w życie na początku czerwca.
Według ustawodawcy Szalvy Papuaszwilego 156 organizacji finansowanych ze środków zagranicznych sfinalizowało swoją dokumentację w ramach nowego systemu, podczas gdy około 300 kolejnych wniosków jest w tej chwili rozpatrywanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Porównał tę liczbę do 136 grup, które starają się obalić prawo, składając skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Partia Gruzińskie Marzenie ubiega się o kolejną kadencję u władzy, przewidując, iż jej większość w parlamencie wzrośnie ze względu na silne poparcie społeczne.
Siły opozycyjne są wspierane przez ustępującą prezydent Salome Zourabichvili, której kadencja wygasa w połowie grudnia.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/605901-eu-georgia-membership-jeopardized/